Ako vybrať vysávač

Vysávač je jedným z dôležitých domácich pomocníkov, ktorý nám pomáha udržiavať poriadok. Bol vynájdený v Spojených štátoch Danielom Hessom, a to už v roku 1860. Technický pokrok je nezadržateľný a oproti prvým vysávačom si dnes môžete vybrať z nepreberného množstva druhov. Niektoré prístroje sú určené na vysávanie kobercov, niektoré zvládnu z podlahy vysať aj tekutiny alebo ju vytrieť. Ukážeme vám, z akých vysávačov si môžete vybrať, a tiež sa pozrieme na zúbok energetickému štítku EU.

Jak vybrat vysavač

 

 

Chcem jednoduchý vysávač za rozumnú cenu

Neradi meníte niečo, čo zaručene fungovalo, pravidelne luxujete a nový vysávač potrebujete len preto, že ten starý už doslúžil? Kompaktné podlahové vysávače klasickej konštrukcie sú dnes jednoznačne najrozšírenejšie. Rozdeľovať najlacnejšie modely na vreckové či bezvreckové nemá význam, keďže každé prevedenie má svoje výhody aj nevýhody. Pri vreckovom vysávači musíte pravidelne meniť a dokupovať vrecká, pri bezvreckovom prevedení zase musíte čistiť filter od  chlpov domácich maznáčikov a dlhých vlasov.

LACNÉ PODLAHOVÉ VYSÁVAČE

 

 

Preferujem pohodlie a chcem vysávať jednou rukou

Bývate v menšom byte a nepotrebujete vysávať veľké plochy? Najvhodnejším riešením sú pre vás tyčové vysávače, ktoré vynikajú predovšetkým svojou kompaktnosťou. Niektoré tyčové vysávače sú vybavené akumulátorom, a tak sa s nimi môžete pohybovať po byte bez akýchkoľvek káblov. Lepšie modely dokážu aj samostatne stáť, zatiaľ čo vy si môžete pokojne odsunúť kreslo, aby ste pod ním mohli povysávať. Veľkou devízou tyčových vysávačov je jednoduché ovládanie a jednoduché skladovanie.

TYČOVÉ VYSÁVAČE

 

 

Chcem drobného pomocníka na drobné smeti

Často sa vám stáva, že v kuchyni niečo rozsypete alebo máte malé dieťa, za ktorým zostáva hotová spúšť a vy nestačíte upratovať? V tom prípade sú pre vás vhodné drobné ručné akumulátorové vysávače, ktoré oceníte predovšetkým vďaka ich kompaktnej veľkosti. Drobné vysávače síce nemajú vysoký sací výkon, ale s drobnými smeťami si poradia takmer dokonale. Nemusíte tak kvôli drobným nehodám vyťahovať veľké a ťažké vysávače. 

MALÉ RUČNÉ VYSÁVAČE

 

Chcem, aby niekto upratal za mňa

Je pre vás vysávanie činnosťou, ktorú bytostne neznášate? A čo keď vám povieme, že sú na trhu také vysávače, ktoré všetko urobia za vás? Áno, čítate správne, stačí ich naprogramovať na dobu, keď práve nie ste doma, a robotické vysávače sa vydajú brázdiť vašu domácnosť, aby zlikvidovali všetky smeti na podlahe. Robotické vysávače buď mierne narazia do nábytku, čím spoznajú, že sa musia otočiť, alebo využívajú hneď niekoľko senzorov, ktoré snímajú okolie, a ony tak nevrážajú do nábytku. Po odvedenej práci sa vysávač vráti do dokovacej stanice, kde si dobije baterky a prichystá sa na ďalšie naplánované vysávanie.

Robotické vysávače

 

Chcem niečo šetrné. Máme doma alergika

Nechcete alebo skôr nemôžete pri vysávaní robiť kompromisy? Máte v domácnosti alergika, ktorý neznáša prach a roztoče? V tom prípade si kúpte bezvreckové vysávače využívajúce cyklónovú technológiu. Tá zaisťuje zachytenie väčšieho množstva mikroskopických častíc a vysávač tak vysaje nielen vašu podlahu, ale s trochou zveličenia môžeme povedať, že prečistí aj vzduch vo vašom byte.

Cyklónové vysávače

 

 

Máme doma prevažne dlaždičky

Prevládajú vo vašej domácnosti pevné betónové či dláždené podlahy? Potom vedzte, že v tejto kategórii kraľujú predovšetkým parné čističe, občas sa môžete stretnúť aj s názvom parný mop. Parné čističe dokážu dokonale dezinfikovať takmer všetko. Tlak páry navyše zaisťuje jednoduché odstránenie veľmi odolných škvŕn. Pri parných čističoch zaiste oceníte aj to, že po ich použití nezostávajú žiadne šmuhy.

Parné čističe

 

 

 

 

Občas potrebujem vysať aj tekutiny

Viacúčelové vysávače sú modernými krížencami. Tieto vysávače nevydesíte žiadnou úlohou. Okrem bežného vysávania sa nezľaknú ani rozliatych tekutín a tie kvalitnejšie modely zvládnu aj tzv. hĺbkové čistenie kobercov s využitím špeciálnych čistiacich prostriedkov. Viacúčelové vysávače sú univerzálnymi vojakmi, v ktorých silách je zaistiť vám dokonale čistý domov. 

Viacúčelové vysávače

 

Filtre

Účinný filter je srdcom každého vysávača. Filtre majú za úlohu chrániť prístroj a zachytávať škodlivé častice a mikroorganizmy. Pri klasických vysávačoch nájdete vstupný filter pri saní motora a výstupný filter na zadnej strane vysávača. Špeciálnou skupinou filtrov sú HEPA filtre. Čím vyšším číslom je HEPA filter označený, tým je účinnejší a starostlivejšie filtruje. Najvyššiu úroveň filtrácie v súčasnej dobe poskytuje stupeň číslo 13. Ak nezvolíte umývateľný variant HEPA filtra, je dobré ho raz až dvakrát do roka meniť.

Sací výkon

Aby ste zistili skutočný výkon prístroja, zaujímajte sa o parameter sací výkon. Výrobcovia ale častejšie uvádzajú údaje o príkone motora. Platí, že čím vyšší príkon, tím vyššia spotreba energie. Skutočný sací výkon tvorí len asi ¼ príkonu motora. Od 1. septembra 2017 začala Európska únia regulovať príkon vysávačov a ten už nesmie presiahnuť 900 W. Od tohto dátumu výrobcovia nesmú vysávače s vyšším príkonom vyrábať a len dopredávajú staré zásoby. Európska únia tiež vyžaduje, aby výrobca každý model vysávača viditeľne označil energetickým štítkom. Aké informácie môžete zo štítku vyčítať, sa pozrite na názornom popise.

 

 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články