Ako vybrať televízor do malého bytu?

Máte doma málo miesta, ale radi večer relaxujete pri televízii? Poradíme vám, aký televízor vybrať do malej izby, aby ste si mohli vychutnať kvalitný obraz aj na malú vzdialenosť.

Základom je správny pomer veľkosti s rozlíšením. Existuje tabuľka, ktorá popisuje minimálnu odporúčanú vzdialenosť pri sledovaní TV. Vďaka nej ľahko zistíte, že čím lepšie rozlíšenie televízor má, tým bližšie môžete sedieť bez toho, aby sa znižovala kvalita obrazu.

Pýtate sa, prečo to tak je?

Je to celkom jednoduché. Zoberme si ako príklad televízor, ktorý má uhlopriečku 80 cm. Keď bude mať HD Ready rozlíšenie (1366x768 bodov), musí celý obraz poskladať z 1 049 088 bodov. Keď bude mať rovnako veľký TV UHD rozlíšenie (3840x2160 bodov), má na rovnaké zobrazenie k dispozícii 8 294 400 bodov. Jednoduchá matematika nám napovie, že UHD rozlíšenie má k dispozícii cca 8x viac bodov, ako má HD Ready.

Čo to znamená?

Znamená to, že každý zobrazovaný obraz v TV sa v prípade HD Ready rozlíšenia prepočítava na 8x menej bodov. Takže je výsledok teoreticky 8x menej ostrý, ako je tomu v prípade UHD rozlíšenia. Taktiež to ale znamená, že ak si sadnete 1 meter od televízora s HD Ready rozlíšením, uvidíte jednotlivé zobrazovacie body a obraz nebude vyzerať dokonale spojený. V prípade UHD uvidíte všetko krásne spojené.

Aký televízor si mám teda vybrať do malej izby?

Určite si vyberte uhlopriečku do 1 metra. Väčší televízor by sa vám tam jednak nezmestil a jednak by sa vám zle sústredilo na celú plochu obrazovky. Okrem toho si vyberajte TV s čo najlepším rozlíšením.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články