Ako vybrať digestor?

Bez kvalitného digestora sa v modernej kuchyni len ťažko zaobídete. Nielen, že eliminuje nepríjemné výpary a pachy, navyše tiež predchádza tvorbe plesní a pomáha održiavať čistý vzduch v miestnosti. Je mnoho typov odsávačov pár a zďaleka nie všetky sa hodia do každej kuchyne. Ako sa medzi sebou líšia a ktorý je vhodný presne pre vás, sa dozviete v našom OKAY článku.

Digestory alebo odsávače pár sú neoddeliteľnou súčasťou každej modernej kuchyne.

OKAY Tip: Ako môžete elegantne ušetriť na energiách sa dozviete v našom článku tu.

Prečo je dobré mať digestor

Digestory slúžia na odsávanie pár a zápachu, ktorý vzniká počas varenia. Nežiaduce pachy a výpary sú potom odvádzané priamo do komína alebo do systému recirkulácie cez uhlíkový filter späť do miestnosti. Odsávač pár môže navyše slúžiť aj ako osvetlenie či dizajnový prvok vašej domácnosti. Pri výbere sa zamerajte na veľkosť kuchyne a umiestnenie varnej dosky. Dopredu si tiež zistite spôsob odvetrávania, či bude vhodnejšia cirkulácia, alebo kuchyňu pripojíte na odťah.

Dôležité parametre digestora

  • Šírka

Dôležitá miera je šírka digestora, ktorá musí byť rovnaká alebo väčšia ako varná doska. Štandardný rozmer je 60-90 cm.

  • Výkon

Tento parameter závisí od veľkosti priestoru vašej kuchyne, z ktorej sa budú výpary a pachy odvádzať. Ak máte kuchyňu spojenú s obývacou izbou, berte do úvahy priestor obidvoch miestností. Platí tu miera, že čím väčší priestor, tým výkonnejší digestor potrebujete. Správne zvolený odsávač spoznáte podľa toho, že je schopný počas hodiny až 3x v danom priestore vymeniť vzduch.

Odsávač pary v kuchyni uľahčí odsávanie pachov a vlhkosti.

  • Osvetlenie

Niekedy stačí príjemné tlmené svetlo, ktoré vám odsávače pár bez problémov ponúknu. Väčšinou sú vybavené LED diódami alebo halogénovými žiarovkami. Vzhľadom k aktuálnej situácii, kedy je šetrenie energiou a úspora dôležitým aspektom vo všetkých oblastiach života, bude lepšie siahnuť po osvetlení pomocou LED technológie, ktoré vykazuje nielen nižšiu spotrebu, ale aj dlhšiu životnosť a vyššiu odolnosť proti častému rozsvecovaniu a zhasínaniu.

  • Hlučnosť

Je rozhodne príjemné, keď sa pri varení môžete normálne baviť alebo si pustiť obľúbenú hudbu. Hlučnosť digestora je preto tiež dôležitý parameter. Líšia sa podľa typu spotrebiča a uvádza sa v decibeloch. Pokiaľ máte menšiu kuchyňu, mali by ste tomuto bodu venovať zvýšenú pozornosť. Najhlučnejšie odsávače pár majú hlučnosť okolo 70 dB, naopak tie najtichšie iba 40 dB.

  • Farba a materiál

Pokiaľ si práve nevyberiete digestor vstavaný, ktorý bude schovaný a maskovaný, je vhodné vybrať si odsávač pár podľa vzhľadu kuchyne a ostatných spotrebičov. Pokiaľ máte skôr modernejšiu kuchyňu, siahnite po modeloch zo skla, ktoré jednak vďaka svojmu šikmému uhlu zlepšujú prístup k varnej doske a jednak pôsobia čistým a jednoduchým dojmom. Pokiaľ ste skôr vyznávači tradičného štýlu, budú vám skôr vyhovovať modely s jemnejším, zaoblenejším dizajnom. Vyberať môžete aj z mnohých farebných prevedení – čierne, biele alebo nerezové.

Nezabudnite ani na správne príslušenstvo k digestorom. Hodiť sa určite budú sady pre recirkuláciu a pre odsávanie, uhlíkové aj tukové filtre, spätné klapky rôznych priemerov, čistiace prostriedky alebo diaľkové ovládače.

Typy digestorov

Komínové digestory sú skvelým dizajnovým prvkom do vašej kuchyne.

Komínové digestory

Komínové, čiže nástenné digestory, sú skôr dizajnové spotrebiče na stene. Umiestňuje sa na stenu priamo nad varnú dosku. Možno ich však zaviesť ako s cirkuláciou, tak s odsávaním von. Za malé ‚‚mínus' pri komínových digestoroch môžete považovať zložitejšiu inštaláciu a vyššiu spotrebu energie.

Ostrovčekové digestory

Vysoký sací výkon a výrazný prvok miestnosti. To sú dve veci, ktoré charakterizujú ostrovčekový odsávač pár. Tento typ sa pripevňuje k stropu a to buď priamo nad varnú dosku, alebo kamkoľvek do priestoru. Nevýhodami môže byť zložitejšia inštalácia a vyššia obstarávacia cena. Iste však ostrovčekový odsávač pary oceníte, ak máte veľkú kuchyňu a ste fanúšikmi výraznejších prvkov. Zároveň si bez problémov vyberiete zo širokej ponuky rôznych modelov.

Ostrovčekový digestor je dominantou veľkého priestoru.

Klasický digestor môže byť aj skvelým pomocníkom medzi skrinkami kuchynskej linky.

Klasické a výsuvné digestory

Pod pojmom výsuvné digestory, si predstavte odsávač pár zabudovaný v pracovnej doske, ukrytý za varnou plochou či priamo vedľa nej. Môže byť aj taký, ktorý je zabudovaný v skrinke nad varnou doskou či sporákom. Digestor sa tak môže vysunúť zo vstavanej kazety a uviesť do pohybu na váš pokyn, alebo budú nerušivo plniť svoju povinnosť. Výhoda vstavaných digestorov je, že pôsobí jednotným dojmom a šetrí miesto v kuchyni. Skvele padnú do väčších alebo stredných kuchýň. Nevýhodou tu môže byť zložitejšia inštalácia.

ELEKTRO


Článok pre Vás pripravil Jozef Silva

Napíšte mi