Ako vybrať tablet?

Ak zháňate kompaktné multifunkčné zariadenie, ktoré môžete používať takmer kdekoľvek, potom ste tu správne! Tablety sa však medzi sebou líšia mnohými parametrami aj využitím a na prvý pohľad nemusí byť jasné, aký je ten najvhodnejší.

Pozrite sa s OKAY, ako vybrať tablet, ktorý splní všetky vaše priania.

Vybrať z ponuky tabletov
tablet

OKAY Tip: Chcete mať zariadenie s nezávislým internetovým pripojením? Vyberte si tablet so slotom na SIM kartu.

tablet

Prečo je tablet taký skvelý?

Tablety sú v dnešnej dobe čím ďalej obľúbenejšie, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Prenosnosť: Tablety sú obvykle menšie a ľahšie ako notebooky a ľahko sa prenášajú.
  • Jednoduché ovládanie: Vďaka dotykovej obrazovke a jednoduchému užívateľskému rozhraniu sú tablety ľahko ovládateľné aj pre tých, ktorí nie sú technicky zdatní.
  • Multimediálna zábava: Tablety sú viac ako vhodné pre sledovanie videí, počúvanie hudby, hranie hier i prezeranie fotografií.
  • Dlhá výdrž batérie: Väčšina tabletov má batériu, ktorá vydrží niekoľko hodín až dní.
  • Flexibilita: Tablety môžu byť použité ako pre prácu, tak pre zábavu. Sú teda ideálne pre ľudí, ktorí chcú mať možnosť pohodlnej konzumácie obsahu na prenosnom zariadení.

iOS, alebo Android?

Hneď na začiatku výberu nového tabletu sa budete musieť rozhodnúť, či uprednostníte operačný systém Android, alebo iOS.

Android tablety 

Tabletov s Androidom nájdete obrovské množstvo vo všetkých cenových kategóriách od mnohých rôznych výrobcov. Ponúkajú širší výber možností, čo sa týka hardvéru a softvéru.

Pokiaľ vlastníte mobil s Androidom, nebudete mať žiadny problém s adaptáciou. Vďaka otvorenému operačnému systému si môžete tablet prispôsobiť svojim potrebám pomocou aplikácií z obchodu Google Play. Ten najlacnejší tablet s Androidom nakúpite za naozaj nízku čiastku.

Tablety s iOS

Apple so svojím operačným systémom iOS označuje všetky tablety iPad. Rozoznáte ich medzi sebou pomocou sériového radu a roku výroby. iPad sa rovnako ako iPhone pýši perfektnou plynulosťou a prepracovanou kompatibilitou.

Operačný systém iOS je veľmi intuitívny a ľahko použiteľný. Po iPade siahnite, ak uprednostňujete 100% funkčnosť pred otvorenosťou systému.

Grafické tablety 

Grafické tablety sú v súčasnosti jedným z najrozšírenejších nástrojov pre prácu s digitálnymi kresbami a grafikou. Tieto tablety umožňujú umelcom, dizajnérom a ďalším kreatívnym profesionálom vytvárať digitálne umelecké diela s vysokou presnosťou a detailnosťou.

Čo pri výbere tabletu zohľadniť? 

Veľkosť a uhlopriečka

Veľkosť tabletu je jedným z najdôležitejších parametrov. Jeho uhlopriečka určuje vzdialenosť medzi ľavým spodným a pravým horným rohom displeja. Udáva sa v palcoch, pričom 1" sa rovná 2,54 cm.

Menšie tablety do 9″ sú vhodné na mobilné použitie a sú ľahšie a ľahšie prenosné. Naopak tablety väčšie ako 9″ ponúkajú väčšiu obrazovku a viac priestoru pre prácu a zábavu.

Displej a rozlíšenie

Kvalita displeja a jeho rozlíšenie ovplyvňuje ostrosť a kvalitu obrazu. Vyššie rozlíšenie obrazovky znamená lepší obraz. To príde vhod najmä pri práci s fotografiami a videami alebo pri sledovaní filmov.

Odporúčané rozlíšenie obrazovky pre väčšinu používateľov je Full HD(1920 x 1080 pixelov), ale pre náročnejších môže byť vhodné vyššie rozlíšenie ako napríklad QHD(2560 x 1440 pixelov). Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu zobrazenia obrazovky sú ich kontrast a farebná vernosť.

Pamäť RAM a interné úložisko

Aby tablet dokázal pracovať plynule bez zasekávania, musí disponovať dostatočnou pamäťou RAM. Čím väčšia RAM, tým väčšia kapacita pre ukladanie dočasných dát a aplikácií. Za minimálnu kapacitu sa považuje 2 GB RAM, pričom náročným užívateľom príde vhod 4 GB alebo dokonca 8 GB.

Interné úložisko určuje, koľko dát a aplikácií môže tablet uchovať. Odporúčaná minimálna kapacita úložiska je 32 GB, ale ak chcete ukladať viac dát, ako sú filmy či hry, zvážte úložisko s kapacitou aspoň 64 GB. Okrem toho pamäť môžete zvýšiť pomocou pamäťové karty.

Výber správnej kapacity RAM a interného úložiska závisí od vašich konkrétnych potrieb. Ak tablet potrebujete na prezeranie webových stránok alebo používanie jednoduchých aplikácií, nepotrebujete veľkú RAM aj úložisko. Pokiaľ budete hrať náročné hry a ukladať veľa dát, zvoľte vyššie oba typy pamäte.

Výdrž batérie 

Výdrž batérie tabletu ovplyvňuje jeho procesor, spotreba, veľkosť a ďalšie faktory. Udáva sa v miliampérhodinách (mAh) a väčšinou sa v popise produktu dočítate, koľko hodín tabliet vydrží na jedno nabitie. Najnižšiu dobu ponúkajú batérie okolo 2 000 – 3 000 mAh, ktoré vydržia maximálne 6 hodín. Až 10 hodín v prevádzke zvládne batéria s kapacitou približne 4 000 mAh. Maximálna výdrž, teda viac ako 10 hodín, ponúkne batérie s 5 000 mAh.

OKAY Tip: Zháňate tablet pre dôchodcov na pravidelné videohovory? Kúpte mu tablet vybavený kvalitným fotoaparátom!

Detský tablet

Ak zháňate tablet pre deti, je potrebné zohľadniť o niečo iné parametre. Tento tablet spravidla nájdete v zaujímavom dizajne s obľúbenými rozprávkovými hrdinami s ochranným puzdrom.

Jedná sa o jednoduchšie zariadenie, ktoré sa ľahko ovláda a ponúka základné funkcie. Bývajú v ňom predinštalované rôzne hry aj výukové aplikácie a je možné prehrávanie všetkých druhov médií.

Príslušenstvo

Pri nákupe tabletu nezabudnite tiež na vhodné príslušenstvo. To zaistí väčší komfort a čo najdlhšiu dobu v prevádzke bez poškodenia.

Na začiatok sa bude určite hodiť ochranná fólia alebo praktické puzdro či kryt. Aby sa rýchlo nevybil, vyberte vhodnú externá batériu, ktorá mu dodá potrebnú energiu. Bežné používanie vám spríjemní skvelé dotykové pero. Nezabudnite tiež na ďalšie doplnky, ako je napr. dodatočná klávesnica.

Aký tablet si vybrať?

Ak preferujete tipy na konkrétne značky tabletov, ktoré si kúpili tisíce zákazníkov pred vami, inšpirujte sa v nasledujúcich kategóriách:

tablet

Dostupný
pomocník

Hľadáte dostupný tablet od európskeho výrobcu? Zariadenie od českej firmy iGET vám toto prianie splní! Ich tablety snúbia skvelú kvalitu a funkčnosť za veľmi dobrú cenu pre každodenné použitie.

Maximálna
funkčnosť

Tablety značky Lenovo ponúknu nadpriemerný výkon aj nádherný displej v elegantným prevedenie. Vybrať si môžete zo širokej škály modelov, ktoré potešia ako nenáročných užívateľov, tak odborníkov.

Špičková
kvalita

Tablety juhokórejského giganta Samsung sa radí k tomu najlepšiemu, čo na trhu zoženiete. Jeho vlajkový rad Galaxy S uspokojí aj tých najnáročnejších užívateľov svojim špičkovým displejom, ohromnou výdržou batérie aj mnohými unikátnymi funkciami.

Najväčší výber tabletov v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitných tabletov s Androidom, iPadov aj tých grafických navštívte náš e-shop. Vyberte si z obrovského množstva modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak s ním nebudete spokojní, môžete ich vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Martin Sluka