10 tipov, ako zrýchliť notebook

Pokiaľ máš pocit, že je tvoj notebook pomalý a zasekaný, nezúfaj. Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžeš urobiť a zvýšiť tak jeho výkon a rýchlosť. Tu je 10 tipov, ako zrýchliť notebook a užívať si plynulý a spoľahlivý počítač.

Zobraziť kategóriu notebookov
notebooky
hp_1c0b4fc4-148c-4655-9a3d-775b96052f70_1400x.jpg__PID:3b0c4820-ac22-4d0f-9778-9f5985154a0e

OKAY Tip: Ako si vybrať notebook sa dozviete na našom blogu.

notebooky

1. Obmedz programy, ktoré sa spúšťajú pri štarte

Niektoré programy sa automaticky spúšťajú, keď zapneš notebook. To môže spomaliť štartovanie systému a zabrať cenné zdroje. Zostav si ich zoznam vypni tie, ktoré nepotrebuješ využívať každý deň. Môžeš to urobiť cez Správcu úloh alebo v Nastavení. systému.

2. Vypni indexáciu súborov

Indexácia súborov je funkcia, ktorá uľahčuje vyhľadávanie súborov na disku. Avšak, indexácia môže tvoj notebook taktiež zaťažovať a spomaľovať jeho reakciu. Pokiaľ nepotrebuješ v jednom kuse vyhľadávať nejaké súbory, môžeš indexáciu súborov vypnúť a ušetriť tým výpočtový výkon. Docieliš to pomocou Nastavenia služieb alebo príkazového riadka.

OKAY TIP:Príkazový riadok môžete spustiť v systéme Windows zadaním príkazu "Command Prompt" do vyhľadávacieho poľa alebo stlačením klávesovej skratky Win + R a potom zadaním príkazu "cmd" a stlačením klávesu Enter, alebo v Správcovi úloh prostredníctvom položky "File" a "Start New Task" a zadaním príkazu "cmd".

3. Nastav antivírus na menej častú kontrolu

Antivírusové programy sú dôležité pre ochranu pred škodlivým softvérom. Avšak môžu byť tiež náročné na hardvér, najmä ak vykonávajú kontrolu v reálnom čase. Môžeš si nastaviť antivírus tak, aby systém kontroloval menej často alebo iba na požiadanie.

4. Odstráň nepotrebné doplnky z prehliadača

Internetový prehliadač je jedným z najpoužívanejších programov na vašom notebooku. Doplnky prehliadača môžu rozšíriť jeho funkcie, ale niektoré z nich môžu taktiež prehliadač spomaliť a ovplyvniť celkovú stabilitu počítača. Udržuj si preto len tie doplnky, ktoré skutočne používaš a odstráň všetky, ktoré sú zbytočné alebo nejako podozrivé. Zvládneš to urobiť v Nastavení prehliadača.

5. Nezaťažuj prehliadač príliš mnohými záložkami

Počet otvorených záložiek ovplyvňuje rýchlosť celého počítača. Čím viac záložiek máš otvorených naraz, tým viac pamäte a procesora prehliadač spotrebováva a to môže spomaľovať načítanie stránok a zamŕzanie prehliadača. Obmedz preto počet otvorených záložiek na minimum a pravidelne reštartuj prehliadač, aby sa uvoľnila jeho pamäť.

6. Uvoľni miesto na disku

Ak máš preplnený disk, môže to spôsobovať chyby a spomaľovať počítač. Uisti sa, že máš na disku dostatok voľného miesta, aspoň 10-15 GB, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu systému a odkladanie dočasných súborov. Miesto na disku môžeš uvoľniť pomocou nástroja Vyčistiť disk alebo odinštalovaním nepotrebných programov.

notebooky
notebooky

7. Používaj hibernáciu namiesto tvrdého vypnutia

Zakaždým, keď notebook vypneš, musíš pri jeho zapnutí znovu načítať systém a programy. To môže dlho trvať a spotrebúva to celkovú energiu. Pri hibernácii si ale notebook uloží svoj stav na disk a akonáhle ho zapneš, rýchlejšie sa prebudí.

8. Vyčisti disk a registre

Disk a registre sú dve dôležité časti systému. Uchovávajú informácie o súboroch a nastaveniach. Časom sa na nich môžu nahromadiť zbytočné alebo neplatné položky, ktoré spomaľujú tvoj notebook a spôsobujú problémy. Pravidelne preto disk a registov čisti pomocou špeciálnych nástrojov.

9. Aktualizuj systém a programy

Aktualizácie systému a programov sú dôležité na zaistenie bezpečnosti a výkonu notebooku. Aktualizácie môžu opraviť chyby, zlepšiť kompatibilitu, pridať nové funkcie alebo optimalizovať rýchlosť.

10. Skontrolujte nastavenie BIOSu

BIOS je základný vstupno-výstupný systém, ktorý riadi štartovanie vášho notebooku. Nastavenie BIOSu môže ovplyvniť rýchlosť štartovania notebooku aj jeho celkový výkon. Skontroluj a prípadne uprav nastavenia BIOSu, aby sa optimalizovala bootovacia sekvencia, nastavil správny režim disku, povolili alebo zakázali určité funkcie a zmenili frekvencie procesora alebo pamäte. Pozor, pri týchto zmenách je treba postupovať opatrne. Nesprávne nastavenie BIOSu môže tvoj notebook poškodiť.

notebooky

Údržba počítača

Pravidelná údržba notebooku je kľúčom k tomu, aby zostal rýchly a spoľahlivý. Dodržuj vyššie uvedené rady a vykonávaj údržbu pravidelne. To ti pomôže vychutnať si rýchlu a bezproblémovú prevádzku.

Kúpiť príslušenstvo k notebooku

Ako zvýšiť výkon notebooku

  • Zvýš množstvo pamäte RAM. Pamäť RAM je miesto, kde sa ukladajú dáta a programy. Čím viac pamäte RAM, tým viac vecí môžeš v jednej chvíli na notebooku robiť. Ak je to možné, kúp si novú pamäť RAM a pripoj ju do notebooku.
  • Nastav si režim výkonu podľa svojich potrieb. V systéme Windows 10 môžeš vybrať, či chceš, aby ti notebook bežal čo najrýchlejšie, alebo ak chceš šetriť batériu. Režim výkonu nájdeš v nastavení systému alebo na lište úloh.
  • Vymeňte starý hardvér za nový. Hardvér je fyzická časť notebooku, ako je procesor alebo grafická karta. Tieto súčiastky určujú, ako rýchlo a dobre notebook zvláda rôzne úlohy. Ak je hardvér zastaraný alebo poškodený, môže to znižovať výkon notebooku. Zisti, aký hardvér máš a či ho môžete nahradiť novším a lepším modelom.

OKAY Tip: Prestaň sa obávať pomalého notebooku. Vytvor si nadupanú hernú zostavu z našej ponuky.

Ako vyčistiť notebook, aby nesekal

  • Udržuj notebook čistý.Prach a nečistoty môžu poškodiť klávesnicu, ventilátor a obrazovku. Keď čistíš notebook, vypni ho a použi stlačený vzduch alebo čistiacu hmotu.
  • Vyčisti disk od zbytočných súborov. Tieto súbory zaberajú miesto a spomaľujú systém. Použi nástroj “Čistenie disku” vo Windows, ktorý nájdeš v ponuke Štart.
  • Skontroluj, či nemáš vírusy. Malware môže notebook spomaliť a poškodiť. Používaj aktuálnu verziu antivírusu a pravidelne skenuj systém.

OKAY Tip: V našom príspevku na blogu sa dozviete, ako správne čistiť klávesnicu.

Najväčší výber elektra v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitného elektra navštív náš e-shop.

Vyber si z našich modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríš!

Pokiaľ sa rozhodneš pre nákup nového elektra a nábytku v OKAY, môžeme ti zaručiť 100% garanciu spokojnosti, alebo môžeš produkt vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Vojtěch Pospíšil

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.