Ako vyčistiť práčku?

Prvým signálom, že práčka je znečistená, je nepríjemný zápach vnútri práčky. Nečistoty z oblečenia, ktoré neboli odstránené vodou, sa usádzajú na vnútorných stenách práčky a každým praním sa ich množstvo zvyšuje, znižujú účinnosť zariadenia a môžu spôsobiť vážne poruchy práčkyPočas prania sa tieto nečistoty prenášajú na bielizeň, takže vypraná bielizeň nevonia vôbec svieža, ale dráždi váš nos nepríjemným zápachom. Nepríjemný zápach z práčky sa každým ďalším praním iba zhoršuje a môžete si dokonca takto poškodiť vaše oblečenie.

Čistenie práčky nie je rozmar, ale nevyhnutnosť. Zaujíma vás ako udržať vašu práčku čistú a chcete sa vyhnúť vysokým nákladom na opravy? Vyskúšajte tieto osvedčené metódy.  

Domáce spôsoby na čistenie práčky  - krátky sprievodca

Ak chcete dôkladne vyčistiť práčku a zbaviť ju vodného kameňa, použite dva ľahko dostupné a lacné prostriedky - bielidlo a ocot

  • vyberte prací cyklus s vysokou teplotou vody, nezabudnite však bubon vopred vyprázdniť,
  • keď sa bubon naplní horúcou vodou, nalejte do priehradky na prací prášok dva poháre octu,
  • po ukončení pracieho programu chvíľu počkajte a nastavte rovnaký program,
  • postup zopakujte naliatím dvoch pohárov bielidla namiesto octu,
  • po ukončení pracieho cyklu chvíľu počkajte, kým práčka vychladne a spustite tretí cyklus, 
  • na konci programu vyberte nádobu a vložte ju do čistej teplej vody. Nechajte pôsobiť 30 minút a potom dôkladne vyčistite vhodným čistiacim prostriedkom.

Vezmite čistú, vlhkú handričku a dôkladne vyčistite gumu okolo otvoru práčky. Pokúste sa dočiahnuť čo najhlbšie, aj do výklenkov. Rozpustite pohár bielidla v troch pohároch horúcej vody a nechajte túto zmes vychladnúť, aby ste sa zbavili nečistôt, dôkladne vyčistite gumové tesnenie roztokomJe to jednoduché, vezmite si tú istú handričku, akú ste použili predtým a tesnenie dôkladne vyčistite.

Postup sa môže zdať zdĺhavý, ale jeho výsledky budú stáť za to. Čistenie octom je zamerané na odstránenie nepríjemného zápachu vo vnútri práčky a odstránenie vodného kameňa, zatiaľ čo bielidlo neutralizuje ostrý zápach, odstraňuje zafarbenie a ničí baktérie, ktoré sa rozmnožili na stenách bubna. 

Rýchle čistenie pomocou osvedčených metód

Domáce čistenie práčky môže mať rôzne formy. Ak máte málo času, ale chcete sa postarať o to, aby bol spotrebič čistý, siahnite po fľaši octu, nalejte ju celú do prázdneho bubna a spustite najkratší program. Keď je práčka naplnená vlažnou vodou, zastavte ju na 2-3 hodiny. Po uplynutí tohto času znova zapnite cyklus a počkajte až do konca. Čistenie práčky octom poskytuje skutočne dobré výsledky a výrazne predlžuje životnosť spotrebiča.

Ak nemáte po ruke ocot, použite kyselinu citrónovú. Odvážte asi 150 gramov, potom nasypte toto množstvo do zásuvky na prášok. Nastavte najvyššiu teplotu a dlhý prací program. 

Ak chcete odstrániť vodný kameň, môžete použiť aj sódu bikarbónu. Tentokrát  však bubon nenechávajte prázdny, dajte do neho niekoľko kusov nepotrebného oblečenia. Odvážte asi 120 gramov jedlej sódy a zvoľte najdlhší cyklus prania pri maximálnej teplote.

Ako vyčistiť filter práčky?

Filter zachytáva všetky nečistoty odstránené počas prania: prach, vlasy, častice hliny alebo piesku, atď. Usadzovanie týchto častíc môže upchať práčku a zapríčiniť tak nepríjemný zápach vo vnútri spotrebiča. Nepríjemný zápach z práčky môže byť dôsledkom nadmerného znečistenia filtra, preto ho pravidelne čistite a vymieňajteČistenie práčky vyžaduje odstránenie krytu filtra, ktorý sa nachádza v prednej časti spotrebiča a je pokrytý špeciálnou chlopňou. Po odstránení nečistôt nezabudnite filter opláchnuť v roztoku vody s octom a znovu zložiť.

Dodržiavaním našich rád predĺžite životnosť vašej práčky a raz a navždy sa zbavíte nepríjemného zápachu oblečenia!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články