Ako vybrať mobil pre babku a dedka

Vybrať správny mobil pre vašich starých rodičov je pomerne jednoduchá záležitosť. Pri výbere si ale dajte pozor na niekoľko špecifík. Väčšia veľkosť displeja a tlačidiel je samozrejmosťou, zďaleka sa ale nejedná o jediný špecifický parameter mobilného telefónu pre seniorov. V súčasnosti stále mnoho seniorov dedí mobily po svojich deťoch alebo vnúčatách. Vzhľadom k tomu, že na trhu dnes existuje mnoho zariadení, ktoré sú pre starších ľudí omnoho užívateľsky príjemnejšie, bola by škoda ich prarodičom nedopriať. Poradíme vám, na čo sa pri nákupe zamerať.

Aký je najlepší telefón pre seniorov?

S pokrokom v technológii je na trhu množstvo rôznorodých produktov. Znamená to, že máte k dispozícii výrobky vhodné pre rôzne typy ľudí. Napríklad mladší ľudia uprednostňujú telefón s vysoko megapixelovým fotoaparátom, vysokokvalitným zvukom a širokým výberom aplikácií.

Telefón pre seniorov

Seniori uprednostňujú telefóny, ktoré sa veľmi ľahko používajú a ponúkajú jednoduché prehliadanie. Tieto telefóny majú väčšie displeje, väčšiu číselnú klávesnicu, tlačidlo SOS v prípade núdzových situácií a aplikácie na lekárske upozornenia, ktoré vám pomôžu okamžite privolať pomoc. Existujú spoločnosti, ktoré venovali čas a peniaze vytváraniu mobilných telefónov práve pre seniorov. Takéto mobilné telefóny poskytujú riešenie pre starších ľudí.

Pri výbere je potrebné zvážiť viac faktorov. Niekoľko z nich vám popíšeme. Určite vám pomôžu pri výbere toho správneho telefónu.

Niekoľko vlastností, aké by mal mať mobilný telefón pre seniorov

Odolná konštrukcia

Niektoré mobilné telefóny pre seniorov lepšie odolávajú nárazom a poškodeniu ako iné. Vzhľadom k ich uzavretému dizajnu, skladacie telefóny ponúkajú dobrú ochranu obrazovky. Mnohé telefóny sú vyrobené zo skla, preto sa môžu ľahko poškodiť pri páde. Investovanie do dobrého ochranného obalu môže minimalizovať riziko poškodenia mobilného telefónu.

Mobilný telefón pre seniorov

Veľký a jasný displej

Väčšie obrazovky sú lepšie pre oči a umožňujú vám vidieť všetko, čo je dôležité. Na druhej strane sa väčšie zariadenia ťažšie zmestia do vrecka. Berte tiež na vedomie kvalitu farieb obrazovky telefónu (OLED obrazovky zobrazujú farby lepšie ako LCD obrazovky).

Kvalitné reproduktory

Chcete jasne počuť, čo vám volajúci hovoria, bez toho, aby vás rozptyľoval okolitý hluk pozadia? Potom si pozorne vyberte aj zabudované reproduktory, ktoré vám zaručia príjemné a zreteľné telefonovanie.

Schopnosť hlasového príkazu

Niektoré telefóny vám umožňujú používať ovládanie hlasom na uskutočňovanie činností, ako sú napríklad volania, odosielanie správ, či kontrola hlasovej pošty. Pre starších ľudí to môže byť obrovská pomoc.

Batéria s dlhou životnosťou

Pre seniorov je dôležité, aby mobil vydržal nabitý viac než jeden deň. Praktickým príslušenstvom je nabíjacia kolíska, kam vaši prarodičia len mobil posadia a nemusia sa zložito triafať nabíjačkou do úzkych dierok. Určite nechcete mať obavy, že sa vám telefón vybije, keď ste niekde vonku alebo sa niekam chystáte. Mnohé telefóny pre seniorov vydržia celý deň na jedno nabitie, samozrejme záleží od toho, ako často ich používate. Vezmite teda na vedomie výdrž batérie akéhokoľvek modelu, nad ktorým uvažujete.

Kapacita pamäte

Ak ukladáte alebo sťahujete veľké množstvo fotografií a videí, hľadajte telefón s veľkou kapacitou úložného priestoru. Veľa telefónov ponúka možnosť rozšírenia veľkosti pamäte vďaka microSD slotu.

Tlačidlový telefón

Veľké tlačidlá

Mnoho ľudí vo vyššom veku trápi zhoršená pohyblivosť kĺbov prstov. Je preto nutné vyberať mobilné telefóny s veľkými tlačidlami a zreteľnými popismi. Tlačidlá by mali byť od seba vzdialené tak, aby nedochádzalo k nechceným preklepom. Výraznou pomocou je i jasná zvuková odozva pri stlačení tlačidla. Telefón by mal mať veľké tlačidlá, ktoré sa ľahko stláčajú a zároveň zreteľne vidíte, čo stláčate.

SOS tlačidlo

Mobily určené pre seniorov disponujú oproti ostatným modelom špeciálnym tlačidlom pre prípad núdze. Jedným stlačením tohto tlačidla dokáže senior v prípade potreby rýchlo privolať pomoc. Telefón v tomto prípade vytočí dopredu nastavený kontakt, či už sa jedná o rodinných príslušníkov, záchrannú službu alebo políciu. V prípade nedostupnosti volaného, automaticky začne vytáčať ďalšie číslo v poradí. Tiež môže odoslať dopredu nastavenú SMS, ktorá obsahuje informácie o aktuálnej polohe. Niektoré modely po stlačení vydávajú prenikavý zvuk a upozornia okolie, že sa niečo deje.

Jednoduché menu

Zložitá orientácia v menu je častým dôvodom, prečo seniori nechcú používať mobilné telefóny. Ak musia kvôli odoslaniu jednej SMS prejsť niekoľkými položkami v menu, často ich to úplne odradí. Pri telefóne pre starších teda platí viac než inde, že jednoduchosť je základ. Seniori spravidla vyžadujú od prístrojov len ponuku volania a posielania SMS. Je teda žiaduce, aby tieto dve položky boli dostupné hneď v prvej úrovni ponuky. Zásadné funkcie telefónu ako telefónny zoznam, SMS, budík či baterka sa často dajú ovládať bočnými tlačidlami.

Hlasitosť nadovšetko

Seniori si často sťažujú na to, že vyzváňanie telefónu nepočujú, aj keď je nastavené na maximum. Tento problém špeciálne mobily pre seniorov riešia, pretože poskytujú nadštandardnú hlasitosť vyzváňania.

Súhra s ušným zosilňovačom zvuku

Mnoho starších ľudí používa vo svojom veku ušný zosilňovač zvuku. Pri súbežnom užívaní mobilu dochádza často k problémom, ktoré sa prejavujú nepríjemným pískaním a nemožnosťou pokračovať v hovore. Mobily pre seniorov môžu byť vybavené špeciálnou technológiou, ktorá obmedzuje nepohodlnú spätnú väzbu. V režime handsfree navyše umožňujú veľmi hlasité odpočúvanie a zosilňovač tak mnohokrát nie je ani potrebný.

Pochopiteľný manuál

Niektorí výrobcovia zanedbávajú zrozumiteľnosť návodu na použitie. Pritom používanie cudzích slov a nadbytok technologických pojmov seniorov len odradí a znepríjemní im ďalšie používanie. Pri vyberaní konkrétneho mobilu sa teda sústreďte aj na to.

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.