Ako vybrať spálňu

Chystáte sa kúpiť si novú spálňu alebo vymeniť už dosluhujúcu posteľ a skrine za nové? Hoci sa to nemusí zdať, spálňa je jednou z miestností, kde počas svojho života strávime najviac času. Síce ho len prespíme, ale práve preto je dôležité zaspávať pohodlne a prebúdzať sa oddýchnutí.

Ako vybrať spálňuPri výbere spálne dajte predovšetkým na svoj úsudok! Nábytok je v dnešnej dobe možné nakombinovať tak, aby ste maximálne využili priestor, ktorý vám izba dáva. Predovšetkým v panelových bytoch mnohokrát nie je miesta nazvyš, a preto je človek rád, ak má kam umiestniť posteľ, skriňu a aspoň úzku komodu na šaty. Avšak ani nedostatok miesta nie je prekážkou k útulnému a plne funkčnému vybaveniu. Nábytok do spálne môžete kúpiť v rôznych dekoroch - od svetlých variantov v odtieňoch dreva javor, buk, biela či veľmi obľúbený dub bardolino, až po tmavé odtiene dreva slivky, gaštanu alebo antracitovej farby. Ak máte spálňu vymaľovanú či vytapetovanú vo výraznejšom farebnom odtieni, nemusíte sa rozhodne báť zvoliť kontrastné vyhotovenie nábytku.

Postele, matrace a rošty

Základom každej spálne je vždy kvalitná posteľ. Či už si budete vyberať jednolôžko, alebo manželskú posteľ, nedbajte na horúce novinky trhu a neúprosný diktát módy, ale vyberajte podľa svojich vlastných požiadaviek a preferencií. Doma to budete práve vy, kto bude na posteli každý večer zaspávať a ráno sa prebúdzať. Pri výbere postele môžete voliť medzi klasickou drevenou posteľou alebo čalúnenou posteľou. Tu záleží predovšetkým na vkuse, ku ktorým typom budete inklinovať. Všeobecne možno čalúnené postele odporučiť predovšetkým tam, kde chcete využívať úložný priestor a príliš sa netrápiť s výberom tých správnych roštov a matracov. Celočalúnené lôžka sú bežne dodávané v komplete, t.j. aj s očalúneným matracom na ráme, ktorý je súčasťou postele. Podľa konkrétnych typov si môžete navyše vyberať postele, ktoré umožňujú polohovanie v oblasti hlavy, čo docenia obzvlášť vášniví posteľní čitatelia. Naklopením časti matraca získate oporu pre hornú časť tela a nemusíte tak hľadať krkolomné polohy, v ktorých by ste mohli v pokoji dočítať kapitolu svojej obľúbenej knižky. 

 

Postele, matrace a rošty

Ak si chcete dať na výbere postele skutočne záležať a prispôsobiť lôžko kompletne vašej postave, vyberte drevený rám postele, ku ktorému si vyberiete zvlášť rošty a matrace. Lamelové rošty sú koncipované na rôzne zaťaženia, a preto je potrebné brať ohľad predovšetkým na počet lamiel a maximálnu nosnosť roštu. Kvalitné lamelové rošty obsahujú až 42 lamiel, ktoré bývajú uložené vo výkyvných kaučukových puzdrách a umožňujú tak optimálne vyrovnávanie ich zaťaženia. Maximálna nosnosť roštu je závislá od typu a výrobcu. Ak si nie ste istí, neváhajte sa radšej vždy pred nákupom poradiť. Pri výbere roštu zvážte, či budete chcieť využiť možnosti ich vyklopenia (pre prístup do úložného priestoru postele) alebo polohovanie v oblasti hlavy či nôh. Špeciálny komfort dávajú elektrické rošty - ich polohovanie môžete ovládať pomocou pripojeného ovládača. (Tieto typy roštov sa hodia nielen pre staršie osoby, ktoré majú problém s pohybovým aparátom).

Ak ste sa prebojovali k svojmu favoritovi medzi roštami, ostáva vybrať už len matrac. Hoci sa môže niektorým zdať výber správneho matraca takmer nadľudským činom, netreba zúfať. Existujú tabuľky, podľa ktorých si môžete podľa svojej váhy a výšky vytipovať ideálny matrac. Záleží však zasa predovšetkým na osobnom pocite, ktorý získate až potom, čo si na matrac ľahnete. Rozhodne sa teda nebojte matrac poriadne vyskúšať. Ak trpíte zdravotnými problémami, prípadne ste alergik, vyberajte zo špeciálnej ponuky zdravotných matracov či matracov pre alergikov, ktoré nepoužívajú chemické lepidlá.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články