Ako vybrať sporák

Úplne prvá vec, ktorá pri výbere nového sporáku ovplyvní tvoje rozhodnutie, je zdroj energie. Podľa toho je potrebné vybrať si medzi elektrickým a plynovým sporákom. Pri každej kategórii venuj pozornosť energetickej náročnosti. Úsporná energetická trieda ti vie ušetriť veľa peňazí. Taktiež si pre nový sporák priprav všetko potrebné vrátane vhodnej prípojky a pod. Mať pre sporák hotové zázemie je dôležité. Po nákupe ťa už nič neprekvapí a predídeš tak aj problémom s inštaláciou.

Ako vybrať sporák

Keď pri varení preferuješ elektrinu

Najlacnejší variant pre občasné varenie

Elektrický sporák s liatinovými platničkami je najlacnejším sporákom s elektrickým napájaním na trhu. Hlavnou nevýhodou sú jeho vysoké náklady na prevádzku. Platničky sa veľmi dlho zahrievajú na prevádzkovú teplotu a po varení dlho chladnú. Vďaka tomu využijú maximálne 60 % dodanej energie. Nejde teda o najefektívnejší typ sporáka. Pre nízke zriaďovacie náklady je však vhodný na občasné varenie. Keď sporák zapneš dvakrát za mesiac, vysoké prevádzkové náklady ťa ani nemusia zaujímať.

Sporáky s liatinovými platničkami bývajú samozrejme vybavené i teplovzdušnou elektrickou rúrou.

Základné najlacnejšie sporáky

Varenie bez plynuSporáky na časté varenie bez plynu

Sporáky so sklokeramickou doskou sú najlepšie, pokiaľ nemôžeš variť na plyne. Ich výhodou je rýchle dosiahnutie žiaducej teploty. Oproti liatinovým horákom produkuje sklokeramická doska menej zvyškového tepla a ponúka aj možnosť využiť úsporný varný senzor. Sú teda úspornejším variantom elektrického sporáka a sú vhodnejšie na časté varenie. Pri sklokeramických doskách si musíš dať pozor, aby ti nič nepretieklo na varnú plochu. Jedlo sa totiž pri kontakte s varnou plochou ihneď pripáli. Nejde o žiadnu tragédiu, sporák sa samozrejme nezničí. Sklokeramická doska sa navyše čistí ľahšie než liatinové aj plynové platničky.

Elektrické sporáky so sklokeramickou varnou doskou sú vybavené teplovzdušnou rúrou, ktorá svojou kvalitou zodpovedá kombinovaným sporákom.

Sklokeramické sporáky

Zážitok z vareniaPre skvelý zážitok z varenia

Sporáky s indukčnou varnou doskou sú absolútnou technologickou špičkou, čo sa varenia týka. Ide o najefektívnejší spôsob varenia na elektrickom sporáku. Výhodou je okamžitá pripravenosť na použitie a takmer nulová produkcia zvyškového tepla. Veľmi ľahko sa udržiava. Indukčný varič zahrieva iba nádobu, z ktorej sa zahreje aj jej obsah. Aby indukčný varič fungoval správne, je nutné používať riad z feromagnetického materiálu. To znamená materiál reagujúci na magnet (väčšinou je to oceľ či železo). Vhodnejšie je použitie riadu s plochým dnom. Na povrch platničky výrobcovia zvyčajne používajú materiál so zlou tepelnou vodivosťou. Na jej povrchu sa teda nespáliš a jedlo pretečené z hrnca sa nepripáli. Dosku možno bez problémov Ihneď utrieť. Ak nemáš hlboko do vrecka, indukčný sporák je to najlepšie, čo si môžeš zaobstarať do svojej kuchyne.

Cene indukčných sporákov zodpovedajú aj rúry. Tie sú jedny z najkvalitnejších a ponúkajú nespočetné množstvo najnovších technológií. Majú napríklad aj špeciálne čistiace funkcie, ktoré veľmi uľahčia údržbu.

Indukčné sporáky

Staré, dobré, plynové

Keď nechceš elektrinu

Staré, dobré, plynové

Varenie na plyne býva označované za ekonomicky najvýhodnejšie. Prevádzkové i obstarávacie náklady sú jedny z najnižších. Pokiaľ však plynom nekúriš, vyjde ťa varenie drahšie ako domácnosť, ktorá má väčší ročný odber zemného plynu. Faktom zostáva, že na plyne varia všetci profesionálni kuchári. Vyniká predovšetkým okamžitou pripravenosťou na použitie a dobrou reguláciou tepla. Prakticky nulová produkcia zvyškového tepla a presné ovládanie teploty sú ďalšou silnou stránkou plynových sporákov. Jedinou slabou stránkou je rúra. Pri nej je teplo vedené iba spodnou časťou, teda nie je rovnomerné a ťažko sa reguluje. Pri rozhodovaní je nutné dať si pozor, či v tvojej domácnosti vôbec môžetš variť na plyne. V niektorých panelových domoch je plyn zakázaný a tak ti nezostáva nič iné, než sa porozhliadnuť po inom type sporákov.

Plynové sporáky

Zlatá stredná cesta

Zlatá stredná cesta

Zrejme najuniverzálnejšou možnosťou je kombinovaný sporák. Ide o suverénne najpredávanejší typ sporáku. Spája výhody plynových horákov a elektrickej rúry, ktorá poskytne komfort pri pečení. S kombinovanými sporákmi môžeš variť ako profesionál a pri pečení ťa viac nič nebude limitovať. Miernou nevýhodou je nutnosť prístupu k obom zdrojom - plynu a elektrine. Ak ho však máš, výrazne ti odporúčame tento variant. Kombinované sporáky urobia z každého varenia príjemný zážitok so skvelými výsledkami.

Ako už bolo zmienené, plynové horáky dopĺňa elektrická teplovzdušná rúra. Tá odstraňuje slabinu plynových sporákov v podobe horšieho pečenia. Rúry väčšinou ponúkajú aj niekoľko užitočných funkcií a poradia si s každým receptom.

Kombinované sporáky

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kombinovaný sporák Amica SHM 5774PA X

329,00 

bez DPH 274,16 

Sklokeramický sporák Amica SSFS 28TD X

418,90 

bez DPH 349,07 

Sklokeramický sporák Beko FSM 67320 GXS

508,90 

bez DPH 424,07 

Kombinovaný sporák MORA K 362 AW

238,90 

bez DPH 199,08