Vyhľadať

Ako vybrať televízor

Kúpa nového televízora nie je pre väčšinu z nás kúpou, ktorú absolvujeme každý rok či dva. Preto odporúčame pri výbere vašej novej TV nešetriť a rozmýšľať aj do budúcnosti. Ešte pár rokov dozadu bol televízor len spotrebič, ktorý jednoducho zobrazoval obraz a v podstate viac toho nezvládol. Dnes je situácia výrazne iná. Stal sa multimediálnym centrom domácnosti, takže môžete sledovať online premiéry filmov a seriálov, počúvať hudbu, hrať hry alebo využívať stovky aplikácií. Televízory sú stále väčšie, inteligentnejšie a stále prichádzajú s lepším obrazom. Ako si teda vybrať z veľkej ponuky televízorov? Radi vám pomôžeme s výberom v tomto článku.

Veľkosť obrazovky

Rozhodne jeden z najdôležitejších parametrov. Dôležité je, z akej vzdialenosti televízor pozeráte. Čím je vzdialenosť väčšia, tým väčšia by mala byť aj veľkosť obrazovky. Veľkosť alebo uhlopriečka TV obrazovky sa udáva v anglických palcoch (1 palec = 2,54 cm). Dnes trh umožňuje vybrať si z rozsahu od 16” (40 cm) až po 88” (224 cm). Do bežnej obývačky je vhodné zvoliť uhlopriečku aspoň 50” (126 cm), získate tak lepší zážitok z obrazu a lepšiu pozorovaciu vzdialenosť.

Čím je vzdialenosť od TV väčšia, tým by mala byť väčšia aj uhlopriečka

Rozlíšenie a frekvencia obrazu

Tu platí jednoduchá rovnica – čím väčšiu obrazovku máme a čím kvalitnejší obraz chceme, tým by malo byť rozlíšenie väčšie. Pri modeloch nad 80 cm by mal mať televízor rozlíšenie Full HD. Nad 100 cm uhlopriečky už náročnejší divák ocení 4K Ultra HD rozlíšenie. Full HD ponúka rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov, 4K Ultra HD 3840 x 2160 pixelov, a 8K až 7680 x 4320 pixelov, aj keď 8K rozlíšenie sa u nás ešte nevysiela, dokážu televízory s týmto rozlíšením prepočítať 4K vysielanie na 8K. Rozlíšenie má vplyv aj na pozorovacie uhly, opäť platí čím vyššie rozlíšenie, tým lepšie pozorovacie uhly. Veľmi dôležité je pozerať aj na frekvenciu obnovovania obrazu. Vyberať si môžete medzi 50, 100 a 200 Hz. Čím je vyššia obnovovacia frekvencia, tým je obraz plynulejší, čo oceníte hlavne pri športových prenosoch a akčných filmoch.

Pri 8K rozlíšení si preto môžete v miestnosti sadnúť kdekoľvek a stále zažijete dokonalý pozorovací uhol

Technológia obrazu

LCD panely dnes vystriedali LED panely, ktoré ponúkajú jasnejšie farby, vysoký kontrast, menšiu spotrebu a široké pozorovacie uhly. Špičkou na trhu sú LG TV s tenkým OLED displejom, ktorý vďaka tomu, že je vyrobený z organického materiálu a po nabití elektrinou sa rozsvieti a bez elektriny sa zase automaticky vypne, prináša ešte živšie farby, lepší kontrast, jas a úspornosť. Takisto táto technológia umožnuje výrobu najtenších panelov (len 4 mm hrubé). Naproti tomu Samsung TV ponúka technológiu QLED, čo znamená, že televízory využívajú na zobrazovanie pokročilú vrstvu kvantových bodov. Táto technológia obrazovky je schopná zobraziť až neuveriteľnú miliardu farieb. HDR technológia zasa pracuje so širším farebným priestorom, dokáže v jednom obraze zobraziť jasnejšiu bielu a tmavšiu čiernu farbu. Tento efekt dodáva obrazu hĺbku, rozdiel je vidieť na prvý pohľad. Treba podotknúť, že je nutné, aby aj zdroj obrazu podporoval HDR, čo je ale už pri nových filmoch a seriáloch štandard.

QLED technológiu využijú nielen milovníci hier

Digitálny tuner

Tuner patrí medzi základnú výbavu TV, vďaka ktorej môžete sledovať televízne programy. Tunery rozdeľujeme podľa príjmu signálu.

DVB-T – existujúci štandard pozemného vysielania.

DVB-T2 – nastupujúci štandard od roku 2020, ktorý prináša efektívnejšie kódovanie obrazu, väčší dátový tok a obraz vo väčšej kvalite.

DVB-S2 – slúži na príjem digitálneho vysielania zo satelitu. Nepotrebujete žiadny satelitný príjmač, kartu poskytovateľa satelitného vysielania (napr. Skylink). Jednoducho vložíte priamo do TV.

DVB-C – umožňuje naladiť káblové digitálne vysielanie (napr. UPC).

Tri nevyhnutné otázky pri výbere televízora

1. Aký signál chcete prijímať?

Primárnou funkciou televízora je zobrazovať to, čo televízne stanice nepretržite vysielajú. Každý televízor je vybavený zariadením na príjem a spracovanie signálu z antény. Hovoríme mu televízny tuner. Existujú tri základné druhy televízneho vysielania - pozemné DVB-T/DVB-T2 (bežné), káblové DVB-C (platené) a satelitné DVB-S2. Tuner pre káblové pozemné vysielanie dnes nájdeme na väčšine televízorov, satelitný tuner však nie. Ak chcete prijímať satelitný signál, je vhodné kúpiť si televízor so satelitným tunerom (DVB-S2). Ten stačí už len pripojiť k satelitnej anténe a môžete prijímať signál.

2. Potrebujete pripojenie na internet aj sledovať televíziu?

Ak skutočne neplánujete na televízore prechádzať internetové stránky alebo prehrávať videá z YouTube, nemá pre vás kúpa smart televízora žiaden zmysel. Na trhu je dosť klasických televízorov, ktoré ponúkajú fantastický obraz. O nič teda neprídete. Pokiaľ však internetové pripojenie skutočne chcete, je pre vás Smart TV jasnou voľbou.

3. Chcete často sledovať filmy?

Posledná otázka je zásadná hlavne kvôli kvalite obrazu. Ak chcete televízor využívať len na oddychové sledovanie programov a správ, potom si vystačíte so štandardným rozlíšením displeja. Milovníci filmov sa s ním však neuspokoja. Obrazová kvalita DVD a Blu-ray filmov je na tak vysokej úrovni, že televízor musí pre správne zobrazenie použiť najmenej 4K rozlíšenie.

Odpovedali ste si? Potom môžete vyberať!

Pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku. Stĺpce zodpovedajú vašim trom otázkam.Stačí si do nich doplniť odpovede a máte vybraný vysnívaný televízor. Kategórie sa v istých prípadoch môžu aj krížiť. Napríklad filmový televízor so Smart TV je väčšinou hneď vybavený aj satelitným tunerom. Ešte lepšie je, že i ceny týchto televízorov sú často len zanedbateľne vyššie ako ceny základných modelov.

Satelitný príjem

Pripojenie na internet

Vysoké rozlíšenie

Výhody a vlastnosti

Lacné TV

 • sú mimoriadne lacné
 • zvládajú pozemný a káblový príjem
 • môžu mať a nemusia Wi-Fi
 • malá izba - do 24 ";
 • obývacia izba - od 32 ";

Na prezeranie internetu

 • najlacnejšie smart televízory
 • pre televíziu aj internet
 • uhlopriečka podľa umiestenia

Pre filmové zážitky

 

 

 • 4K rozlíšenie
 • vyššie modely s DVB-S2
 • ideálne pre DVD a Blu-ray
 • uhlopriečka od 32 "

Film a internet kvalitne

 

 

 • OLED alebo QLED technológia
 • vynikajúci obraz aj príjem
 • internet pohodlne a rýchlo
 • uhlopriečka od 40 "

Špičkové TV pre všetko

 • všestranne vynikajúca smart TV
 • 8K rozlíšenie
 • najmodernejšie technológie
 • uhlopriečka od 55 "

Kúpa nového televízora vám prinesie nový zážitok pri sledovaní filmov, očarí vás krištáľovo čistý obraz, ale aj funkcie, ktorými dnešné televízory disponujú. V našej ponuke je iste mnoho modelov, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám, a tak sa pri ďalšom výbere zamerajte hlavne na dizajn a triedu energetickej účinnosti. Keďže televízor je zapnutý veľmi často, jeho nízka spotreba vám časom vráti aj vyššie výdavky. Televízor vám odporúčame si najprv pozrieť u niektorého overeného predajcu, kde vám personál poradí a vysvetlí jeho funkcie, zistíte či vám bude vyhovovať rozmermi a kvalitou obrazu.