Ako vybrať stolný mixér?

V prvom rade si premyslite, na aké všetky úkony potrebujete stolný mixér. To obmedzí výber na jednu kategóriu. V prípade, že jediným účelom stolového mixéra je príprava ovocných alebo zeleninových kokteilov či polievok, tak vám postačí smoothie maker alebo ručný šľahač. Ak patríte naopak k náročnejším kuchárom, tak by ste sa mali zamerať skôr na choppery a kuchynské roboty. Zatiaľ čo sú kuchynské roboty charakteristické miskou na šľahanie určené skôr na úkony spojené s pečením, tak choppery zvládajú sekanie, krájanie, strúhanie, prípravu pyré, miešanie či šľahanie. Niektoré sekáčiky majú aj nástavec špeciálne na prípravu smoothie a polievok a zvládajú aj niektoré jednoduchšie úkony potrebné pri pečení.

Cenová hladina

Stolné mixéry je možné nájsť v rôznych cenových hladinách. Pre väčšinu domácich kuchárov budú vhodné modely v cenovom rozpätí okolo 100 až 300 €. Vyššie triedy, ktorých cena sa pohybuje medzi 500 až 1000 €, odporúčame pre tých, ktorí varia veľké množstvo receptov zahŕňajúcich veľa miešania. To ocenia napríklad výrobcovia vlastného chleba, ktorí chcú mať dostatočne veľkú miešaciu misu alebo tí, ktorí chcú veľa špecifických nastavení pre jednotlivé typy jedál a potravín – napríklad nastavenie teploty pre roztápanie čokolády, restovanie mäsa a zeleniny či mixér s integrovanou váhou na potraviny a digitálnym displejom.

Stolný mixér s displejom

Stolný mixér s displejom je výborný pomocník pre pokročilých kuchárov

Váha

Pri stolných mixéroch sa uplatňuje opačné pravidlo ako pri tyčových. Tyčové mixéry majú byť čo najľahšie, ale stolné sú lepšie masívnejšie. Dôvodom je ich stabilita pri mixovaní. Napriek tomu, že nikto nechce, aby spotrebič pri mixovaní skákal po kuchynskej linke, tak by ste mali vyberať taký, ktorý nie je až príliš ťažký na prenášanie. Odporúča sa preto kupovať mixéry s váhou približne 9 kg, ktorých stabilita a váha sú ideálne. Pri ľahších modeloch by ste mohli riskovať, že bude prítomný nejaký voľný pohyb po pulte a budete musieť dávať na zariadenie pozor.

Rýchlosť

Rôzne druhy jedál si budú vyžadovať rôzne rýchlosti miešania pri ich príprave. Väčšina modelov ponúka niekoľko rýchlostí – zvyčajne je to od 3 do 12 rôznych nastavení. Všetky mixéry by však mali disponovať možnosťou pomalého štartu, ktorý uľahčuje pridanie ingrediencií ako múka bez vytvorenia neporiadku v celej kuchyni. Taktiež každý model by mal byť dostatočne rýchly na to, aby dokázal vyšľahať tuhý sneh z bielkov vajíčok. Väčšine užívateľov však stačia tri rýchlosti.

Veľkosť a nástavce

Pri veľkosti platí, že čím väčší model, tým bude drahší. Odporúčame zvážiť, pre koľko ľudí sa chystáte bežne variť. Ak pre malú rodinu, stredne veľký mixér bude skvelou voľbou. V prípade nástavcov väčšina modelov stolných mixérov disponuje hnetacím hákom, šľahacou metlou a miešacou metlou. Keď zvažujete dokúpenie nových nástavcov v budúcnosti uistite sa, že si vyberáte model, ktorý je kompatibilný so všetkými nástavcami, o ktoré môžete mať záujem.

Stolný mixér s nástavcami

Stolné mixéry ponúkajú rôzne nástavce

Príkon a hlučnosť

Príkon udávaný vo wattoch určuje výkon. Podľa odborníkov spodná hranica príkonu by nemala byť nižšia ako 150 W. Na prípravu smoothie či polievok vám postačí smoothie mixér s príkonom približne 350 W. Čo sa týka hlučnosti, je všeobecne známe, že patria k hlučným kuchynským spotrebičom. Avšak stále je pri výbere dobré pozrieť recenzie na rôzne modely a informovať sa, ktorý spotrebič je označovaný ako tichý.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články