Ako vybrať vysávač?

Pre väčšinu z nás je dnes upratovanie domácnosti bez kvalitného vysávača nepredstaviteľný. Pri výbere však zistíte, že existuje veľké množstvo typov, ktoré sa medzi sebou líšia využitím aj rôznymi funkciami.

Preto vám poradíme, ako vybrať vysávač, s ktorým vás aj bežná upratovacia rutina začne baviť.

Vybrať z ponuky vysávačov
vysavac
vysavac

Prečo si kúpiť nový vysávač?

Pokiaľ zvažujete nákup nového vysávača, prečítajte si, v čom vám nový stroj zlepší život:

  • Efektivita: Vylepšené a inovované technológie umožňujú účinnejšie vysávanie a zároveň znižujú váš čas aj úsilie.
  • Výkon: Väčší výkon a sila zaisti spoľahlivejšie čistenie a odstránenie nečistôt z podlahy.
  • Filtrácia: Moderné filtračné systémy zachytávajú viac nečistôt a alergénov v ovzduší.
  • Hlučnosť: Nové vysávače sú spravidla tichšie ako staršie modely.
  • Funkcie a vlastnosti: Praktické vychytávky, ako je diaľkové ovládanie, tiché kolieska či indikátor plného vrecka, spríjemnia každé vysávanie.

Typy vysávačov:

Vreckové vysávače: overená klasika

Vreckové vysávače predstavujú tradičný typ vysávače, ktorý je aj dnes veľmi obľúbený. Všetky nečistoty a prach sú ukladané do odpadového vrecka, ktorý po naplnení jednoducho vymeníte.

Často disponujú kvalitným filtračným systémom, ktorý sa postará o čistejší vzduch. Sú teda vhodné pre alergikov. Väčšinou sa jedná o veľmi dostupné modely, je však nutné raz za čas kupovať nové vrecká na prach. Manipulácia s nimi je však veľmi jednoduchá a čistotná - s prachom vôbec neprídete do kontaktu.

+ Nízka cena
+ Veľmi účinná filtrácia
+ Vysoký výkon
- Nutná výmena sáčkov
Nestabilný výkon s plným vreckom

vysavac
vysavac

Bezvreckové vysávače: žiadne náklady navyše

Bezvreckové vysávače fungujú na princípe cyklónovej technológie. Odstredivá sila v nich prach ukladá do nádoby, ktorú je nutné pravidelne vysypávať (ideálne po každom vysávaní). Odpadá tu tak nutnosť nákupu sáčkov, ale manipulácia s odpadovou nádobou je menej príjemná. Môžete totiž prísť do styku s odpadom a prach sa rozptýli po okolí. Je tiež nutné počítať s nutnosťou častejšie vymieňať filter.

Bezvreckový vysávač je tak ideálnym riešením pre domácnosti, kde sa často vysáva a prachové vrecko je vymieňané viackrát mesačne, alebo pre tých, ktorí nechcú riešiť nákupy a výmenu prachových sáčkov.

+ Odpadá nutnosť výmeny sáčkov
+ Stály sací výkon
+ Nižšia hmotnosť
- Časté vysypávanie nádoby
- Menej vhodné pre alergikov

Tyčové vysávače: vždy po ruke

Tyčové vysávače sú ľahké a veľmi ľahko ovládateľné. Môžete ich zavesiť napríklad na stenu a oceníte ich najmä pri upratovaní drobnejších nečistôt, kedy sa neoplatí vyťahovať veľký vysávač. Môžete si vybrať medzi akumulátorovým a drôtovým prevedením, pričom batérie dnes už na jedno nabitie dokáže povysávať celý byt.

Vysávač so sieťovým napájaním zase ponúkne vyšší výkon aj lepšie vysatie kobercov. Často sa stretnete s tyčovým vysávačom 2 v 1, kedy súčasťou tela je aj ručný vysávač, ktorý môžete odpojiť a použiť na menšie upratovanie.

+ Veľká flexibilita
+ Jednoduché ovládanie
+ Vždy k dispozícii
- Menší výkon
Nevhodné do väčších bytov

vysavac
vysavac

Viacúčelové vysávače
pre maximum výkonu
aj funkcií

S viacúčelovým vysávačom získate skvelého-multifunkčného pomocníka. Najviac ho oceníte, ak máte veľkú domácnosť s viacerými druhmi podlahy.

Tento stroj si totiž poradí s mokrým aj suchým vysávaním, hĺbkovým čistením kobercov, parným čistením, ale aj tepovaním a niektoré modely zvládnu tiež fúkať vzduch pred sebou. Jedná sa o väčšie a ťažšie prístroje, ktoré s objemnou nádobou na nečistoty, ktoré využijete aj v dielni, sklade či na stavbe.

+ Multifunkčné zariadenie
+ Mokré vysávanie
+ Vysoký výkon
- Vyššia váha
Veľké rozmery

Robotické vysávače
urobia prácu
za vás

Robotický vysávač je hitom posledných rokov. Poháňa ho akumulátorový zdroj, pomocou senzorov zmapuje celý priestor, vyčistí ho a potom sa vráti na východiskovú nabíjaciu centrálu. Na rozdiel od ostatných typov nevyžaduje ľudskú asistenciu a vykoná za vás špinavú prácu úplne sám, a to aj keď nie ste doma.

Ten najlepší robotický vysávač si poradí s kobercami, dlažbou aj drevenou či laminátovou podlahou. Nemusíte sa obávať žiadnych nepríjemností: stroje sa vyhnú prekážkam, upratajú naozaj precízne a niektoré modely dokonca disponujú mopom a podlahu vytrú. Vďaka svojmu tvaru v podobe disku dokážu robotické vysávače dokážu povysávať aj pod nábytkom av iných miestach, kam bolo ťažké sa bežným vysávačom dostať.

+ Nenáročné upratovanie
+ Viac režimov
+ Modely s mopom podlahu tiež vytrú
- Vyššia cena
Lacnejšie modely môžu vyžadovať asistenciu

OKAY Tip: Prečítajte si viac o robotických vysávačoch na našom blogu.

vysavac

Ručné vysávače máte vždy po ruke

Ručný vysávač vám pomôže s každodenným upratovaním drobných nečistôt. Tento ľahký a skladný pomocník sa dostane aj na ťažko dostupné miesta a budete ho mať vždy po ruke. Často je poháňaný akumulátorom, Takže je ideálne, keď je potrebné upratať neporiadok, ale nechce sa vám vyťahovať veľký vysávač. Je však potrebné počítať s potrebou častého nabíjania.

+ Kompaktnosť
+ Nízka váha
+ Jednoduché ovládanie
- Nižší výkon
- Menšia výdrž batérie

Čo musí mať ten najlepší vysávač?

Dobrý výkon

Vysoký výkon motora vysávača nemusí automaticky znamenať účinnejšie vysávanie. Tá totiž závisí od ďalších faktorov, ako je konštrukcia prístroja aj jeho hubica. Pokiaľ to všetko je skvele optimalizované, poskytne vysávač skvelý sací výkon.

Typ napájania: s káblom, alebo bez?