Ako vyčistiť umývačku riadu?

Ak sa v domácnosti nachádza umývačka riadu, je dôležité dbať na jej pravidelnú údržbu. Niekto si môže povedať, že umývačka sa čistí už len tým, že umýva riad. Nie je to tak celkom pravda. Po určitom čase sa vo filtroch a na vnútorných stenách usádzajú rôzne nečistoty ako napríklad zvyšky jedál, mastnota či nerozpustené čistiace prostriedky. Toto má za následok nepríjemný zápach a v neposlednom rade tiež zle umytý riad. Existuje niekoľko možností ako vyčistiť umývačku riadu. Ide o spôsoby hĺbkového čistenia, ale tak isto dôležitého povrchového čistenia, kedy sa nečistoty odstraňujú manuálne.

Hĺbkové čistenie

Jedným zo spôsobov ako vyčistiť umývačku riadu je zvoliť hĺbkové čistenie. Pri takomto čistení ide predovšetkým o odstránenie špiny z odtoku a filtra. Tie môžu najčastejšie spôsobovať nepríjemný zápach. Filter sa dá vyčistiť veľmi jednoducho, zvyčajne len za pomoci tečúcej vody. V prípade potreby je dobrým uľahčením použitie starej zubnej kefky, ktorou sa dostanete aj na menej prístupné miesta filtra. Odtok, ktorý vedie z umývačky, tak isto nie je problém vyčistiť. Najpoužívanejšími metódami sú chemické látky, komerčné prostriedky. Účinné sú naopak aj tradičné, rokmi overené domáce rady od našich babičiek. Pri týchto spôsoboch ide napríklad o zmiešanie dobre známej sódy bikarbóny a teplého octu. Všetky nečistoty sa rozpustia a odtok ostane bez zbytočných nánosov špiny. Čo sa týka samotného octu, zvykne sa využívať aj na dezinfekciu celej umývačky. Druhým, veľmi dobrým spôsobom je použitie kyseliny citrónovej, ktorá tiež veľmi dobre odstraňuje nečistoty v podobe mastnôt. Na dôkladnejšie čistenie sa tiež využívajú čistiace tablety určené do umývačiek riadu. Môžete použiť i samotnú sódu bikarbónu, ktorú len nasypete po dne umývačky a spustíte program. Po skončení bude celý priestor umývačky žiariť čistotou. Treba však v prvom rade čítať návod samotného výrobcu, kde môže byť vyslovene zakázané používať iné metódy čistenia ako sú originálne prípravky na to určené.

Hĺbkové čistenie umývačky riadu originálnymi čistiacimi prostriedkami

Na hĺbkové čistenie umývačky riadu je vhodné používať čistiace prostriedky odporúčané výrobcom

Povrchové čistenie umývačky riadu

Čo sa týka povrchového čistenia, je rovnako veľmi dôležité. Zo stien umývačky je potrebné pravidelne odstraňovať viditeľné nečistoty. Tie je možné odstraňovať manuálne, za pomoci handričky a čistiaceho prostriedku. Obdobne je dobré dbať na čistotu dvierok, ktoré sú dôležitou súčasťou. V týchto priestoroch sa totiž tiež ukladajú všetky zvyšky a špina. Pomôcť si môžete, už spomínaným, octom, ktorý pôsobí veľmi dobre napríklad aj na gumené tesnenia. Pokiaľ však nechcete používať ocot, práve kvôli jeho nie veľmi príjemnej vôni, existuje náhrada, ktorou je citrón. Citrónovú šťavu môžete použiť aj pri predošlom spôsobe, a to hĺbkovom čistení umývačky. A napokon, úplne najjednoduchším doplnením hĺbkového a povrchového čistenia je ponechávanie otvorených dvierok na umývačke riadu. Vzduch v takom prípade môže cirkulovať a vnútri sa zbytočne nemnožia baktérie a plesne. Na čo je potrebné dávať si pozor pri povrchovom čistení, je zatečenie čistiaceho prípravku do miest, kde by to mohlo po čase spôsobiť problém. Ide napríklad o ovládanie umývačky, teda o gombíky, ktoré by po zatečení či už kyseliny citrónovej, octu alebo iného prípravku mohli po čase prestať plniť svoju funkciu.

Pootvorené dvierka umývačky zabezpečia cirkuláciu vzduchu a znížia vznik baktérií

Existuje naozaj mnoho spôsobov ako vyčistiť umývačku riadu. Od rozličných chemických prostriedkov až po tradičné recepty čistenia. Dôležité je dbať na pravidelnosť a dôkladnosť. Keď je umývačka riadu dobre vyčistená, je možné použiť vône určené do umývačiek. Na doplnenie týchto rád býva starostlivosť o umývačku riadu, spomínaná aj v samotnej príručke.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články