Ako vybrať sporák

Úplne prvá vec, ktorá pri výbere nového sporáku ovplyvní vaše rozhodnutie, je zdroj energie. Podľa toho je potrebné vybrať si medzi elektrickým a plynovým sporákom. Pri každej kategórii venujte pozornosť energetickej náročnosti. Úsporná energetická trieda dokáže ušetriť veľa peňazí. Taktiež si pre nový sporák priprav všetko potrebné vrátane vhodnej prípojky a pod. Mať pre sporák hotové zázemie je dôležité. Po nákupe vás už nič neprekvapí a predídete tak aj problémom s inštaláciou.

Keď pri varení preferujete elektrinu

Najlacnejší variant na občasné varenie

Elektrický sporák s liatinovými platničkami je najlacnejším sporákom s elektrickým napájaním na trhu. Hlavnou nevýhodou sú jeho vysoké náklady na prevádzku. Platničky sa veľmi dlho zahrievajú na prevádzkovú teplotu a po varení dlho chladnú. Vďaka tomu využijú maximálne 60 % dodanej energie. Nejde teda o najefektívnejší typ sporáka. Pre nízke zriaďovacie náklady je však vhodný na občasné varenie. Keď sporák zapnete dvakrát za mesiac, vysoké prevádzkové náklady ťa ani nemusia zaujímať.

Sporáky s liatinovými platničkami bývajú samozrejme vybavené i teplovzdušnou elektrickou rúrou.

Sporáky na časté varenie bez plynu

Sporáky so sklokeramickou doskou sú najlepšie, ak nemôžete variť na plyne. Ich výhodou je rýchle dosiahnutie požadovanej teploty. Oproti liatinovým horákom produkuje sklokeramická doska menej zvyškového tepla a ponúka aj možnosť využiť úsporný varný senzor. Sú teda úspornejším variantom elektrického sporáka a sú vhodnejšie na časté varenie. Pri sklokeramických sporákoch si musíte dať pozor, aby nič nepretieklo na varnú plochu. Jedlo sa totiž pri kontakte s varnou plochou ihneď pripáli. Nejde o žiadnu tragédiu, sporák sa samozrejme nezničí. Sklokeramická doska sa navyše čistí ľahšie než liatinové aj plynové platničky.

Elektrické sporáky so sklokeramickou varnou doskou sú vybavené teplovzdušnou rúrou, ktorá svojou kvalitou zodpovedá kombinovaným sporákom.

Pre skvelý zážitok z varenia

Sporáky s indukčnou varnou doskou sú absolútnou technologickou špičkou, čo sa varenia týka. Ide o najefektívnejší spôsob varenia na elektrickom sporáku. Výhodou je okamžitá pripravenosť na použitie a takmer nulová produkcia zvyškového tepla. Veľmi ľahko sa udržiava. Indukcia zahrieva iba nádobu, z ktorej sa zahreje aj jej obsah. Aby indukčný sporák fungoval správne, je nutné používať riad z feromagnetického materiálu. To znamená materiál reagujúci na magnet (väčšinou je to oceľ či železo). Vhodnejšie je použitie riadu s plochým dnom. Na povrch platničky výrobcovia zvyčajne používajú materiál so zlou tepelnou vodivosťou. Na jej povrchu sa teda nepopálite a jedlo pretečené z hrnca sa nepripáli. Indukčnú dosku možno bez problémov ihneď utrieť.

Keď nechcete elektrinu

Staré dobré plynové sporáky

Varenie na plyne býva označované za ekonomicky najvýhodnejšie. Prevádzkové i obstarávacie náklady sú jedny z najnižších. Pokiaľ však plynom nekúrite, vyjde vás varenie drahšie ako domácnosť, ktorá má väčší ročný odber zemného plynu. Faktom zostáva, že na plyne varia všetci profesionálni kuchári. Vyniká predovšetkým okamžitou pripravenosťou na použitie a dobrou reguláciou tepla. Prakticky nulová produkcia zvyškového tepla a presné ovládanie teploty sú ďalšou silnou stránkou plynových sporákov. Jedinou slabou stránkou je rúra. Pri nej je teplo vedené iba spodnou časťou, teda nie je rovnomerné a ťažko sa reguluje. Pri rozhodovaní je nutné dať si pozor, či v tvojej domácnosti vôbec môžete variť na plyne. V niektorých panelových domoch je plyn zakázaný a tak vám nezostáva nič iné, než sa porozhliadnuť po inom type sporákov.

Zlatá stredná cesta

Zrejme najuniverzálnejšou možnosťou je kombinovaný sporák. Ide o suverénne najpredávanejší typ sporáku. Spája výhody plynových horákov a elektrickej rúry, ktorá poskytne komfort pri pečení. S kombinovanými sporákmi môžete variť ako profesionál a pri pečení vás už nič nebude limitovať. Miernou nevýhodou je nutnosť prístupu k obom zdrojom - plynu a elektrine. Ak ho však máte, výrazne ti odporúčame tento variant. Kombinované sporáky urobia z každého varenia príjemný zážitok so skvelými výsledkami.

Ako už bolo zmienené, plynové horáky dopĺňa elektrická teplovzdušná rúra. Tá odstraňuje slabinu plynových sporákov v podobe horšieho pečenia. Rúry väčšinou ponúkajú aj niekoľko užitočných funkcií a poradia si s každým receptom.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Mora K 868 AS

369,00 

bez DPH 307,49 

Kombinovaný sporák Mora K 668 AW

338,90 

bez DPH 282,41 

Plynový sporák MORA P 140 AW

189,00 

bez DPH 157,49 

Sklokeramický sporák MORA C 511 AW

299,00 

bez DPH 249,16 

Kombinovaný sporák Mora K 560 AW

208,90 

bez DPH 174,08 

Kombinovaný sporák MORA K 362 AW

268,90 

bez DPH 224,07 

Sklokeramický sporák Beko FSM 67320 GXS

508,90 

bez DPH 424,07 

Kombinovaný sporák MORA K 363 BS

299,00 

bez DPH 249,16 

Plynový sporák MORA P 162 AS

279,00 

bez DPH 232,49 

Sklokeramický sporák Gorenje EC5351WA, 70l

398,90 

bez DPH 332,40