Ako vybrať šijací stroj?

Ako si vybrať ideálny šijací stroj?

Pri výbere šijacieho stroja môže byť zváženie všetkých možností pomerne náročné. Keďže je na trhu veľa značiek, modelov a funkcií, ktoré šijacie stroje obsahujú, je dôležité vedieť, kde začať. Pokúste sa odolať pokušeniu kúpiť si prvý stroj na šitie, ktorý síce vyzerá na pohľad krásne, no nemáte preštudované všetky jeho funkcie. Ešte pred samotnou kúpou si odpovedzte na niekoľko otázok.

Šijací stroj položený na stole

Na začiatok vám postačí šijací stroj s jednoduchými funkciami

Ako plánujete šijací stroj používať?

Nájdite si chvíľku na zamyslenie a zistite, čo presne chcete na stroji šiť. Myslite naozaj dôkladne. V závislosti od toho, na čo chcete šijací stroj používať, sa budú odvíjať konkrétne funkcie, ktoré by mal obsahovať. Ak plánujete jednoduché úpravy, lemovanie a prispôsobovanie odevov, nájdite stroj s voľným ramenom, čo uľahčuje prácu, ak napríklad šijete nohavice alebo rukávy. Čím zložitejšie sú odevy, ktoré vyrábate, tým je pravdepodobnejšie, že budete potrebovať šijací stroj so širokou škálou funkcií. Zvážte, že niektoré šijacie stroje nemusia byť schopné prešívať hrubšie textílie, ako sú džínsovina alebo tiež záclony. Rovnako tiež nemusia dobre lemovať tenšiu voľnú blúzku.

Aké doplnky by mal mať váš šijací stroj?

Mnoho šijacích strojov sa dodáva s prémiovými nohami a príslušenstvom. V príslušenstve stroja môžu byť rôzne typy ihly, páradlo, čiapočka cievky, plstená podložka, plávajúca alebo zipsová pätka a tiež návod na obsluhu, ktorý je dodávaný k takmer každému šijaciemu stroju.

Šijací stroj s rôznymi funkciami

Šijacie stroje majú rôzne funkcie

Akú hmotnosť stroja si predstavujete?

Ľahšie šijacie stroje zvyčajne obsahujú plastové časti a menší motor. Najlepšie sa používajú na malé množstvá bežného šitia, no nie sú ideálnou voľbou pre hrubšie textílie. Čo sa týka ich životnosti, tiež nemusí byť na takej úrovni, ako pri ťažších strojoch. Ťažšie šijacie stroje zvyčajne obsahujú odolnejšie kovové časti a väčší motor, práve preto majú aj dlhšiu životnosť. Zamyslite sa aj nad premiestňovaním šijacieho stroja. Či už je to v rámci domu alebo do vozidla. Ak ho chcete previesť na iné miesto, uistite sa, že vám daná hmotnosť nebude spôsobovať problémy.

Kovový šijací stroj Toyota s pokočilými funkciami na šitie

Kovový šijací stroj Toyota s rôznymi funkciami

Výber je len na vás – šijacie stroje pre začiatočníkov aj pre skúsené krajčírky

Či už máte v úmysle šiť zložité odevy, vyrábať záclony a tvoriť zložité výšivky, alebo ak chcete len urobiť základné úpravy odevov, výber správneho zariadenia je veľmi dôležitý. Ak so šitím práve začínate alebo chcete šiť len raz za čas, základný elektrický model bude pravdepodobne vyhovovať vašim potrebám. Čím ambicióznejší chcete byť pri šití, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete potrebovať širokú škálu stehov a príslušenstva, ako aj stroj, ktorý umožňuje ich používanie. Ak máte v úmysle šiť častejšie, investovať môžete aj do zložitejšieho počítačového modelu. Kritériá, na základe ktorých si môžete vybrať šijací stroj sú rozmery, príkon, hmotnosť, funkcie a stehy, ktoré daný šijací stroj ponúka.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články