Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ak máte počúvanie hudby so slúchadlami spojený iba s neprehľadným klbkom drôtov, ktorého rozpletaním strávite polovicu cesty do práce, máme pre vás riešenie: bezdrôtové slúchadlá! Vďaka svojej kompaktnosti, zvyšujúcej sa výdrži batérie aj praktickým funkciám sú dnes čoraz viac obľúbené. Trh je však veľmi rozmanitý a výber toho najlepšieho modelu môže byť náročná úloha, a preto vám v tomto článku poskytneme užitočné rady a tipy, ako vybrať bezdrôtové slúchadlá, ktoré budú spĺňať všetky vaše potreby a predstavy.

True Wireless slúchadlá Sony WFC500, oranžová

Prečo sú bezdrôtové slúchadlá také obľúbené?

Bezdrôtové slúchadlá v dnešnej dobe získavajú na popularite hneď z niekoľkých dôvodov, z ktorých tým najdôležitejším je bezpochyby ich praktickosť a pohodlnosť. Umožňujú totiž ľahkú a pohodlnú manipuláciu bez obmedzenia pohybu a otravných káblov. Vďaka tomu ich môžete ľahko využiť pri športovaní, cestovaní aj odpočinku.

Určite sa nemusíte obávať nižšej kvality zvuku: vývoj bezdrôtových slúchadiel ide dopredu bleskovo rýchlo a svoje modely ponúkajú aj tie najväčšie značky, ako sú Apple alebo Sony. Okrem toho sú bezdrôtové slúchadlá veľmi kompaktné a ponúkajú moderný dizajn spoločne s mnohými praktickými funkciami ako napríklad možnosť prijímania a odmietania hovorov, dotykové ovládanie alebo tlmenie okolitého zvuku.

Typy bezdrôtových slúchadiel

Všetky bezdrôtové slúchadlá majú jedno spoločné: pomocou bezdrôtového pripojenia Bluetooth sa spoja s každým zariadením, ktoré týmto pripojením tiež disponuje. Medzi sebou sa líšia predovšetkým štýlom prevedenia na nasledujúce dva typy.

True Wireless: už žiadne káble!

True Wireless slúchadlá sú slúchadlá, ktoré nevyžadujú žiadny kábel a nabíjajú sa bezdrôtovo. Vďaka tomu je ich používanie mimoriadne komfortné a jednoduché. Puzdro, v ktorom ich zakúpite, poslúži aj ako powerbanka, pričom výdrž batérie sa odvíja od ceny – od 5 hodín až do 30. Každé slúchadlo funguje ako samostatné zariadenie, čo sa vám bude hodiť, ak budete chcieť šetriť batériu.

Výhody:
+ Skvele padnú do uší
+ Kompaktnosť a skladnosť
+ Môžu fungovať nezávisle na sebe

Nevýhody:
- Pri nabíjaní ich nie je možné používať
- Nižšia výdrž batérie pri lacnejších modeloch

Bluetooth slúchadlá: pre najlepšiu kvalitu zvuku

Jedná sa o klasický typ bezdrôtových slúchadiel, ktoré fungujú iba spoločne a sú medzi sebou prepojené buď klasickou hlavovou konštrukciou, alebo tenkým drôtom, čo vám umožní zavesiť si ich aj na krk. Nabíjať ich budete obvykle USB káblom.

Výhody:
+ Vysoká kvalita zvuku
+ Dobrá cena
+ Väčšia výdrž

Nevýhody:
- Menšia skladnosť
- Menší dosah

Na čo si ešte dať pozor?

Bezdrôtové slúchadlá môžu mať veľa rôznych vlastností a disponujú veľkým množstvom rôznych funkcií, takže je len na vás, ktoré vám pri výbere budú pripadať dôležité a ktoré budete schopní oželieť.

Prevedenie

Vyhotovenie slúchadiel je veľmi dôležitým faktorom ovplyvňujúcim komfort pri počúvaní. V prípade True Wireless slúchadiel si môžete vybrať buď štuple, ktoré vďaka svojim gumovým nadstavcom poskytujú skvelú izoláciu okolitého ruchu, alebo kôstky, ktoré sú síce pohodlnejšie, ale neizolujú tak dobre okolité zvuky.

Pri klasických bluetooth slúchadlách máte viac možností a je potrebné si ujasniť, k čomu ich budete najčastejšie potrebovať. Pri domácom použití k počítaču, notebooku alebo hernej konzole najlepšie poslúžia slúchadlá cez hlavu vďaka vysokej kvalite zvuku a skvelej izolácii okolitého ruchu. Naopak štuplové slúchadlá s klipmi na uši vám svojou konštrukciou zaistia, že len veľmi ťažko vypadnú, čo sa môže hodiť napríklad pri športovaní.

Skvelé slúchadlá pre bežcov, ktoré vám vďaka pohodlným klipom za uši pri športe určite nevypadnú. Na jedno nabitie vydržia až 16 hodín a poskytnú vám perfektný zvukový zážitok aj vďaka inovatívnej technológii MaxxBass.

True Wireless slúchadlá Apple AirPods MV7N2ZM/A

Kvalita zvuku

Čo pri počúvaní budete vnímať zo všetkého najviac, je určite kvalita zvukovej reprodukcie. Moderné slúchadlá môžu ponúknuť vynikajúcu kvalitu zvuku, dnes už porovnateľnú aj s káblovými slúchadlami – môže sa však líšiť v závislosti od ceny a konkrétnych vlastností daného zariadenia.

Jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvňuje kvalitu zvuku, je tzv. frekvenčný rozsah udávaný z Hertzoch. Jednoducho povedané: čím vyššia frekvencia, tým lepší zvuk, pričom obvykle sa stretnete s rozsahom 20 Hz – 20 kHz.

Zvukovú reprodukciu ovplyvňuje aj akustický výkon slúchadiel uvádzaný v dB. S počtom decibelov stúpa aj kvalita zvukového signálu a tiež ich maximálna hlasitosť.

Výdrž batérie

Batéria je jedným z najdôležitejších parametrov bezdrôtových slúchadiel, pretože pri absencii kábla sú slúchadlá napájané výhradne práve z batérie. Všetky slúchadlá sa medzi sebou kapacitou batérie líšia a existujú ako slúchadlá s dobou prevádzky okolo piatich hodín na domáce použitie a kratšie cesty, tak slúchadlá s parádnou výdržou 20-30 hodín, čo príde vhod napríklad pri cestovaní. A ako dlho sa bezdrôtové slúchadlá nabíja? Záleží na konkrétnom modeli, ale všeobecne platí, že je to záležitosť maximálne pár hodín.

Praktické funkcie a ovládanie

Všetky ovládacie prvky bývajú väčšinou zabudované priamo do slúchadiel, a môžete ich tak použiť napríklad na ovládanie hlasitosti alebo listovanie medzi jednotlivými pesničkami bez toho, aby ste museli vyťahovať telefón. Okrem toho vám bezdrôtové slúchadlá môžu uľahčiť telefonovanie vďaka vstavanému mikrofónu – hovory bez problémov prijmú aj odmietnu.

Dizajnové slúchadlá s obrovskou výdržou až 33 hodín ponúknu jednoduché ovládanie pomocou dotykového panelu. Okrem výborného prenosu zvuku disponujú rôznymi typmi špuntov pre to najpohodlnejšie nosenie.

Nezabudnite na kompatibilitu

Bezdrôtové slúchadlá sa obvykle dajú prepojiť s ľubovoľným mobilným telefónom a fungujú tak, ako majú. Platí však, že pokiaľ prepojíte telefón a slúchadlá od rovnakého výrobcu, je celý proces lepšie optimalizovaný a často aj rýchlejší. Ak napríklad vlastníte iPhone, potom sú pre vás určite najvhodnejšie slúchadlá z radu Apple AirPods: nielen že sa obe zariadenia spárujú okamžite, ale ešte k tomu budete môcť využívať rôzne výhody vychádzajúce z rovnakého operačného systému.

OKAY Tip: Radi by ste vedeli, ako pripojiť svoje nové bezdrôtové slúchadlá k vášmu zariadeniu? Prečítajte si náš článok.

Aktívne potlačenie zvuku pre úplný pokoj

Poznáte ten pocit, keď si chcete vychutnať svoju obľúbenú hudbu, napríklad v posilňovni alebo na zastávke, ale nech sa snažíte akokoľvek, hluk okolia vás vytrvalo ruší? Nebojte, aj toto má riešenie, ktoré sa volá ANC (Active Noise Cancelling), teda slúchadlá s aktívnym potlačením hluku, ktoré odfiltrujú okolité zvuky.

Princíp ich funkcie je prostý – slúchadlá jednoducho vyrušia nechcený zvuk iným, ktorý ho eliminuje. Využívajú na to rovnaké vlnenie ako rušivý zvuk, ten je však na opačnej frekvencii. Pokiaľ sa tieto dva zvuky spoja dohromady, dochádza k vzájomnému rušeniu. Slúchadlá s ANC sú veľmi obľúbená funkcia, ktorú výrobcovia implementujú do čím ďalej viac modelov, a vy si ju vďaka tomu užijete aj pri lacnejších modeloch. Viac o tejto funkcii si prečítajte v našom článku.

Inšpirujte sa ostatnými zákazníkmi

Pokiaľ vám vyššie uvedené rady nestačili a preferujete osvedčené modely, ktoré kúpili tisíce zákazníkov pred vami, môžete sa inšpirovať top modelmi v uvedených kategóriách:

True Wireless slúchadlá QCY - T1C, čierne

Do 30 €:
QCY T1C

+ veľmi nízka cena
+ parádna výdrž 5 + 20 hodín
+ nízka váha a kompaktné rozmery
- menší dosah bluetooth

True Wireless slúchadlá Apple AirPods MV7N2ZM/A

Overená kvalita:
Apple AirPods

+ perfektná kompatibilita s produktmi Apple
+ luxusný priestorový zvuk
+ rýchle nabíjanie
+ mnoho unikátnych funkcií
- vyššia cena
- slabšia izolácia hluku

Slúchadlá cez hlavu JBL Tune 500, čierne

Jednotka v predávanosti:
JBL Tune 500

+ vynikajúca výdrž batérie
+ pohodlné nosenie
+ štýlový dizajn
- plastová konštrukcia

Kompletné vybavenie pre skvelé počúvanie v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitných bezdrôtových slúchadiel alebo slúchadiel s káblom navštívte náš web. Vyberte si z veľkého množstva modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najnižším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti – ak s produktom nebudete spokojní, môžete ho vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za trvalo najnižšie ceny!


Prezrite si ďalšiu ponuku elektra


Článok pre Vás pripravil Martin Sluka

Napíšte mi