Ako vybrať žehličku

Žehlenie bolo v minulosti doslova nočnou morou pre mnohé gazdinky. Dnes tomu už tak našťastie nie je. Tieto malé domáce spotrebiče majú množstvo funkcií, ktoré ušetria čas, energiu i následnú údržbu. Poďme si predstaviť najčastejšie typy žehličiek pre lepšiu orientáciu spolu s kritériami, ktoré je potrebné zohľadniť pri kúpe.

Naparovacia žehlička

Veľmi obľúbený druh žehličky, možno práve preto, že je vhodná na všetky typy textílií. Naparovacia žehlička pretvára vodu na paru, ktorá perfektne vyžehlí každý záhyb. Para uľahčuje žehlenie a navyše prináša lepšie výsledky. Z tohto dôvodu je dôležité pravidelné odvápňovanie. O to sa však automaticky postará sama väčšina modelov. Parnú žehličku oceníte aj v prípade veľmi krčivých materiálov. Vďaka svojej popularite sú naparovacie žehličky stále najrozšírenejším druhom a výrobcovia sa snažia zaujať ďalšími prvkami, ktoré spríjemňujú žehlenie.

 

Naparovacia žehlička Tefal

Väčšina naparovacích žehličiek ponúka funkciu samočistenia a odvápňovania

 

Parný generátor

Parné generátory, parné žehličky, žehličky s parným generátorom, parné stanice, systémové žehličky a mnoho ďalších podobných názvov v sebe ukrýva jedno a to isté moderné zariadenie na žehlenie odevov. Technológia spočíva v oddelenom výkonnom výrobníku pary a samostatnej žehliacej ploche. Tým nedochádza k odkvapkávaniu vody na tkaninu. Parné generátory majú väčšiu externú nádobku na vodu, ktorá je umiestnená v stanici, nie v samotnej žehličke. To znamená aj nižšiu hmotnosť a ľahšie zaobchádzanie. Za toto pohodlie si však oproti ostatným žehličkám priplatíte. Parný generátor ponúka extrémny výkon. Je ideálny pre náročné a najnepoddajnejšie tkaniny. Ak žehlíte veľké množstvo bielizne, zvládnete to ľavou zadnou, nakoľko žehlí skutočne rýchlo. A to vďaka veľkému množstvu pary i pri nižších teplotách. 

 

 

Žena používa parný generátor na žehlenie šiat

S parným generátorom vyžehlíte akúkoľvek textíliu

 

Cestovná žehlička

Často cestujete a potrebujete žehličku? Práve pre vás je určená cestovná žehlička. Vďaka nej budete mať vyžehlené oblečenie kdekoľvek a za každých okolností. Cestovné žehličky sa vyznačujú predovšetkým svojimi kompaktnými rozmermi a nižšou hmotnosťou. Sú aj odolné voči potenciálnemu poškriabaniu, ktoré by mohlo vzniknúť prenášaním. Vďaka už spomínanej popularite naparovacích žehličiek sú aj ich menšie "sestry" vyrábané v tomto variante. Malú cestovnú žehličku si môžete kedykoľvek pribaliť do kufra.

Cestovná žehlička

Cestovná žehlička ponúka kompaktné rozmery a možnosť zloženia na ľahké prenášanie

Ručný naparovač odevov

Slúži na vertikálne žehlenie a osviežovanie odevov – odstraňuje pachy, ničí baktérie a roztoče. Naparovačka na odevy má väčšinou malé, kompaktné rozmery, ale nájdu sa aj väčšie modely. Tie akoby pripomínajú vysávač kvôli tyči, na ktorej sú zavesené vešiaky. Preto je naparovač odevov určený primárne na saká či spoločenské šaty.

Ručný naparovač odevov

S ručným naparovačom odevov osviežite oblečenie

Suchá žehlička

Kedysi jediný dostupný model žehličiek, ktorý sa i dnes teší veľkej obľube. Nezanášajú sa vodným kameňom, keďže nevyužívajú paru. Sú síce menej výkonné, ale zato lacnejšie a veľmi jednoducho sa udržujú. Su ideálne na príležitostné žehlenie a vyžehlia prakticky každý druh textílie. Prírodné látky žehlia úplne bez problémov, avšak niektoré syntetické vlákna sa na suchú žehličku môžu lepiť. Ak vás každý týždeň čaká kôš plný bielizne, suchou žehličkou si žehlenie značne predĺžite.

Suchá žehlička

Suchá žehlička je ideálnym pomocníkom na príležitostné žehlenie

Ak ste si už teda odpovedali na otázku, čo od žehličky očakávate, a teda ako často a koľko bielizne žehlíte, prejdime na atribúty, na ktoré sa zamerať:

Materiál žehliacej plochy

Materiálom máme na mysli žehliacu plochu. Mal by byť kvalitný, odolný, nepriľnavý, ľahko sa kĺzať po povrchu a rovnomerne rozvádzať teplotu. Na trhu sa najčastejšie stretnete s keramikou, poprípade keramikou a smaltom, ktoré tieto podmienky spĺňajú. Ešte odolnejší a trvácnejší je zafír.

Keramická žehliaca plocha žehličky Tefal

Na trhu najčastejšie nájdeme žehličky s keramickou žehliacou plochou

Príkon a parný výkon

Príkon ovplyvňuje rýchlosť nahriatia žehličky. Spodná hranica príkonu je okolo 1 400 W, optimálna je zhruba 2 000 W a extrémne výkonná 3 000 W. Majte však na pamäti, že čím výkonnejší príkon, tým vyššia spotreba elektrickej energie. Výkon značí množstvo pary, ktoré žehlička vyprodukuje za minútu. Príkon a parný výkon spolu navzájom súvisia. Aby sa produkovalo dostatočné množstvo pary za určitú dobu, je nevyhnutný dobrý parný výkon. Ideálne zhruba 40 g/min.

Hmotnosť a dĺžka šnúry

Hmtonosť a dĺžka šnúry žehličky sú faktory, ktoré ovplyvňujú pohodlie a komfort. Ľahšiu gramáž naozaj oceníte v prípade dlhých hodín žehlenia. Avšak väčšia hmotnosť má zasa výhodu v podobe rýchlejšieho žehlenia. Taktiež treba zvážiť parametre, akými sú dĺžka šnúry, aby ste sa vyhli predlžovacím káblom. Na trhu sú však tiež dostupné aj bezdrôtové žehličky, pri ktorých na dĺžku kábla nemusíte myslieť.

Funkcie

  • Automatické vypnutie – po určitej dobe nečinnosti sa žehlička sama vypne.
  • Anti Drip/Drip Stop systém – zamedzuje odkvapkávaniu pary pri nižšej teplote.
  • Vertikálne naparovanie – bielizeň je možné žehliť vo vertikálnej pozícii. Ideálne pre jemné materiály, ktoré by sa mohli inak poškodiť.
  • AntiCalc/Calc Clean – odvápňovací systém, vďaka ktorému je možné použiť obyčajnú vodu namiesto destilovanej.

Ak žehlenie patrí k vašim občasným aktivitám, postačí vám suchá žehlička alebo naparovačka odevov. Naparovacia žehlička je štandardným vybavením klasickej domácnosti. Parný generátor zasa odporúčame rodinám s väčším počtom členov. Cestovná žehlička príde vhod tým, ktorí chodia často na pracovné cesty.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články