Ako zapojiť práčku?

Správne umiestnenie práčky

Ako teda zapojiť práčku? V prvom rade je potrebné vybrať správne miesto pre práčku. Keďže práčka nepatrí k práve najmenším domácim spotrebičom, niekedy môže byť ťažké vybrať to správne miesto. Je nutné však myslieť na to, že práčka môže narobiť počas doby jej životnosti aj nejaké škody na miestnosti, v ktorej sa nachádza alebo inom vybavení. Napríklad by nemala stáť na linoleu, do ktorého môže vytlačiť kruhy alebo urobiť diery. Preto je vhodné práčku umiestniť do miestnosti s pevnou podlahou, ideálne s ľahko umývateľným povrchom, aby sa predišlo poškodeniu podlahy od vibrácií.

Ďalej je potrebné mať v blízkosti práčky prístup k prívodu vody, ako aj odtoku kam špinavá voda z práčky môže odtekať a  takisto prístup k elektrickej zásuvke pre práčku. Taktiež práčka by sa nemala nachádzať v miestnosti, v ktorej býva pod 0 °C, ako aj v blízkosti zdrojov tepla akými sú radiátory alebo krby.

Práčku je potrebné vyrovnať

Pred kúpou a montážou práčky nezabudnite zmerať šírku dverí. Práčka je relatívne ťažký domáci spotrebič na prenos, a preto je vhodné zabezpečiť jej hladké presunutie na miesto, kde bude stáť. Ak už práčku dostanete na miesto, na ktorom ju túžite mať postavenú, je možné začať so samotnou montážou. Pre začiatok je potrebné nastaviť vyrovnávacie nožičky práčky a odstrániť poistku, ktorá chráni bubon práčky pred poškodením pri jej prenose. Poistka sa nachádza väčšinou na zadnej strane práčky vo forme skrutiek, ktoré sa dajú odkrútiť a nahradiť zátkami pribalenými k práčke. Čo sa týka nastavenia nožičiek, tak pri otáčaní proti smeru hodinových ručičiek klesá výška daného rohu, v ktorom sa nôžka nachádza, a pri otáčaní v smere hodinových ručičiek naopak výška nožičky v danom rohu stúpa. Práčka by mala byť v čo najrovnejšej pozícii, preto sa pri vyrovnávaní nožičiek používa vodováha, ktorá sa umiestni na vrch práčky. Ak by ste práčku nevyrovnali, mohlo by sa stať že by pri žmýkaní "skákala". Ak ste práčku nastavili rovno, každá nožička má okolo seba maticu, ktorá po otočení v smere hodinových ručičiek uzamkne polohu nožičky.

Prívod vody k práčke

Prívod vody k práčke

Pri montáži novej práčky je potrebné jej zaistiť prísun vody. Hadicu práčky určenú na prívod vody je možné zapojiť priamo do domáceho potrubia. Hadica je predávaná spoločne s práčkou a zvyčajne sa nachádza vo vnútri pračky spolu s manuálom a ďalším príslušenstvom. V prípade, že je hadica krátka, dá sa ľahko dokúpiť dlhšia. Hadicu zapojíte do práčky jednoduchým upevnením do jej vstupu nachádzajúceho sa na zadnej strane práčky. Následne jej druhý koniec zapojte do potrubia a skontrolujte, či z nej nevyteká voda, aby ste sa vyhli vytopeniu miestnosti. Avšak, ak sú oba konce hadice vybavené gumičkami a taktiež správne nasadené, stačí ich pritiahnuť rukou bez pomoci akéhokoľvek domáceho náradia, ktoré by mohlo v tomto prípade poškodiť samotné gumičky alebo ventil. V tomto prípade môžte použiť na dotiahnutie napríklad uterák.

Ako zapojiť práčku na odpad?

Práčka potrebuje vodu aj odvádzať. Odtoková hadica sa nachádza na zadnej strane práčky. Štandardne je sivej farby. Na rozdiel od prívodu vody je možné odvod špinavej vody z práčky vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Odtokovú hadicu môžete zavesiť cez umývadlo, toaletu alebo vaňu, vďaka plastovému nástavcu, ktorý ju udrží v danej polohe. Elegantnejší spôsob je zapojiť odtokovú hadicu priamo na odtokové potrubie, ktoré býva zabudované priamo v stene miestnosti pri výstavbe alebo rekonštrukcii miestnosti. Ak však takéto zabudované potrubie nie je k dispozícii, poslednou možnosťou je pripojenie odtoku práčky k sifónu umývadla alebo vane. K tomu je potrebná prípojka, ktorú je možné dokúpiť a ľahko pripojiť na sifón.

Ako zapojiť práčku na odpad

Otestujte práčku

Na záver už stačí len zapojiť práčku do elektrickej zásuvky a montáž práčky je hotová. Nasleduje už len jej prvá skúška, na ktorú odborníci odporúčajú zvoliť žmýkací program práčky, aby ste otestovali vyváženie práčky pri vibráciách. Jediné náradie, ktoré budete potrebovať na zapojenie práčky sú buď kliešte, alebo kľúč správnej veľkosti.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články