Aký televízor si mám zaobstarať do malého bytu

Máš doma málo miesta ale rád večer relaxuješ pri televízii? Poradíme ti, akú televíziu vybrať do malej izby, aby si si mohol vychutnať kvalitný obraz aj na malú vzdialenosť.

Základom je správny pomer veľkosti s rozlíšením. Existuje tabuľka, ktorá popisuje minimálnu odporúčanú vzdialenosť pri sledovaní TV. V tej ľahko zistíš, že čím lepšie rozlíšenie televízia má, tým bližšie k nej môžeš sedieť bez toho, aby sa znižovala kvalita obrazu.

Pýtaš sa prečo to tak je?
Je to celkom jednoduché. Zoberme si ako príklad televíziu, ktorá má uhlopriečku 80 cm. Keď bude mať HD Ready rozlíšenie (1366x768 bodov), musí celý obraz poskladať z 1 049 088 bodov. Keď bude mať rovnako veľká televízia UHD rozlíšenie (3840x2160 bodov), má na rovnaké zobrazenie k dispozícii 8 294 400 bodov. Jednoduchá matematika nám napovie, že UHD rozlíšenie má k dispozícii cca 8x viac bodov, ako má HD Ready.

Čo to znamená?
Znamená to, že každý zobrazovaný obraz v TV sa v prípade HD Ready rozlíšenia prepočítava na 8x menej bodov. Takže je výsledok teoreticky 8x menej ostrý, ako je tomu v prípade UHD rozlíšenia. Taktiež to ale znamená, že ak si sadneš 1 meter od televízie s HD Ready rozlíšením, uvidíš jednotlivé zobrazovacie body a obraz nebude vyzerať dokonale spojitý. V prípade UHD uvidíš všetko krásne spojité.

Akú TV do malej izby si mám teda vybrať?
Určite si vyber uhlopriečku do 1 metra. Väčšia televízia by sa ti tam jednak zle vošla a jednak by sa ti zle sústredilo na celú plochu obrazovky. Okrem toho si vyberaj TV s čo najlepším rozlíšením (hlavne UHD, poprípade Full HD). Aby sme ti s výberom pomohli, pripravili sme pre teba modely, ktoré sa budú do malého bytu hodiť.

Prezrieť si televízory

Líbí se vám tento článek?

Podobné články