Ako vyčistiť nerezový sporák?

Sporák má nezastupiteľnú úlohu v každej kuchyni. Na prípravu jedál sa v bežnej domácnosti využíva veľmi často. Tento pomocník je veľmi funkčný a praktický, a preto je dôležitá jeho správna údržba. Ide to aj bez chémie, za pomoci jednoduchých čistiacich prostriedkov.

Už žiadne odtlačky prstov

Nerez je typ ocele so zvýšenou odolnosťou voči chemickej i elektrochemickej korózii. Inými slovami, tento materiál je extrémne odolný proti hrdzaveniu. Na jeho povrchu sa však zachytávajú i najmenšie stopy znečistenia, predovšetkým odtlačky a mastnota, ktorým sa pri varení nevyhneme. Každodenné čistenie však nemusí byť zložitou a namáhavou aktivitou. Práve naopak.

Vhodný čistiaci prostriedok je základom každého upratovania. V prípade nerezového sporáka je najideálnejšia handrička z mikrovlákna, inak nazývaná „švédska utierka“, poprípade bavlny alebo hubka z jemného materiálu. Zvyčajne hubky bielej farby, tie sú najjemnejšie. Vyhnite sa drsným drôtenkám, kefám alebo čomukoľvek, čo by mohlo povrch poškriabať alebo zanechať ryhy. S mastnotou si najlepšie poradí obyčajný saponát. Ten aplikujte na spomínanú hubku. Je dobré, ak mastnotu či pripálenú špinu necháte na niekoľko minút odmočiť. Pôjde to oveľa jednoduchšie. Raz, keď máte handričku so saponátom pripravenú, nezabudnite pretrieť dvere na rúre i úchytky. Tie sa rýchlo zašpinia, no takýmto spôsobom ešte rýchlejšie vyčistia. Na odtlačky a iné fľaky postačí aj mydlová voda, ale povrch treba potom vyleštiť prípravkom na leštenie nerezu. Do úvahy nepripadá žiaden tekutý piesok či iné čistiace prášky, ktoré by narobili viac škody ako dobroty.

Čistenie rukoväte nerezovej rúry

Pri čistení nerezového sporáka nezabudnite ani na rukoväte

Nákup v drogérii vs. kuchynská špajza

Inou alternatívou sú špeciálne spreje a peny, dokonca i gély a pasty, ktoré sú určené na čistenie nerezového sporáka a sú k zakúpeniu bežne v drogérii. Sprej či penu stačí jednoducho nastriekať a rozotrieť handričkou z mikrovlákna. Pena má jednu výhodu, a to, že nesteká dolu po vertikálnych plochách, môže tak dlhšie účinkovať. Takéto prípravky sporáku takisto prinavrátia zašlý lesk. Niektoré sú vybavené špeciálnou formulou, ktorá slúži na zamedzenie odtlačkov a mastných fľakov.

Iné gazdinky preferujú ešte ekologickejšiu voľbu, ktorou je jedlá sóda. Tá sa nasype do vody, privedie k varu. Vytvorí sa hustá zmes a postup je rovnaký ako pri predchádzajúcich možnostiach. Jedinou nevýhodou je, že lesk sporáka zostáva taký, aký bol. Ak by sa vám nepozdával ani takýto postup, je tu ešte možnosť využiť ocot, ktorý dokáže prinavrátiť i lesk a je skvelou voľbou na odstránenie vodného kameňa. Ak si myslíte, že bieliaci prípravok alebo dezinfekčný prostriedok je neškodný, nie je to pravda. Jeho použitím by mohlo dôjsť k strate pôvodnej farby i lesklého povrchu. Iné rady hovoria, že i obyčajné detské vlhčené obrúsky, ktorými sa viacnásobne pretrie špinavé miesto a následne vyleštia papierovou vreckovkou, si dokážu poradiť s mastnotou.

Žena čistí nerezový sporák

Čistenie nerezu nemusí byť žiadna drina. Stačí poznať iba overené tipy na čistenie.

Nerezový sporák vyzerá vkusne a elegantne a kuchyni dodáva luxusný vzhľad. Takýto sporák pozdvihuje interiér, avšak treba sa o neho správne starať, aby vyzeral stále ako z obchodu. Našťastie existujú šikovné a overené rady, ktoré si s tým hravo poradia. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek spôsob, nerezový sporák sa bude vynímať a žiariť ako nový.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Mora K 865 BW

268,90 

bez DPH 224,07 

Kombinovaný sporák MORA K 363 BS

299,00 

bez DPH 249,16 

Sklokeramický sporák Amica SSA 6110 OCW

388,90 

bez DPH 324,07 

Plynový sporák MORA P 140 AW

189,00 

bez DPH 157,49 

Sklokeramický sporák MORA C 511 AW

298,50 

bez DPH 248,74 

Kombinovaný sporák Mora K 662 BW

258,90 

bez DPH 215,74 

Sklokeramický sporák Mora C 501 AW na 230 V

348,90 

bez DPH 290,74 

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X

298,90 

bez DPH 249,07 

CANDY TRIO 9501/1X

908,00 

bez DPH 756,64 

Indukčný sporák Mora I 878 AW

489,00 

bez DPH 407,48