Ako vybrať sušičku bielizne?

Kým v minulosti bola sušička bielizne skôr raritou, dnes je v mnohých domácnostiach samozrejmosťou. Je to veľmi dobrý pomocník, predovšetkým vo väčších domácnostiach, no jej využívanie obľubujú aj menej početné rodiny. Pri jej výbere však treba byť opatrný. Je potrebné vyberať v prvom rade podľa samotného využitia a funkcií, ktoré spotrebič ponúka. Čo sa týka delenia sušičiek, ide o také, ktorých plnenie je možné z prednej strany a také, ktoré sa napĺňajú zvrchu. Delia sa aj podľa objemu bielizne, ktorú dokážu usušiť. Tento objem sa pohybuje v hmotnosti približne od 5 kg do 10 kg. Pre menšiu rodinu stačí sušička na bielizeň s objemom 5 kg.

Ventilačná alebo kondenzačná sušička?

Sušičiek je na trhu niekoľko. Vybrať si v tomto prípade môžu medzi kondenzačným alebo ventilačným variantom. V čom spočíva ich rozdiel? Pokiaľ si zoberieme kondenzačnú sušičku, jej rozdiel oproti ventilačnej je úplne jasný. V prípade kondenzačného spotrebiča sa para premení na kvapalinu, v prípade ventilačného tomu tak nie je. Ako už bolo spomenuté, sušička bielizne paru premieňa na kvapalinu a odvádza ju do nádoby, ktorá sa zvyčajne nachádza v spodnej časti. Ak je táto nádoba plná, jednoducho sa dá vybrať a vyliať. Ak ide o sušičku, ktorá je v sete s práčkou, kondenzovaná kvapalina tiež môže byť jednoducho napojená na odpad, ktorý využíva aj práčka. V prípade ventilačnej sušičky vzniká para a odchádza do miestnosti, preto je jedinou možnosťou napojiť ju na ventilačný systém, ktorý bude túto paru ďalej odvádzať z tejto miestnosti. Kondenzačné sušičky bývajú energeticky úspornejšie, preto pre väčšie rodiny je táto možnosť ideálnejšia.

Vnútorná časť kondenzačnej sušičky

Vnútorná časť kondenzačnej sušičky

Set práčka sušička

Pokiaľ chcete ušetriť miesto a možno aj financie, rozhodne si vyberte set práčka sušička. Všetky tieto sety spotrebičov sú navrhnuté tak, aby pracovali čo najlepšie. Obsahujú niekoľko užitočných funkcií ako napríklad odložený štart, programy na sušenie rozdelené podľa typu bielizne (najčastejšie to býva vlna, bavlna, syntetika) či parné programy, ktoré bielizeň vyžehlia. Obľúbenou je tiež funkcia Fuzzy Logic, pri ktorej senzory neustále monitorujú rôzne podmienky vo vnútri spotrebiča a podľa toho upravujú operácie tak, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky prania. Môže ísť napríklad o prítok vody, teplotu, množstvo pracieho prostriedku alebo celkový čas prania či sušenia. Set práčky a sušičky ušetrí čas tak, že zatiaľ čo bude jedna várka bielizne v práčke, druhá sa môže sušiť v sušičke.

Set práčka a sušička ušetrí čas

Pri sete práčky a sušičky môžete mať vypranú a vysušenú bielizeň už za 2 hodiny

Energetická trieda

Jednou z najviac vyhľadávaných kategórií je pri bielom elektre energetická trieda. Rovnako je to aj pri sušičkách bielizne. Tieto spotrebiče sa nachádzajú najčastejšie v energetickej triede A alebo triede B. Niektoré modely dokonca poskytujú energetickú triedu A+ a viac, je ich však menej. Väčšinou platí, že čím úspornejšia sušička je, tým vyššia je jej cena. Investícia do úspornej sušičky bielizne sa z dlhodobého hľadiska určite oplatí. Po niekoľkých rokoch prevádzky sa investícia do úspornejšej sušičky vráti.

Energeticky úsporná sušička prádla A+++

Niektoré sušičky či práčky so sušičkou nájdeme aj v energeticky najúspornejších triedach ako A++ či A+++

 

Rozmery a kapacita

Ak bývate v malom byte sami dvaja, potrebujete šetriť priestor, kde sa dá. S tým môže pomôcť úzka slim sušička alebo práčka so sušičkou slim, vďaka ktorým nebudete musieť premýšľať, kam dáte sušiak plný bielizne, aby doň nikto nevrazil. Takáto sušička zaberie na šírku maximálne 60 cm, takže ani v malom byte nezaberie veľa miesta.

Pre malú rodinu sa výborne hodí sušička bielizne s priemernou kapacitou. Nezaberie toľko miesta, ako najväčšie sušičky, ale zároveň v nej pohodlne usušíte všetku bielizeň naraz. Ideálna je taká, do ktorej sa zmestí 8 kg bielizne. Takých sušičiek je všeobecne na trhu najviac, máte teda na výber z naozaj širokej ponuky.

Pre veľkú rodinu sa naopak hodí sušička, do ktorej sa zmestí aj bielizeň z celého týždňa. Ak je vás doma viac, odporúčame sušičku s kapacitou aspoň 9 kg. Je jasné, že taká sušička už zaberie o niečo viac miesta. 

Ak sa teda rozhodnete zaradiť medzi svoje spotrebiče sušičku, prípadne práčku so sušičkou, rozhodne si dajte pri výbere záležať oveľa viac na tom, čo skutočne potrebujete ako na tom, čo len chcete. V prvom rade sa riaďte podľa miesta, ktoré máte k dispozícii. Ďalej už môžete svoje preferencie cieliť na konkrétne spotrebiče, s ktorými budete spokojní nielen po vizuálnej stránke, ale predovšetkým po tej funkčnej. Ponuka je široká, takže by nemal byť problém skĺbiť jedno s druhým.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články