Ako vybrať kuchynskú linku?

Kuchyňa – miesto, kde sa rodia tie najlepšie recepty a kde zažívame vzácne rodinné okamihy aj bežné každodenné rozhovory. Je preto dôležité mať takú kuchyňu, v ktorej vás bude každá práca baviť. Pozrite sa s nami, ako vybrať kuchynskú linku, ktorá bude ako funkčná, tak esteticky príťažlivá.

Aká kuchynská linka bude pre vás tá najlepšia?

Rozmery kuchynskej linky

Pri výbere kuchynskej linky si treba najprv ujasniť, koľko priestoru máte k dispozícii. Existuje totiž niekoľko základných pravidiel, ktorými by ste sa mali riadiť. Šírka kuchynskej linky by mala byť aspoň 160 cm, aby sa v nej dalo komfortne variť. K tomu je tiež potrebné, aby ste pred ňou mali minimálne 1 meter priestoru pre ľahký pohyb. Bežná hĺbka linky je 60 cm, čo poskytuje priestor na prácu aj prípadné spotrebiče.

Ideálna výška pracovnej dosky v kuchyni sa pohybuje okolo 80 cm, pričom ľudia vyššieho vzrastu ocenia zvýšenú dosku až v 90–95 cm. Vzdialenosť horných skriniek od pracovnej dosky by mala byť 50–60 cm.

Pri výbere kuchyne je potrebné dodržiavať základné pravidlá.

OKAY TIP: Bývate v malom byte? Prečítajte si, ako vybrať kuchyňu napríklad do garsónky.

Rovná alebo rohová kuchynská linka?

Rovná kuchyňa

Rovná kuchyňa je najčastejším riešením predovšetkým do malých priestorov, napríklad do menšieho bytu v paneláku. Pri správnom usporiadaní kuchynskej linky však môže plne nahradiť aj väčšie typy. Dostatok úložného priestoru potom zaistí prakticky navrhnuté horné skrinky.

Kuchyňa Paloma kombinuje moderný a veľmi elegantný vzhľad s premysleným úložným priestorom.

Rohová kuchyně

Rohová kuchyňa je ideálnym riešením pre účelné využitie priestoru. Poskytuje veľkú pracovnú plochu, objemný úložný priestor v rohu kuchyne a možnosť voľby pravého alebo ľavého prevedenia. Rohová kuchyňa umožňuje rozmiestniť komponenty do tzv. kuchynského trojuholníka, v ktorom je pohyb maximálne pohodlný a efektívny. Pokiaľ budete napríklad chcieť scediť cestoviny či umyť iné potraviny, nebudete musieť prebiehať z jedného konca kuchynskej linky na druhý. S rohovou pracovnou doskou ušetríte čas, pretože z jej stredu pohodlne dosiahnete na obe strany bez nutnosti väčších presunov.

Rohová kuchyňa Brick spája moderný, veľmi elegantný dizajn s množstvom praktických funkcií a využitia.

Aký materiál kuchynskej linky zvoliť?

Pri výbere kuchynskej linky narazíte na veľké množstvo materiálov, z ktorých je možné ju vyrobiť. Platí pritom, že najdostupnejšie a zároveň veľmi kvalitné sú alternatívy dreva označované ako MDF a LDTD.

MDF

MDF je stlačená zmes drevených vlákien a lepidla spojená pomocou živice. Kuchyňa z MDF sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči vlhkosti. Okrem toho verne pripomína drevo aj svojou štruktúrou a vďaka hladkému povrchu je príjemná na dotyk.

Jednoduchá údržba

Dostupná cena

Veľká odolnosť

Vyššia hmotnosť

LDTD

LDTD označuje laminovanú drevotrieskovú dosku spojenú živicou. Platí, že čím hrubší materiál, tým odolnejší a stabilnejší nábytok. LDTD je veľmi odolná proti poškriabaniu aj voči teplu a vlhkosti. Ľahko sa umýva a je možné ju vyrobiť v mnohých rôznych dekoroch.

Jednoduchá údržba aj čistenie

Množstvo rôznych prevedení

Nízka cena

Nižšia odolnosť voči vlhkosti

Ako usporiadať kuchyňu?

Pri plánovaní konkrétneho rozmiestnenia kuchyne myslite aj na tieto praktické odporúčania. Pokiaľ vám to priestor dovolí, umiestnite spotrebiče ako rúru a mikrovlnnú rúru nie dole, ale do výšky pása až očí. Vďaka tomu sa nebudete musieť ohýbať pre ťažké a horúce plechy a pekáče. Keď budete vyberať umiestnenie sporáka, vyhnite sa miestu pod oknami: mohol by ich vysokými teplotami poškodiť. Rovnako tak pod okná neumiestňujte ani drez, pretože jeho batéria bude brániť otváraniu okien.

Tie najlepšie kuchyne sú esteticky príťažlivé aj prakticky vybavené.

Spotrebiče na pohodlnejšie varenie

Pri voľbe spotrebičov do kuchyne si môžete vybrať, či preferujete vstavané, alebo voľne stojace. Tie vstavané vám poskytnú jednotný a čistý dizajn a hlavne skvele zapadnú. Je ich k dispozícii celý rad, a môžete si tak do svojej linky skryť umývačku riadu, chladničku, rúru na pečenie i mikrovlnnú rúru alebo napríklad kávovar.

Vstavané spotrebiče ušetria veľa miesta v kuchyni.

OKAY TIP: Bez digestora si väčšina z nás nedokáže predstaviť varenie v kuchyni. Prečítajte si, ako vybrať digestor.

Nezabudnite na hĺbku drezu

Výber drezuje dôležitý detail, ktorý v prípade zlého výberu vás môže potrápiť. Pokiaľ bude príliš plytký, bude pri umývaní riadu striekať voda všade okolo. Nad veľmi hlboký drez sa zase budete musieť nepríjemne nakláňať. Ideálna hĺbka drezu je okolo 20 cm, prípadne o niečo viac, ak ste vyššej postavy.

Kvalitné kuchynské potreby na kvalitné varenie

Čo by bola kuchyňa bez vhodných kuchynských potrieb? Za skvelé ceny si v OKAY môžete vybrať zo širokej ponuky hrncov, panvíc, riadu i príborov, ale aj praktických pečúcich potrieb alebo napríklad odpadkových košov a rôznych užitočných pomôcok.

V OKAY nájdete všetko pre kompletné vybavenie domácnosti. Pokiaľ teda budete potrebovať doplniť kuchyňu aj novým nábytkom, zaobstaráte všetko na jednom mieste.

Kúpiť si tak môžete aj skvelý jedálenský stôl či stoličku alebo rovno jedálenský set.

Blokové kuchyne v OKAY

Ak chcete novú kuchyňu snov, nemusíte za ňu minúť dve alebo tri výplaty ako v prípade kuchyne na mieru. Sektorové kuchyne vám zaručia rovnakú kvalitu, dostatočný úložný priestor, a to v rôznych štýlových prevedeniach. Najdôležitejšie však je, že sú oveľa lacnejšie! Vďaka efektívnej činnosti na úrovni výroby, distribúcie a služieb garantujeme nízku cenu našich blokových kuchýň počas celého roka!

S výberom kuchyne vám v OKAY radi pomôžeme

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup kvalitnej kuchynskej linky rôznych typov v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak s ňou nebudete spokojní, môžete ju vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zdarma.

Okrem toho ponúkame kompletnú ponuku služieb: expedícia do 5 pracovných dní a ďalšie služby vrátane dopravy, vynášky a montáže.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra pre trvalo najlepšie ceny!

Článok pre vás pripravil:

Sluka Martin