Ako vyčistiť žehličku?

Žehlička je povinná výbava každej správnej gazdinky. Niekto sa žehleniu venuje každý deň a preto môže dôjsť veľmi rýchlo k nepozornosti a pohroma je na svete. Aj na takéto nehody existujú spoľahlivé, praktické a nenáročné riešenia. Nielen že vyčistia žehličku, ale jej aj prinavrátia lesk. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Koniec pripáleninám

Scenár pripálenej žehličky nepoteší nikoho. Je to vec, ktorá sa stáva dokonca aj tým najskúsenejším. Tí už však dobre vedia, že netreba vešať hlavu. Na každý problém je riešenie a toto nie je žiadna výnimka. S pripálenou žehliacou plochou žehličky by si mala poradiť klasická zubná pasta. Nájde sa v každej domácnosti a preto je vždy poruke. Treba ju naniesť na suchý bavlnený kúsok handry a jemnými pohybmi prechádzať po pripálenom mieste. Po vyčistení utrieť žehličku vlhkou handričkou, aby na nej nezostali žiadne stopy po paste.

žena s pripálenou žehličkou

Chvíľka nepozornosti a pripálená žehlička či prepálené oblečenie sú tu. Ale nezúfajte, minimálne tá žehlička sa dá dať do poriadku.

Druhou možnosťou na možno trochu odolnejšiu pripáleninu je liehový ocot. Ten naneste na handričku a priložte k vopred nahriatej žehličke. Buďte opatrní. Stačí zlomok sekundy a pripálená môže byť aj vaša ruka alebo prsty. Preto možno budete chcieť vyskúšať metódu, kedy octovú handričku budete prechádzať žehličkou, ako keby ste ju chceli vyžehliť ako bielizeň. Taktiež sa môže stať, že pri žehlení sa potlač, napr. tričiek, nalepí na žehliacu plochu. Takýto problém vyriešite s vyššie uvedenou octovou handričkou a vychladenou žehličkou.

Do tretice všetko dobré, a to so soľou. Nasypte na handričku soľ a priložte k opäť rozpálenej žehličke. Je viac ako nevyhnutné dávať si pozor, aby soľ nepoškodila plochu žehličky a taktiež, aby ani jedno zrnko nezostalo v otvoroch.

Už žiadny vodný kameň

Vodný kameň sa usádza, nanešťastie, aj v naparovacích žehličkách. Väčšina modernejších žehličiek je vybavená systémom na samočistenie, prostredníctvom ktorého sa usadeniny a nečistoty uvoľňujú z parných trysiek automaticky alebo majú aj odvápňovací systém vnútri nádržky na vodu. Ak vaša žehlička s parným generátorom náhodou tieto výhody nemá, stačí ak budete používať namiesto obyčajnej vody, vodu destilovanú alebo prefiltrovanú. Dôležité je, aby ste vodu vždy po skončení vyliali a nenechali stáť vo vnútri. Na jednej strane predídete usadzovaniu nečistôt a takisto zamedzíte akýmkoľvek riasam, ktoré by sa tak mohli rozmnožiť a i zafarbiť oblečenie.

Inou alternatívou je už spomínaný ocot. Zmiešajte ho s vodou a vlejte to nádržky. Nastavte naparovanie a nechajte pár minút pôsobiť. Aby ste odstránili octový zápach, prepláchnite čistou vodou i viacnásobne.

Naparovacia žehlička so samoodvápňovacou technológiou

Niektoré naparovacie žehličky disponujú samoodvápňovacou funkciou a ušetria vám čas pri čistení nádržky

Žehlička by mala byť za každých okolností v perfektnom stave. V žiadnom prípade nepoužívajte drsné povrchy akými sú drôtenky alebo čistiace prostriedky. Tie by mali za následok znehodnotenie prístroja. Žehlička patrí k spotrebičom, o ktoré sa, našťastie, netreba veľa starať. Stačí pravidelná údržba a bude vám slúžiť celé roky. Ak sa predsa len prihodí menší incident, už viete, ako si s ním hravo poradiť.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Žehlička Philips Azur GC4901/10, 2800W

109,99 

bez DPH 91,65 

Naparovač odevov Tefal IXEO QT2020E0

298,70 

bez DPH 248,91 

Žehlička Tefal Turbo Pre FV5615E0, 2600W

66,90 

bez DPH 55,75 

Žehliaca doska VTP YP0135748W Professional

77,99 

bez DPH 64,99 

Tefal SV7030E0

135,90 

bez DPH 113,25 

Žehlička Braun TS735TP, 2400W

59,90 

bez DPH 49,91 

Žehlička Tefal Freemove Air FV6520, 2400W

59,90 

bez DPH 49,91