Ako vybrať sporák?

Bez sporáka to skrátka nejde – toto spojenie varnej dosky a rúry na pečenie nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Jednotlivé modely sa medzi sebou líšia mnohými dôležitými vlastnosťami, pričom každý z nich má niečo do seba.

Pozrime sa teda, ako vybrať sporák, s ktorým pripravíte tie najlahodnejšie pokrmy.

Vybrať z ponuky sporákov
Ako vybrať sporák?
hrnce na indukciu

Prečo si zaobstarať nový sporák?

Kúpa nového sporáku sa vám môže vyplatiť hneď z niekoľkých dôvodov:

 • Zlepšenie výkonu: Moderné technológie umožňujú variť rýchlejšie a efektívnejšie. Napríklad tie najlepšie indukčné sporáky sa veľmi rýchlo zahrejú a ušetria až 50% času.
 • Zníženie nákladov na energiu: Energeticky úsporné funkcie nových sporákov výrazne znižujú spotrebu energie.
 • Vyššia bezpečnosť:Vychytávky ako napr. automatické vypínanie zaručujú bezpečnú a chránenú prácu v kuchyni.
 • Lepší dizajn: Nový sporák kuchyňu oživí a dodá jej moderný vzhľad.

Aký je ten najlepší typ sporáka?

Na samotnom začiatku výberu si zvoľte zdroj energie sporáka. Podľa toho je tiež nutné kuchyňu pripraviť a prípadne ju vybaviť potrebnými prípojkami a ďalšími nevyhnutnosťami.

Elektrický sporák

Elektrické sporáky sú najčastejšou voľbou väčšiny užívateľov. Ako rúru, tak dosku kompletne napája elektrina. Vybrať si tu môžete efektívnu indukčnú dosku, modernú sklokeramickú, alebo klasické liatinové platničky. Budete potrebovať buď pripojenie na rozvodnú sieť 380 V alebo prípadne obyčajnú zásuvku.

Medzi výhody elektrického sporáka patrí ľahká údržba a čistenie varnej dosky. Ďalej tiež poteší veľké množstvo užitočných funkcií, ako napríklad časovač, PowerBoost či presné nastavenie teploty v rúre a veľa programov na pečenie. Nevýhodou môže byť väčšia spotreba energie a menšia rýchlosť ohrevu.

elektrický sporák
Plynový sporák

Plynový sporák

Plynový sporák je stále prvou voľbou mnohých zákazníkov. Páči sa im jeho nízka cena, malé prevádzkové náklady a okamžitý ohrev. Platí tu, že rúra aj varná doska sú plynové, a závisí teda na prípojke plynu. Varenie je veľmi efektívne a pohodlné – dochádza k zanedbateľným tepelným stratám a môžete veľmi ľahko a presne regulovať plameň. Plynová rúra však nemusí 100% rovnomerne rozvádzať teplo a regulácia jej výkonu je o niečo menej presná.

Kombinovaný sporák

Kombinovaný sporák predstavuje ideálne riešenie pre tých, ktorí chcú využívať výhody plynového variča, ale nechcú plynovú rúru. Jeden spotrebič teda ponúkne rýchle, lacné a efektívne varenie na plynových horákoch v kombinácii s rovnomerným a presným pečením v rúre. Je však stále potrebné mať zavedenú plynovú prípojku.

Kombinovaný sporák

Varná doska: indukčná alebo sklokeramická?

U elektrických varných dosiek si môžete vybrať z dvoch typov prevedení, pričom obaja majú svoje výhody aj nevýhody.

Indukčná doska

Indukčná doska

Indukčné varné dosky sú obľúbené pre svoju nízku energetickú náročnosť, rýchlosť ohrevu aj takmer nulovú produkciu zvyškového tepla. Majú však vyššiu obstarávaciu cenu a vyžadujú špeciálny indukčný riad. Disponujú tiež rôznymi praktickými funkciami a vďaka tomu, že sa ich povrch nezahrieva, sa veľmi ľahko udržujú.

Sklokeramická doska

Sklokeramické dosky ponúkajú podobne moderný dizajn ako tie indukčné, ale stoja menej a fungujú s akýmkoľvek typom riadu. Ich plocha sa pri varení zahrieva, takže trvá dlhšie, než vychladne. Kvôli zahrievaniu sa k ich ploche môžu pripiekať zvyšky jedla, čo môže komplikovať údržbu a čistenie.

Na čo pri výbere sporáka určite nezabudnúť?

Veľkosť

Rozmery sporáka sú väčšinou 50-60 cm na šírku a cca 85 cm na výšku. Ide o veľké a ťažké spotrebiče, takže by vás nemala prekvapiť váha až 45 kg.

Počet platničiek

Najčastejšie sa stretnete so sporákmi, ktoré disponujú štyrmi platničkami. Tie bývajú v rôznych veľkostiach, pričom čím sú väčšie, tým vyšší výkon poskytujú. Existujú však sporáky iba s dvoma platničkami do menších domácností aj s ôsmimi platničkami pre profesionálne využitie.

Objem rúry

Veľká väčšina rúr je vyrobená s objemom okolo 60–70 litrov. Môžete sa stretnúť s menšími aj väčšími modelmi, ale musíte počítať s tým, že nemusia byť kompatibilné s klasickými plechmi.

plynový sporák
hrnce na indukciu

Energetický štítok a výkon

Každý sporák je opatrený energetickým štítkom, ktorý určuje jeho zaradenie do triedy od A++ až po D. Platí, že čím vyššia trieda, tým menej náročná a zároveň výkonnejšia rúra bude. Najefektívnejšia je trieda A++. Okrem toho na štítku nájdete vnútorný objem sporáka a tiež jeho spotrebu. Tá bežne začína na 1 000 W a končí okolo 4 000 W.

Funkcie, ktoré spríjemnia varenie aj pečenie

 • Displej: Okrem zobrazenie času na displeji môžete nastavovať rôzne programy na pečenie a pod.
 • Integrované zapaľovanie: Škrtadlo je integrované v horáku a spustí sa automaticky.
 • Horný a spodný ohrev: Spodné výhrevné teleso zariadi ohrev pokrmu, zatiaľ čo vrchné teleso sa postará o chrumkavú kôrku.
 • Udržiavanie teploty: Ak máte už jedlo hotové, ale chcete udržať jeho teplotu až do servírovania, je pre vás táto funkcia ako stvorená.
 • Rozmrazovanie: Podobne ako v mikrovlnnej rúre je možné aj v rúre nastaviť nízky a pozvoľný výkon vhodný na rozmrazovanie potravín.
 • Gril: Otočný ražeň s grilovou špirálou v hornej časti rúry ponúkne rovnomerné prepečenie s perfektne chrumkavou kôrkou.
 • Teleskopické výsuvy: Plech v rúre položíte na výsuvné koľajnice, takže ho môžete v prípade potreby iba vysunúť.
 • Teplotná sonda: Ide o špeciálnu ihlu, ktorú zabodnete do mäsa a rúra vás pri požadovanej teplote upozorní.
 • Booster: Krátkodobé veľké zvýšenie výkonu sporáka, ktoré príde vhod napr. pri opekaní mäsa či na rýchle ohriatie vody.
 • WOK: Špeciálny horák pre panvice WOK, ktorý disponuje vysokým výkonom a aj väčším plameňom.

Bez príslušenstva to nepôjde

Na prípravu výborných pokrmov je potrebné udržiavať sporák v perfektnom stave. Tomu pomôže rozmanité príslušenstvo, ako sú napríklad plynové hadice či poklopy na sporák. Počas pečenia zase využijete praktické rošty a výsuvy alebo kvalitné plechy. Vhodné čistiace prostriedky vám potom pomôžu udržať spotrebič v čistote.

Najväčší výber sporákov v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitných elektrických sporákov, plynových i kombinovaných a tiež vhodného príslušenstvo navštívte náš e-shop.

Vyberte si z obrovského množstva modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, zaručujeme vám 100% garanciu spokojnosti. Ak s ním nebudete spokojní, môžete ich vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článek pro vás připravil:

Martin Sluka