Ako odstrániť zápach z chladničky?

Cítite nepríjemný zápach zakaždým, keď otvoríte chladničku? Stáva sa to všetkým a nie je to nič neobvyklé – na nič však nečakajte a situáciu začnite čo najskôr riešiť. Môže to totiž nielen znepríjemniť bežnú prácu v kuchyni, ale nepomôže to ani chuti do jedla. V tomto článku vám preto prinášame súbor tipov a rád, ako odstrániť zápach z chladničky čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Kvôli zapáchajúcej chladničke môžete stratiť chuť do jedla.

OKAY TIP: Zháňate novú chladničku s mnohými funkciami a jednoduchou údržbou? Vyberte si ju z našej ponuky.

Prevenciou k čistej chladničke

Aby ste problémy so zapáchajúcou chladničkou vôbec nemuseli riešiť, stačí sa riadiť týmito jednoduchými pravidlami:

 • Pravidelne kontrolujte potraviny a dajte si pozor na ich dátum expirácie.
 • Ak potrebujete skladovať aromatické potraviny, dajte ich do uzatvárateľného vrecka alebo nádoby.
 • Teplé jedlá do chladničky nepatria - zvyšuje sa tým vlhkosť v chladničke a tvorba baktérií.
 • Neotvárajte chladničku viac, než je nutné.
 • Neumývajte zeleninu a ovocie pred uložením do chladničky – rýchlejšie sa pokazí.
 • Raz za čas skontrolujte, či sú ventilátory aj filtre v chladničke čisté. Ak sú upchaté prachom alebo špinou, môžu brániť prietoku vzduchu.
 • Aspoň raz týždenne chladničku prezrite a vyčistite ju od zaschnutých štiav a škvŕn po potravinách.

Pravidelne kontrolujte dátum expirácie potravín v chladničke.

Ako vyčistiť chladničku rýchlo a efektívne

Prevencia je dôležitá, ale nie vždy máme čas všetky pravidlá dodržiavať. Ako teda konkrétne postupovať, ak už nechcete krčiť nosom zakaždým, keď otvoríte chladničku?

Bez poriadneho upratovania to nepôjde

Ako umyť chladničku čo najlepšie? Nič nie je na odstránenie zápachu z chladničky dôležitejšie ako poriadne upratovanie. To môžete ideálne raz mesačne vykonať nasledujúcim postupom:

 1. Vytiahnite všetky potraviny a skontrolujte ich stav aj dátum expirácie.
 2. Chladničku vypnite a prípadne odmrazte.
 3. Všetky šuplíky a poličky vyberte a starostlivo ich vyčistite napr. vlhčenými obrúskami.
 4. Pozrite sa tiež na odtokový kanálik a špajdľou ho uvoľnite.
 5. Celý priestor chladničky umyte vlažnou vodou a vhodným čistiacim prípravkom s antibakteriálnym účinkom.
 6. Nechajte všetko vyschnúť.

V čistej chladničke vydržia potraviny dlhšie čerstvé.

Pohlcovač pachu je účinný pomocník

Pohlcovač pachu do chladničky je veľmi spoľahlivým prostriedkom, ktorý čistí vzduch veľmi efektívne aj vďaka integrovanému uhlíkovému filtru. Môže tiež disponovať antibakteriálnou ochranou, vďaka ktorej potraviny zostanú čerstvé dlhšiu dobu a jednotlivé vône sa medzi sebou neprenášajú.

Zvoľte tento skvelý pohlcovač pachu s vysoko kvalitným aktívnym uhlím pre maximálnu čerstvosť potravín a ideálny vzduch v chladničke.

OKAY TIP: Máte novú chladničku? Prečítajte si, ako sa o ňu najlepšie starať a čo do nej patrí aj nepatrí.

Pomôže vám aj samotná chladnička

Chladničky dnes zvládajú oveľa viac než len skladovanie potravín v chlade: mnoho z nich disponuje veľkým množstvom funkcií, z ktorých niektoré vám pomôžu udržať vo vnútri čo najvyššiu kvalitu vzduchu. Ak si teda vyberiete chladničku disponujúcu aspoň jednou z nasledujúcich funkcií, významne zabránite tvoreniu nepríjemných zápachov.

 • Viacnásobné prúdenie vzduchu – Technológia cirkulácie vzduchu, ktorá zaisťuje rovnomerné prúdenie v celej chladničke, čím stabilizuje teplotu aj vlhkosť a udržuje potraviny dlhšie šťavnaté a čerstvé.
 • Fresh Zone – Špeciálny šuplík, v ktorom je udržovaná stála nízka teplota, ktorý zaručí, že ovocie, zelenina i mäso zostanú čerstvé až trikrát dlhšiu dobu.
 • Antibakteriálny filter – Systém, ktorý chráni potraviny pred baktériami vďaka striebru, ktorý odpudzuje baktérie, mikróby aj plesne.

Tie najlepšie chladničky samy obmedzujú tvorbu nepríjemného zápachu.

 • Dvojité chladenie – Systém skladajúci sa z dvoch vzájomne oddelených chladiacich okruhov, ktoré sa starajú o optimálnu vlhkosť a teplotu v mraziacej aj chladiacej časti, čím zabránia prenášaniu pachov z jednotlivých potravín na ďalšie.
 • Ionizátor – Vytvára ideálnu mikroklímu za pomoci tvorby aktívneho kyslíka, vďaka ktorej neutralizuje schopnosť reprodukcie vírusov a baktérií.

Pohodlný výber kvalitných chladničiek v OKAY

Pre najväčší výber tých najlepších chladničiek navštívte náš web. Vyberte si z veľkého množstva kvalitných modelov a vďaka našim dlhodobo najnižším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového nábytku či elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti – ak s nákupom nebudete spokojní, môžete ho vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Článek pro vás připravil:

Sluka Martin