Ako vybrať vhodnú pamäťovú kartu do fotoaparátu?

Prevažná väčšina kamier používa na ukladanie obrázkov a videí pamäťové karty vo formáte SD. V priebehu rokov sa vyvíjali tak, aby spĺňali požiadavky stále pokročilejších kamier, od vyšších megapixelových snímačov až po rýchlejší počet impulzov a 4K videozáznamov.

Dôsledkom toho je, že dnešné karty majú mnoho rôznych ukazovateľov. Dá sa teda očakávať, že výber karty bude mätúci pre tých, ktorí túto terminológiu veľmi neovládajú. Chceli by sme vám podrobnejšie popísať pamäťové karty a uľahčiť tým proces pri výbere tej najlepšej pre vaše zariadenie.

Typ a značka karty

Prvá vec, ktorú si je potrebné overiť, je, či je konkrétna karta kompatibilná s vaším fotoaparátom.

Za predpokladu, že váš fotoaparát používa formát SD, mal by byť kompatibilný s dvomi hlavnými typmi dnes vyrábaných kariet, a to SDHC (Secure Digital High Capacity) a SDXC (Secure Digital eXtended Capacity).

Staršie karty, ktoré sú jednoducho označené SD, budú zvyčajne pracovať aj s dnešnými kamerami, aj keď sa už nevyrábajú, pretože požiadavky najnovších modelov prevyšujú ich kapacitu.

Najlepší spôsob, ako zistiť, akú SD kartu váš fotoaparát akceptuje, je vyhľadať špecifikácie fotoaparátu v príručke alebo na internete.

Kapacita

Pamäťové karty sa vyrábajú v širokej škále kapacít, čo sa odráža na ich cene. Všetky karty s kapacitou 32 GB a menej spadajú do typu SDHC, zatiaľ čo karty s veľkosťou 64 GB a viac sú klasifikované ako SDXC. Najbežnejšie typy kariet sú 16 GB, 32 GB a 64 GB.

Kapacita karty, ktorú potrebujete, závisí od toho, na čo ju chcete použiť. Niekto, kto používa napríklad kompaktný fotoaparát s 12 Mpx senzorom, by si mal vystačiť s kartou s kapacitou 16 GB. Ak je váš fotoaparát vybavený väčším objektívom a chcete zachytiť raw súbory (snímky bez úpravy), videá alebo väčšie množstvo záberov, určite sa poobzerajte po kartách s kapacitou aspoň 64 GB.

Rýchlostná trieda

Mnohé z dnešných SDHC a SDXC kariet sú označené symbolom ako 2, 4, 6 alebo 10 v takmer úplnom kruhu, čo naznačuje minimálnu trvalú rýchlosť zápisu pre danú kartu. Toto označenie je známe aj ako rýchlostná trieda. Je to užitočný spôsob, ako posúdiť, či je karta vhodná na akékoľvek nahrávanie videa, ktoré máte naplánované.

Údaje samotné sú odvodené z merania v MB/s. Takže karta triedy 2 má minimálnu trvalú rýchlosť zápisu 2 MB/s. V tomto prípade platí, že čím rýchlejšie, tým lepšie.

Karty triedy 10 sú ideálne pre video vo formáte Full HD. Ak váš fotoaparát podporuje nahrávanie videa s rozlíšením 4K, bude lepšie si zakúpiť kartu, ktorá zobrazuje triedu UHS (Ultra High Speed).

Líbí se vám tento článek?

Podobné články