Ako vybrať mrazničku?

Máš veľkú rodinu? Máš pravidelne zber zo svojej záhradky, alebo nakupuješ čerstvé suroviny z farmárskych trhov? Potrebuješ uchovávať potraviny na dlhší čas? Na to je najlepšia mraznička!

Mrazničky môžeš vyberať podľa výkonu, spotreby, technológií, rozmerov a pod. Delí sa na šuplíkové, pultové, vstavané alebo minichladničky.

Je toho veľa čo pred nákupom zistiť. Ale neboj. S tým, ako vybrať mrazničku ti starostlivo poradíme v tomto článku.

Vybrať najlepšiu mrazničku
Ako vybrať mrazničku?
Ako vybrať mrazničku?

Ako vybrať najlepšiu mrazničku pre svoju kuchyňu?

Pokiaľ chceš, aby ti nová mraznička perfektne slúžila a skvele zapadla do tvojej kuchyne, musíš si všímať niekoľko základných parametrov. Nezáleží ani tak na tom, či chceš zásuvková mraznička, truhlicová, malá mraznička alebo vstavanú mrazničku. Dôležitý je hlavne objem, výkon, energetická trieda av neposlednom rade aj to, ako jednoducho ide mrazničku odmraziť.

Aký typ mrazničky preferujete?

najlepšie pultová mraznička

Mrazničky sa líšia podľa umiestnenia a konštrukcie. Základné delenie je na pultové mrazničky a šuplíkové mrazničky. Pokiaľ potrebuješ skladovať naozaj veľké množstvo potravín a nepotrpíš si toľko na dizajne, potom je pre teba najlepšie pultová mraznička.

Kúpiť pultová mraznička
najlepšie šuplíková mraznička

Alebo skôr uchovávaš viac druhov rôznych potravín a potrebuješ ich mať starostlivo a prehľadne usporiadané? Potom je pre teba najlepšie šuplíková mraznička.

Kúpiť šuplíková mraznička
 • Truhlicové mrazničky majú horné otváranie a sú veľmi priestranné. Môžeš do nich pokojne ukladať aj rozmernejšie potraviny. Uplatnenie nachádza napríklad v mäsiarskych obchodoch, alebo medzi poľovníkmi. Obvykle majú aj nižšiu spotrebu energie a sú cenovo výhodnejšie ako ostatné typy. Nevýhodou je, že zaberajú veľa miesta; najlepšie pultové mrazničky totiž majú objem cez 400 l a dosahujú výkon cez 20kg za 24 hodín.
 • Zásuvkové mrazničky vyzerajú ako klasická chladnička. Otvárajú sa spredu, majú police a priehľadné boxy, ktoré uľahčujú prístup a orientáciu v potravinách. Nevýhodou je, že ani tie najlepšie šuplíkové mrazničky nemajú kapacitu objemu tak vysokú, ako mrazničky pultové, sú drahšie a spravidla menej energeticky úsporné.
 • Vstavané mrazničky sú určené do kuchynskej linky. Sú to vstavané šuplíkové mrazničky s predným otváraním. Výhodou je, že ich možno jednoducho prispôsobiť dizajnu kuchyne a nie sú nápadné.
 • Malé mrazničky s objemom do 80 l sú ideálne pre menšie byty alebo ľudí žijúcich sami alebo v páre. Poskytujú dostatok priestoru na základné potraviny. Alebo ich môžeš použiť aj ako doplnok k veľkej mrazničke, ktorú už doma máš.

OKAY Tip: Hľadáte mrazničku, ale ešte nemáte chladničku? Pozrite si náš blog, kde nájdete praktické rady, ako si vybrať chladničku.

Aká veľká mraznička potrebujete?

Dobré pravidlo je počítať aspoň so 40 litrami na osobu. Pre menšie potreby sa hodia mini mrazničky s objemom do 80 l. Ak máte trojčlennú rodinu, odporúčame vám mrazničku s objemom okolo 120 l. Čím viac členov rodiny, tým väčšia mraznička je potrebné zvoliť. Na trhu sú mrazničky s objemom 80 l, 160 l, 220 l, 300 l alebo dokonca 400 l.

Mraziaci výkon je ukazovateľom kvalitnej mrazničky

Mraziaci výkon hovorí, koľko kilogramov čerstvých potravín dokáže mraznička za 24 hodín zamraziť na -18 °C. Čím vyšší je mraziaci výkon, tým rýchlejšie a kvalitnejšie sa vám potraviny zamrazia.

Pre bežnú domácnosť stačí mraznička s výkonom 12 kg/24 hod. Pokiaľ potrebuješ zamraziť veľkú úrodu alebo nakupuješ veľa mäsa, bude vhodnejšia mraznička s výkonom 15 alebo 20 kg/24 hod. Tie najväčšie a najlepšie mrazničky zvládnu zmraziť až 32 kg čerstvých surovín za 24 hodín.

Ako vybrať mrazničku?

Akú energetickú triedu chcete?

Vzhľadom na to, že mrazničky musia byť zapnuté nepretržite, môže ich spotreba výrazne ovplyvniť celkové rodinné výdavky za elektrinu. Skontroluj teda starostlivo energetický štítok, a hľadaj mrazničku s čo najnižšou spotrebou. V súčasnej dobe najúčinnejšie modely spadajú do energetických tried C a D.

Akumulačná doba mrazničky

Ak vypadne prúd alebo sa mraznička pokazí, nechceme, aby sa potraviny v nej pokazili. Preto by mraznička mala vedieť udržať potraviny mrazené aj bez elektrického prúdu. Tento parameter sa nazýva akumulačná doba. Je to čas, po ktorý zostanú potraviny v mrazničke plne mrazené na -18 ° C, aj keď bude z nejakého dôvodu vypojený od elektriny. Minimálna akumulačná doba by mala byť 10 hodín, ale čím dlhšia je, tým lepšie. Odporúčame hľadať mrazničku s akumulačnou dobou aspoň 15 hodín, aby ste mali väčšiu istotu, že sa vám potraviny nepokazia ani pri celodennom výpadku prúdu.

Ako vybrať mrazničku?

Aké funkcie a vybavenie pri mrazničke hľadať?

 • Bez námrazy je systém, ktorý zabraňuje tvorbe námrazy v mrazničke a eliminuje potrebu pravidelného odmrazovania.
 • Supermrazenieje funkcia, ktorá umožňuje rýchlo zmraziť veľké množstvo potravín naraz bez straty kvality.
 • Signalizáciaupozorňuje na poruchu, výpadok prúdu alebo otvorené dvere mrazničky.
 • Vnútorné osvetlenie uľahčuje orientáciu v mrazničke a hľadanie potravín.
 • Antibakteriálna úprava bráni rastu baktérií a plesní v mrazničke.

Vyberaj z dôveryhodných značiek

Najlepšiu mrazničku nájdeš u renomovaných a zavedených značiek, ktoré sú preslávené výrobou vysoko kvalitných spotrebičov. Ponor sa do online recenzií a hľadaj odporúčania, aby si zistili povesť konkrétnej značky. Renomovaná značka často znamená spoľahlivé výrobky. Medzi našich favoritov patria:

Ako rozmraziť mrazničku

Pokiaľ máš mrazničku bez No Frost funkcie, bude potrebné ju odmrazovať aspoň raz ročne. Najlepšie v zime pri nižších teplotách.

Vieš, ako najrýchlejšie odmraziť mrazničku?
 • Vypni a odpoj mrazničku zo zásuvky. Otvor šuplíky a vyber všetok obsah. Pokiaľ sú šuplíky zamrznuté, počkaj chvíľku, až ľad povolí. Neotváraj dvierka zbytočne násilím, aby sa nepoškodili.
 • Ulož potraviny do chladiaceho boxu alebo tašky. Ak nemáš ani jedno, daj potraviny do najchladnejšej miestnosti a polož ich blízko seba, aby sa navzájom chladili.
 • Pod mrazničku polož uteráky alebo handry, ktoré zachytia vodu z roztopeného ľadu. Vodu priebežne vytieraj.
 • Až sa všetok ľad rozpustí, vyčisti mrazničku. Vyber všetky šuplíky a umy ich teplou vodou s trochou saponátu. Nepúšťaj na ne rovnú horúcu vodu. Mohli by prasknúť. Umy tiež steny mrazničky. Môžeš použiť špeciálne čistiace prostriedky alebo obyčajné prostriedky na riad. Ak máš pocit, že tvoja mraznička zapácha, použi jedlú sódu alebo ocot. Potom všetko dobre do sucha utri.
 • Skontroluj tiež tesnenie na dverách mrazničky. Musí byť pevné a bez prasklín. Pokiaľ je uvoľnené, budeš ho musieť vymeniť.
 • Zapni mrazničku a nastav správnu teplotu. Mala by byť aspoň -18 °C. Počkaj ešte aspoň pol hodiny a potom do nej začni vracať vybraté potraviny.

Najväčší výber elektra v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitného elektra navštívte náš e-shop.

Vyberte si z našich modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Ak sa rozhodnete pre nákup nového elektra a nábytku v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak nebudete spokojní, môžete produkt vrátiťdo 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory