Ako vybrať kuchyňu

Kuchyňa a jej vybavenie prechádza už niekoľko rokov revolúciou. Je často využívanou časťou bytu a v mnohých prípadoch je dnes prepájaná s ostatnými obytnými miestnosťami v bytoch a domoch. Podľa akých pravidiel vybrať takú, v ktorej sa budeme cítiť dobre?

Kuchyňa Eugenie

 

Príprava

V každom prípade sa riaďte predovšetkým svojimi skúsenosťami s existujúcimi kuchyňami!Čo vám na vašej starej kuchyni najviac vadí? Je to usporiadanie kuchynskej linky, nedostatok priestoru na prípravu jedla alebo vám prekáža poloha drezu? Nemusíte sa riadiť katalógmi predajcov, aby ste si vytvorili praktickú kuchyňu vašich snov! Kuchyňu budete používať vy, dajte na svoj inštinkt a na svoje potreby!

Priestor

Zásadným kritériom pri výbere kuchyne je dispozícia domu či bytu. Podľa toho si vyberáme veľkosť a usporiadanie celej kuchyne. Základom je rovná linka, ktorá nájde uplatnenie predovšetkým v panelákoch a menších priestoroch. Ak máte šťastie a máte doma väčší priestor, môžete si vyberať z viacerých tvarov a usporiadaní. Prim hrajú kuchyne do tvaru písmena „L“, kde vzniká lepší priestor na umiestnenie spotrebičov. Tí najšťastnejší z nás môžu vyberať aj veľkú kuchyňu usporiadanú do tvaru „U“, kde už nie sú žiadne starosti s umiestnením spotrebičov a s miestom pre úložné priestory.

Materiály

Ak si vyberiete masív, budete mať síce luxusné riešenie vašej kuchyne, ale na druhú stranu siahnete hlboko do vrecka a pravidelná údržba kuchyne vám zaberie veľa času. Ak chcete ušetriť, vyberajte kuchynské linky s fóliovanými dvierkami alebo dvierkami laminátovými. Ušetríte nejaké to euro a navyše si ušetríte nervy aj čas pri upratovaní.Ak ste priaznivcom skla, zvážte dobre, či presklené vitríny v kuchyni naozaj oceníte. Ak neprihliadame na bezpečnosť skla napríklad pre deti, tak pamätajte aj na to, že všetko na skle aj za sklom je vidieť.

Využitie kuchyne

Pri objednávke kuchyne prihliadajte na to, čo od novej kuchyne očakávate. Premyslite si, čím predovšetkým budete v kuchyni tráviť najviac času:

  • Varenie a príprava jedla- v tomto prípade sa sústreďte na funkčnosť a praktickosť celej kuchynskej linky.
  • Stretnutie a zábava - uprednostňujete stretnutie s rodinou či priateľmi pri jedálenskom stole? Počítajte s tým, že veľkú časť priestoru vám zaberie jedálenský kút, na ktorý musíte mať dostatok priestoru.
  • Prítomnosť detí - máte malé deti? Berte pri plánovaní ohľady na bezpečnosť kuchynskej linky. Dobre plánujte prístup k varným doskám, rúram, sporákom, rýchlovarným kanviciam, nožom a pod. Verte, oplatí sa to!
  • Pracovný priestor - v kuchynskom priestore trávime viac času ako predtým. Do našich kuchýň sa tlačia aj malé pracovné kúty s počítačom a priestorom pre deti na písanie domácich úloh. Nepodceňujte tento priestor, ak vám to veľkosť vašej kuchyne dovolí.

Päť P (priestorov) v kuchyni

Ak plánujete v kuchyni často variť, tak pamätajte na zóny, ktoré nesmiete zabudnúť ani ich podceniť.

  • Príprava jedla
  • Varenie / pečenie
  • Umývanie
  • Úložné priestory
  • Zásoby potravín
Kuchyňa Brick

Príprava jedla

Pracovná plocha by mala byť odolná a dostatočne veľká. Odporúčame, aby pracovná doska presahovala skrinky cca o 1-2 cm. Oceníte to, keď na linke niečo rozlejete. Výšku pracovnej plochy či polohu skriniek môžeme ergonomicky upraviť podľa našej výšky. Nezabudnite naplánovať priestor pre prípravu jedla do blízkosti chladničky a potravinovej skrine. Veľmi účelné je tiež umiestniť k tomuto priestoru úložné priestory pre kuchynských pomocníkov, vrátane dosiek a nožov. Klaďte dôraz na kvalitu osvetlenia pracovnej plochy.

Varenie a pečenie

Rastie popularita vstavaných spotrebičov. Vyzerajú v kuchyni lepšie a tvoria s kuchynskou linkou jednotný celok. Navyše sa ich využitím vyvarujete rôznym medzerám, ktoré vznikajú pri voľne stojacích spotrebičoch a kde tak rady zapadávajú zvyšky potravín. Varnú dosku umiestnite medzi priestor na prípravu jedla a medzi priestor na umývanie, pretože oboje je dobré mať pri varení po ruke. Varnú dosku nikdy neumiestňujte blízko ku dverám. Pamätajte aj na kvalitný digestor.

Umývanie

Kuchyňa sa nezaobíde bez kvalitného drezu, aj keď ste majiteľom umývačky riadu. Odporúčame drez umiestniť minimálne 30 cm od konca pracovnej dosky. Okrem kuchynského drezu dbajte aj na primerane veľký priestor na odkladanie umytého riadu. Na trhu sa ponúkajú rôzne hĺbky drezov, my by sme si vybrali hlboký drez v každom prípade. Je praktický, zmestia sa do neho aj väčšie nádoby pri napúšťaní vody a čím viac je tam miesta, tým viac riadu sa v ňom schová. Do drezovej skrinky môžete umiestniť odpadkový kôš a čistiace prostriedky.Sú vždy po ruke a nemusíte so zvyškami z drezu behať cez pol kuchyne.

Úložné priestory

Kuchyňa môže vyzerať krásne, ale ak si po dosku alebo lis na cesnak musíte ísť do vedľajšej miestnosti, tak môžete mať varenie ako tréning na maratón. Nezabudnite na úložné priestory pre kuchynských pomocníkov. Majte ich blízko sporákov a priestoru na prípravu jedla. Oceníte, keď všetko bude na dosah ruky.Miesto tradičných skriniek voľte radšej výsuvné panely. Jednoducho a rýchlo máte prehľad, čo sa tu nachádza a nemusíte zložito nič prehrabávať a hľadať v zadných častiach skriniek. Posuvné kontajnery, otočné držiaky na nádoby, drôtené programy sú právom in.

 

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.