Ako vybrať skrine

Absolútne nenahraditeľnou súčasťou našich bytov a domov sú skrine. Kam inam by sme schovali kopy odevov, topánok, detských hračiek či sezónnych vecí? Zahoďme krabice a poďme si povedať, ako vyberať do domácnosti skrine a na čo pri ich výbere nezabudnúť.

Materiál

Predpokladáme, že pri výbere skrine neprahne drvivá väčšina po exotickom dreve a preto zúžime výber na dve najväčšie skupiny - laminát a masív. Každý z materiálov má svojich priaznivcov a odporcov. Najdôležitejšie je vybrať si kvalitného predajcu, ktorý vie od svojich dodávateľov zabezpečiť kvalitné materiály, či laminát či masív.

Vlastnosti laminátu

  • Lacnejší materiál
  • Dostupnosť veľkého množstva farebných odtieňov
  • Veľmi tvrdý a ľahko udržiavateľný povrch
  • Odolnejší proti poškodeniu

Vlastnosti masívu

  • Cenovo drahší materiál
  • Viditeľné letokruhy dreva vyvolávajú lepší pocit z materiálu
  • Každý kus nábytku je štruktúrou dreva originál
  • Ľahšie sa opravuje, ale je náročnejší na pravidelnú údržbu
  • Dlhá životnosť

Pri výbere skrine je dôležité kvalitné kovanie, pánty a úchytky, na ktorých sa nedostatočná kvalita prejaví najskôr. Pri zásuvkách dbajte na použitie kvalitných koľajničkových mechanizmov. Každodenný boj s otváraním zásuviek by vás mohol čoskoro pripraviť o posledné nervy. Nepodceňujte možnosť prichytenia skriniek k sebe i k stene. Počítajte s nerovnosťami podlahy a zaťažením skriniek. Čím vyšší nábytok, tým horšia je jeho stabilita, preto vopred premýšľajte o prístupe do skríň, ktoré sú vyššie ako vy.

Dvakrát meraj, raz kupuj

Môžeme si vyberať z ponuky skríň, ktoré sa nám páčia a sú in. Môžeme si ich určite aj kúpiť. Ale ak si kúpite dvojmetrovú skriňu do metrového výklenku, tak dieru do sveta asi neurobíte. Zmerať si vytýčený priestor na skriňu je prvý a najdôležitejší krok. Odmerajte starostlivo nielen priestory pre výšku a šírku, ale aj hĺbku skrine. Pamätajte na to, že žiadna stena nie je absolútne rovná, preto aj pri vstavaných skriniach pamätajte s rezervou na tieto nerovnosti. Nezabudnite pri plánovaní, že by skrine nemali byť v blízkosti radiátorov a musí byť medzi nimi dostatočný priestor, aby ste doma zbytočne nemali prípadné ohnivé prekvapenie. Nenechajte bez povšimnutia ani dvere a okná. Musia sa dať otvárať a je zbytočné, aby ste si novú skriňu otĺkli ich kľučkou. Kvôli odvzdušneniu a ovládaniu skrine by mali byť skrine prístupné aj zboku.

Rozmery skrine

Aby vám nová skriňa naozaj dobre slúžila, nesústreďte sa len na priestor, kde bude umiestnená, ale tiež na to, čo v nej budete uschovávať. Správna skriňa musí mať dostatočný priestor na uloženie oblečenia a vecí, ktoré tam potrebujete skladovať. Voľne stojaca skriňa by mala byť stabilná, uzamykateľná a bezpečná svojím vyhotovením.

Hĺbka šatníkovej skrine

Na skladovanie oblečenia na vešiaku záleží, či je šatníková tyč rovnobežná so zadnou časťou, hĺbka by teda mala byť cca 60 cm. Ak máte tyč kolmú na chrbát, tak si radšej vyberte tyč výsuvnú. Tu sa hĺbka skrine riadi skôr hĺbkou zložených tričiek/nohavíc a pod. Hĺbka by mala byť okolo 45 cm. Hĺbka zásuviek už nevyžaduje toľko pozornosti. Väčšinou sú to priestory pre malé veci a tie sú skladné a dajú sa jednoducho zložiť.

Šírka a výška skrine

Opäť je dôležité si položiť otázku, čo budete v skrini mať. Kúpte skriňu, kde dáte vedľa seba 2 alebo 3 alebo 4 tričká. Kúpiť si šatníkovú skriňu, kde bude priestor pre 3,5 trička, je neefektívne. Zbytočne zaplatíte za 0,5 priestoru, ktorý nevyužijete a navyše v skrini tento priestor bude pôsobiť neusporiadane. Výška skrine je dôležitá, ak chcete skladovať kabáty a šaty. Minimálna výška by v takom prípade mala byť 150 cm.

Hrúbka jednotlivých stien a políc skrine

Hrúbka jednotlivých políc aj stien hrá dôležitú úlohu. Štandardná hrúbka býva uvádzaná 18 mm, ale záleží aj na vyhotovení. Skrine z laminátu v menšej hrúbke tiež dosť znesú, sú totiž pevnejšie.

Vnútorné usporiadanie

Šatníková skriňa je určená na zavesenie oblečenia na šatníkovú tyč. Táto skriňa má po celej šírke zabudovanú šatníkovú tyč, ktorú môžete tiež ľahko zložiť a využiť priestor napríklad na skladovanie lyží. Policová skriňa sa skladá z políc, ktoré možno ľubovoľne umiestniť a nastaviť tak priestor medzi jednotlivými policami, ktoré držia štyri úchytky po bokoch skrine. Kombinované skrine ponúkajú užívateľovi obe varianty, tzn. jedna časť skrine je so šatníkovou tyčou, druhá časť skrine je policová. Kombinovaná skriňa je najvyhľadávanejšia a najpoužívanejšia medzi užívateľmi, vzhľadom na usporiadanie vnútorného priestoru.

Ako vybrať skriňu do spálne?

Pri výbere skrine do spálne záleží na tom, koľko priestoru tam máte a či spálňa slúži aj ako úschovňa oblečenia. Ak máte v spálni dostatok miesta, tak odporúčame zaobstarať viac skríň, oddelené šatníkové a policové skrine. Ak však máte miesta nedostatok, tak voľte určite skriňu kombinovanú, kde pohodlne v policiach uložíte oblečenie, ktoré môžete poskladať a na šatníkovú tyč zavesíte len to, čo by sa vám zložením pokrčilo. Skrine do spálne bývajú väčšinou veľké a široké. Aby majitelia ušetrili miesto, je praktické kúpiť skriňu s posuvnými dverami do strán. Nezabudnite tiež nechať voľný priestor medzi skriňou a posteľou.

Ako vybrať skriňu do predsiene?

Skrine do predsiene môžu byť súčasťou predsieňových stien alebo ich môžete kúpiť samostatne. Ak dopĺňame súčasnú predsieňovú zostavu o skriňu, tak by mala so zostavou korešpondovať a vyzerať rovnako. Do šatníkovej skrine, vybavenej šatníkovou tyčou, pohodlne a prehľadne uložíme každodenne nosené oblečenie aj vo väčšom množstve.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Skriňa Sofia 200/200/58 (sonoma)

242,00 

bez DPH 201,66 

Multi - Skriňa 250/215/61 (biela)

364,00 

bez DPH 303,32 

Multi - Skriňa 150/215/61 (sonoma)

205,00 

bez DPH 170,83 

Oslo - Skriňa 150/215/61 (sonoma)

221,00 

bez DPH 184,16 

Skriňa Oslo 120/215/61 (biela)

200,00 

bez DPH 166,66 

Lima - Skriňa, 60x201 (dub sonoma)

109,00 

bez DPH 90,83 

Lima - Skriňa, 77x200 (dub sonoma, biela)

122,00 

bez DPH 101,66