Ako vybrať vysávač

Vysávač je jedným z dôležitých domácich pomocníkov, ktorý nám pomáha udržiavať poriadok. Bol vynájdený v Spojených štátoch Danielom Hessom, a to už v roku 1860. Technický pokrok je nezadržateľný a oproti prvým vysávačom si dnes môžete vybrať z nepreberného množstva druhov. Niektoré prístroje sú určené na vysávanie kobercov, niektoré zvládnu z podlahy povysávať aj tekutiny alebo ju umyť. Ukážeme vám, z akých vysávačov si môžete vybrať.

Na čo sa pri výbere zamerať?

V prvom rade je dobré vopred analyzovať priestor, ktorý chcete vysávať. Je rozdiel, pokiaľ idete vysávať kobercové plochy a ak ide, naopak, o hladké materiály, ako plávajúce podlahy. Ďalším dôležitým faktorom je aj veľkosť priestoru, ktorý budete vysávať. V závislosti od toho sa odvíja veľkosť, respektíve objem vrecka alebo nádoby vysávača. Pre väčšie domácnosti sú ideálne vrecká do vysávača s objemom viac ako 3 litre.

Typy vysávačov

Klasické vysávače

Asi najväčšiu časť ponuky tvoria klasické, vreckové vysávače. Je na ne naučený asi každý z nás. Dokážu povysávať každú bežnú domácnosť a navyše sú cenovo dostupné. Kúpu klasického vysávača odporúčame najmä tým, ktorí chcú dobrú kvalitu za dobrý peniaz. Výhodou je ľahká dostupnosť, tento typ nájdete naozaj v každom obchode, ktorý tieto spotrebiče ponúka. Napriek tomu, že skladovateľnosť týchto vysávačov je kvôli ich veľkosti náročnejšia, majú obrovské množstvo svojich nadšencov. Sú vhodné pre tvrdé podlahy, no dokážu vyčistiť aj kobercové plochy. Modernou obdobou klasických, vreckových vysávačov sú cyklónové vysávače. Tie fungujú na princípe odstredivej sily, ktorá prach filtruje do nádoby, ktorú jednoducho vyprázdnite. Sú to bezvreckové vysávače, do ktorých nie je potrebné neustále dokupovať nové vrecká. Javia sa teda ako ekonomicky výhodnejšie.

Klasický podlahový vysávač v interiéri

Toto je typ vysávača, na ktorý sme od nepamäti zvyknutí

Tyčové vysávače

Ďalšou možnosťou sú tyčové vysávače. Charakteristická pre nich je ľahká skladovateľnosť. Ak vyberáte vysávač do menšieho priestoru, prípadne do kancelárie s podlahou, táto voľba je najvhodnejšia. Pri tomto type je potrebné si uvedomiť, že majú nižší výkon ako klasické vysávače. Práve preto sa neodporúčajú do veľkých domácností či veľkých priestorov. Výhodou však je, že sú šetrné k chrbtici, nakoľko sa pri nich nemusíte krčiť, vysávanie je úplné jednoduché a nenáročné. Niektoré tyčové vysávače sú vybavené akumulátorom, a tak sa s nimi môžete pohybovať po byte bez akýchkoľvek káblov. Lepšie modely dokážu aj samostatne stáť, zatiaľ čo vy si môžete pokojne odsunúť kreslo, aby ste pod ním mohli povysávať. Veľkou devízou tyčových vysávačov je jednoduché ovládanie a jednoduché skladovanie.

Tyčový vysávač 2v1

Tyčový vysávač 2v1 poslúži nielen ako tyčový vysávač, ale vďaka nástavcu ho ľahko premeníte na ručný vysávač

Ručné vysávače

Ručné vysávače sa tešia obľube najmä pri vysávaní malých priestorov. Ručný vysávač môžete použiť, ak niečo vysypete a nechcete sa zdržovať s veľkým vysávačom alebo ak si chcete povysávať auto. Ich rozmery sú naozaj malé, čo zabezpečuje veľmi ľahké skladovanie. Menší je, pochopiteľne, aj výkon. Po vysávaní daného priestoru vysávač jednoducho vysypete a dáte nabiť, aby bol pripravený na ďalšie použitie.

Vysávanie omrviniek chleba ručným vysávačom

Malý ručný vysávač určite oceníte pri menšom upratovaní, keď nechcete vyťahovať klasický vysávač

Robotické vysávače

Je pre vás vysávanie činnosťou, ktorú bytostne neznášate? A čo keď vám povieme, že sú na trhu také vysávače, ktoré všetko urobia za vás? Áno, čítate správne, stačí ich naprogramovať na dobu, keď práve nie ste doma, a robotické vysávače sa vydajú brázdiť vašu domácnosť, aby zlikvidovali všetky nečistoty na podlahe. Princíp je úplne iný, ako pri ostatných vysávačoch. Už z názvu vyplýva, že tieto vysávače fungujú inteligentne, samostatne. Ich úlohou je pravidelne vyhodnocovať čistotu domácnosti. Pri výbere takéhoto vysávača však treba byť nanajvýš opatrný. Je potrebné brať do úvahy takmer všetko, čo sa priestoru, ktorý bude vysávať, týka. Ide o povrchy, ktoré sa majú čistiť, všetky možné prekážky, schody, káble a všetko, čo by mohlo potenciálne ovplyvniť ich funkčnosť. Robotické vysávače buď mierne narazia do nábytku, čím spoznajú, že sa musia otočiť, alebo využívajú hneď niekoľko senzorov, ktoré snímajú okolie a tak nevrážajú do nábytku. Po odvedenej práci sa robotický vysávač vráti do dokovacej stanice, kde si dobije baterky a pripraví sa na ďalšie naplánované vysávanie.

Robotický vysávač iRobot Roomba vysáva miestnosť

iRobot Roomba je pomocníkom, ktorý poupratuje za vás. Výhodou robotických vysávačov je, že pracujú sami

Ďalšie možnosti výberu

Chcem niečo šetrné. Máme doma alergika

Nechcete alebo skôr nemôžete pri vysávaní robiť kompromisy? Máte v domácnosti alergika, ktorý neznáša prach a roztoče? V tom prípade si kúpte bezvreckové vysávače využívajúce cyklónovú technológiu. Tá zaisťuje zachytenie väčšieho množstva mikroskopických častíc a takýto vysávač pre alergikov tak povysáva nielen vašu podlahu, ale s trochou zveličenia môžeme povedať, že prečistí aj vzduch vo vašom byte.

Vysávač pre alergikov bez vrecka s cyklónovou technológiou

Vysávač pre alergikov by mal obsahovať HEPA filter, byť bezvreckový a mať lepšiu filtráciu vzduchu

Máme doma prevažne dlaždice

Prevládajú vo vašej domácnosti pevné betónové či dláždené podlahy? Potom vedzte, že v tejto kategórii kraľujú predovšetkým parné čističe, občas sa môžete stretnúť aj s názvom parný mop. Parné čističe dokážu dokonale dezinfikovať takmer všetko a to bez použitia chémie. Tlak pary navyše zaisťuje jednoduché odstránenie veľmi odolných škvŕn.Pri parných čističoch zaiste oceníte aj to, že po ich použití nezostávajú žiadne šmuhy.

Parný mop s nástavcami

Parný mop alebo parný čistič oceníte hlavne, keď máte doma dlaždice. Navyše, čistenie parou je veľmi ekologické, keďže nepoužívate žiadne chemické prípravky.

Občas potrebujem povysávať aj tekutiny

Viacúčelové vysávače sú modernými krížencami. Tieto vysávače nevystrašíte žiadnou úlohou. Okrem bežného vysávania sa nezľaknú ani rozliatych tekutín a tie kvalitnejšie modely zvládnu aj tzv. hĺbkové čistenie kobercov s využitím špeciálnych čistiacich prostriedkov. Viacúčelové vysávače sú univerzálnymi vojakmi, v ktorých silách je zaistiť vám dokonale čistý domov.

Viacúčelový vysávač Kärcher vysáva nečistoty v dielni

Špičkou na trhu s viacúčelovými vysávačmi je značka Kärcher. Vysávač Kärcher vám okrem mokrého a suchého vysávania klasickýh nečistôt v domácnosti, povysáva napríklad aj neporiadok v dielni či zvyšky po stavebných prácach

Filtre

Účinný filter je srdcom každého vysávača. Filtre majú za úlohu chrániť vysávač a zachytávať škodlivé častice a mikroorganizmy. Pri klasických vysávačoch nájdete vstupný filter pri saní motora a výstupný filter na zadnej strane vysávača. Špeciálnou skupinou filtrov sú HEPA filtre. Čím vyšším číslom je HEPA filter označený, tým je účinnejší a starostlivejšie filtruje. Ak nemáte umývateľný HEPA filter, je dobré ho raz až dvakrát do roka meniť.

Sací výkon

Aby ste zistili skutočný výkon prístroja, zaujímajte sa o parameter sací výkon. Výrobcovia ale častejšie uvádzajú údaje o príkone motora. Platí, že čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Skutočný sací výkon tvorí len asi ¼ príkonu motora. Od 1. septembra 2017 začala Európska únia regulovať príkon vysávačov a ten už nesmie presiahnuť 900 W. Od tohto dátumu výrobcovia nesmú vysávače s vyšším príkonom vyrábať a len dopredávajú staré zásoby.

Zhodnotenie

Ak vyberáte vysávač do bežnej domácnosti a dôraz kladiete na najlepší pomer kvality a ceny, vhodný je pre vás klasický, vreckový vysávač. Ak si chcete povysávať kanceláriu alebo máte byt menšej rozlohy, odporúčame zvoliť tyčový vysávač, ktorý vám nezaberie príliš veľa priestoru. Pre jednorazové vysávania je najvhodnejší ručný vysávač. Ak máte veľký priestor bez bariér a chcete si ušetriť čas, zvoľte robotický vysávač, ktorý sa za vás o všetko postará.

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.