Ako vybrať žehličku?

Väčšina z nás nemá žehlenie bielizne príliš v láske a nie je na tom nič zvláštne. Je teda logické, že keď už na túto nepríjemnú povinnosť raz za čas dôjde, chceme takú žehličku, ktorá jej priebeh čo najviac spríjemní a zrýchli.

Prečítajte si OKAY tipy a rady, ako vybrať žehličku, s ktorou vás žehlenie zase začne baviť!

Vybrať z ponuky žehličiek
žehlička

Typy žehličiek

žehlička

Žehlička Tefal Ultragliss Plus spoľahlivo a rýchlo vyžehlí bielizeň vďaka skvelej žehliacej ploche s nadpriemernou klznosťou.

Suché žehličky

Suché žehličky sú vhodné pre príležitostné žehlenie menšieho objemu bielizne. Veľmi jednoducho sa ovládajú a udržujú – stačí ich len zapojiť do zásuvky, nastaviť teplotu a môžete žehliť!

+ ľahké ovládanie
+ jednoduchá údržba
- nie sú vhodné pre všetky materiály
- nižšia rýchlosť žehlenia

Naparovacie žehličky

Naparovacia žehlička je tým najobľúbenejším a najčastejšie používaným typom na trhu. Má v sebe integrované zvlhčovacie zariadenie, vytláčajúce paru otvormi v žehliacej ploche, vďaka ktorému ľahko vyžehlíte aj veľmi suchú či nepoddajnú bielizeň. Každé žehlenie je tak výrazne jednoduchšie a zaberie menej času, okrem toho si môžete sami pridať ľubovoľné množstvo pary podľa potreby pre rôzne druhy materiálu v rôznom stave.

+ kvalitné a rýchle žehlenie
+ jednoduchá manipulácia
+ užitočné funkcie
- je potreba údržba
- menšia nádržka na vodu

Parné generátory

Žehlíte často veľké množstvo bielizne? Potom je pre vás parný generátor ako stvorený. Tento revolučný pomocník sa skladá z externého generátora pary a žehličky, vďaka čomu je samotná žehlička veľmi ľahká a môžete s ňou pohodlne žehliť.

Externý generátor disponuje veľkým zásobníkom na vodu a je schopný produkovať obrovské množstvo pary, čo pracovný proces výrazne zrýchli. Navyše nemusíte vôbec nastavovať teplotu - zariadenie žehlí na jednu optimálnu teplotu, ktorá je vhodná na všetku bielizeň.

+ vysoký výkon
+ rýchle a efektívne žehlenie
+ vhodné pre veľké množstvo bielizne
- vyššia cena
vyžaduje priestor na skladovanie

parný generátor

Parný generátor Tefal svojim obrovským výkonom zaručuje dokonalý zážitok zo žehlenia.

ručný naparovač odevov

Ručný naparovač odevov Clatronic spoľahlivo vyhladí záhyby s veľmi krátkou zahrievacou dobou.

Žehliace naparovače

Na udržanie odevov v perfektnom stave môžete využiť tiež žehliaci naparovač odevov. Jedná sa o špeciálne zariadenie určené na vertikálne žehlenie bielizne priamo na ramienku. Zariadenie dokáže konštantne produkovať veľké množstvo pary, ktorá rýchlo vyhladí záhyby na oblečení a napríklad aj na závesoch či záclonách, ktoré zároveň tiež dezinfikuje.

Naparovač si môžete zaobstarať v ručnom prevedení, ktoré je kompaktné a skladné, alebo so stojanom, ktorý si poradí s väčším množstvom bielizne.

+ veľmi šetrný spôsob žehlenia
+ jednoduché a pohodlné použitie
+ dezinfikuje bielizeň
- nevhodný pre väčšiu bielizeň
- stojanová verzia zaberá priestor

OKAY Tip: Žehličku už máte a potrebujete ju vyčistiť? Prečítajte si osvedčené tipy ako na to!

O čo sa zaujímať pri výbere žehličky?

Príkon

Príkon žehličky ovplyvňuje kvalitu a rýchlosť žehlenia: čím vyšší príkon, tým rýchlejšie sa nažhaví žehliaca plocha a tým viac sa pary sa uvoľnia. Ideálne hodnoty príkonu začínajú okolo 1 800 W, ale stretnete sa aj s vysoko výkonnými prístrojmi s príkonom cez 3 000 W, ktoré všetko vyžehlia veľmi rýchlo, ale majú aj vyššiu spotrebu energie.

Parný výkon

Parný výkon určuje množstvo pary, ktoré žehlička produkuje. Pri parných žehličkách sa pohybuje spravidla v rozmedzí od 0 do stoviek gramov pary za minútu, pričom za ideálnu hodnotu sa považuje aspoň 50 gramov za minútu. S parným výkonom súvisí aj parný ráz, čo je funkcia, ktorá dokáže narovnať aj veľmi pevné záhyby. Dokáže totiž krátkodobo zniekoľkonásobiť parný výkon až na 130 g za minútu, čím nepoddajnú bielizeň zaručene narovná.

žehlička
žehlička

Žehliaca plocha

Ide o jednu z najdôležitejších súčastí každej žehličky: ideálna žehliaca plocha by totiž mala zaručiť, že žehlička všetko prádlo krásne vyžehlí a pritom po ňom bude veľmi jemne kĺzať. Žehliaca plocha tiež ovplyvňuje životnosť žehličky – pokiaľ je materiál nekvalitný, môžu sa v ňom vytvárať nerovnosti a diery, ktoré potom spôsobia nepríjemnosti pri žehlení.

Vhodným materiálom pre žehliacu plochu žehličky je keramika, zafír, smalt, pričom pri lacnejších modeloch sa stretnete s povrchom z teflónu, hliníka či nerezu.

Objem nádržky

Čím dlhšie chcete žehliť, tým väčšia bude potreba nádržka na vodu. Je však nutné myslieť aj na to, že väčšia nádržka so sebou prináša aj celkovú väčšiu hmotnosť žehličky.

Aké funkcie žehličky prídu vhod?

Žehličky disponujú mnohými rôznymi funkciami a vlastnosťami, ktoré žehlenie maximálne spríjemnia a urýchlia. Aké sú teda tie najpraktickejšie z nich?

  • Self Clean / samočistenie: Táto funkcia umožňujúca kompletné vyčistenie vnútrajška žehličky.
  • Drip Stop: Systém, ktorý zabraňuje nechcenému odkvapkávaniu vody. Vďaka tomu nebudete mať na oblečení nevzhľadné kvapky.
  • Anti Calc: Zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, čím dokáže predĺžiť životnosť prístroja.
  • Automatické vypnutie: Vypne naparovaciu žehličku určitej dobe pre zachovanie bezpečnosti a ušetrenie energie.
  • Vertikálne naparovanie: Umožňuje žehlenie vo zvislej polohe, čo príde vhod pri žehlení bielizne z jemného materiálu náchylného na poškodenie, ako sú napr. košele, blúzky alebo záclony.

Čo je ešte k žehličke potrebné?

Pre skvelé a rýchle žehlenie je okrem kvalitnej žehličky potrebné aj vhodne vybraná žehliaca doska. Tá by mala byť dostatočne priestranná, výškovo nastaviteľná a čo najstabilnejšia. Môže tiež disponovať praktickým odkladačom na žehličku či integrovanou predlžovačkou, aby bolo možné čo najflexibilnejšie žehlenie.

Ďalej budete potrebovať rôzne príslušenstvo pre žehličku, ktoré vám prácu uľahčia, ako napr. odstraňovač žmolkov, čističe a odvápňovače, alebo napríklad tekutú vôňu do žehličky, ktorá bielizeň veľmi príjemne zavonia.

Najväčší výber žehličiek v OKAY

Pre najväčší výber tých najlepších žehličiek naparovacích i suchých, parných generátorov i žehliacich naparovačov navštívte náš e-shop.

Vyberte si z veľkého množstva kvalitných profesionálnych žehličiek aj cenovo dostupných kúskov a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového nábytku či elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti – ak s nákupom nebudete spokojní, môžete ho vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zdarma.

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Vojtěch Pospíšil