Ako vybrať sedačku

Výber sedacej súpravy sa môže javiť na prvý pohľad ako jednoduchá záležitosť, ale nie je to tak úplne pravda. Sedaciu súpravu si väčšinou vyberáme ako kompromis medzi pohodlím, estetickým vzhľadom a cenou. Sedačka slúži pre všetkých členov rodiny a často sa stáva miestom, kde trávite najviac voľného času, preto by mala na 100 % vyhovovať všetkým. Správna sedacia súprava by vám teda mala doslova a do písmena sadnúť. Dôležitý je hneď prvý dojem, ktorý získate už pri prvom vyskúšaní v predajni.

Okrem kvality, stability a materiálu sledujte tiež funkčnosť sedacej súpravy a najrôznejšie doplnky, ktoré pobyt na nej môžu ešte viac spríjemniť. Medzi základné funkcie náročnejších sedacích súprav patrí možnosť rozloženia, variabilita jednotlivých dielov, polohovateľnosť a tiež veľkosť prípadného úložného priestoru a jeho ľahká dostupnosť. Trendom sedacích súprav je ľahké ovládanie všetkých dostupných funkcií. Ak teda chcete nejaký diel rozložiť a natiahnuť sa k televízoru alebo ustlať návšteve, nemal by tento proces zabrať viac než pár minút. Polohovanie opierok či podnožiek u sedacích súprav je vítaná zmena, ak sa chcete pohodlne usadiť, alebo ak trpíte nejakými zdravotnými problémami.

Konštrukcia sedacej súpravy

Konštrukciu sedacej súpravy síce nie je vidieť, zato patrí k najdôležitejším častiam. Konštrukcia určuje, akú bude mať sedacia súprava trvanlivosť. Väčšina konštrukcií je zhotovená z dreva alebo drevotriesky. Najkvalitnejšie sú oceľové konštrukcie. Okrem dlhšej trvanlivosti je výhodou oceľovej konštrukcie estetické pôsobenie, kedy s konštrukciou zladíte aj ďalšie časti sedacej súpravy ako sú nožičky alebo operadlá.

Rohová sedačka Avesta

Poťahový materiál sedacej súpravy

Výber poťahového materiálu pre sedacie súpravy je veľmi dôležitý. Požadujte po ňom trvanlivosť, vzhľad, pohodlnosť a v neposlednom rade tiež jednoduchú údržbu. Trvanlivosť pohovky, teda aby zostala po dlhú dobu krásna a zachovala si svoj tvar, závisí práve predovšetkým na kvalite poťahového materiálu. Poťahový materiál by mal byť príjemný na dotyk a z hľadiska hygieny najlepšie snímateľný a vhodný na pranie. Sedaciu súpravu, ktorá je vybavená snímateľnými poťahmi, ktoré sa dajú jednoducho vyčistiť, ocenia predovšetkým rodiny s malými deťmi alebo s domácimi miláčikmi. Ľahko snímateľné poťahy majú ešte jednu veľkú výhodu. Ak sa vám farba alebo motív prestanú páčiť, môžete ich jednoducho vymeniť za nové. V zásade máte na výber z dvoch možností. Môžete si nechať zhotoviť či zakúpiť poťahy priamo na mieru, alebo siahnuť po lacnejšom, avšak efektívnom a veľmi praktickom riešení. Je ním nepreberné množstvo pokrývok, ktorými svoju sedaciu súpravu ochránite nielen pred nečistotami, ale tiež pred mechanickým poškodením. Pokiaľ dôjde k znečisteniu, pokrývku jednoducho stiahnete a vyčistíte či vyperiete. Nevýhodou je snáď len miestami problematické upevnenie či neschopnosť celkového pokrytia. Čiastočnou ochranou môže byť tiež čoraz viac obľúbený variant, kedy podstatnou súčasťou sedacej súpravy sú drobné dekoračné vankúše, ktoré možno pri znečistení tiež vyprať. Pri výbere sedacej súpravy je tiež dôležité preveriť si kvalitu poťahovej látky a prevedenie čalúnnickej práce. V zásade platí, že čím menej švov, tým hrozí väčšie nebezpečenstvo deformácie tkaniny jej vyťahovaním. Kvalitná poťahová látka je pevná, má vysokú hustotu a dobré údržbové vlastnosti.

Druhy poťahových látok

Mikrovlákno (alcantara)

Medzi najobľúbenejšie a najpríjemnejšie materiály patrí textília vyrobená z veľmi tenkých vlákien, tzv. mikrovlákien. Svojím vzhľadom a na dotyk pripomínajú semišovú useň, majú luxusný vzhľad a ľahko sa udržujú. Mikrovlákno má svoj pôvod v Japonsku, kde sa mu hovorilo alcantara. Čoskoro vznikali po celom svete podobné materiály založené na rovnakom princípe. Každý výrobca ponúka trochu iné zloženie a tým aj odlišné vlastnosti látky. Samozrejme sa každý výrobca snaží tieto materiály stále vylepšovať. Niektoré typy sú napríklad obohatené neviditeľne zapracovanou vrstvou z pružných vlákien, ktoré zabraňujú, aby sa poťah vyťahoval.

Klasická bavlnená poťahová látka

Tento materiál je používaný pri výrobe sedacích súprav veľmi zriedka, a to hlavne pre nižšiu životnosť a obmedzenú stálosť farieb. Prednosťou je prírodný pôvod a nižšia cena.

Mikroplyš

Jedná sa o dvojvrstvový, na sedacie súpravy najčastejšie používaný poťahový materiál. Jeho vynikajúce úžitkové vlastnosti sú dané pevným tkaným podkladom (50% bavlna, 50% PES) a odolným horným vlasom (100% nylon). Zloženie horného vlasu zaručuje vysokú odolnosť proti špineniu súpravy a dobré čistenie.

Žinylka

Jedná sa o veľmi príjemný tkaný a módny poťahový materiál. Podklad (50% bavlna, 50% PES), do neho je vtkaný vlas (100% bavlna). Zloženie vlasu je príčinou nízkej odolnosti proti zašpineniu. Takisto čistenie nie je ľahké a výsledok nebýva stopercentný. 

Mikrofáza

Tento moderný materiál je stále častejšie používaný pre svoje veľmi dobré vlastnosti a priaznivú cenu. Jedná sa o jednovrstvový, povrchovo upravený 100% polyester. Hodí sa pre každodenné používanie, má veľmi dobrú odolnosť proti špineniu a možno ho výborne čistiť.

Umelé usne/ekokože

Jedná sa o dvojvrstvové materiály mylne porovnávané s predchádzajúcou koženkou, ktorá mala polyvinylchloridu hornú vrstvu. Tento materiál neznášal soľ, a preto neskôr praskal. Terajšie umelé usne majú hornú vrstvu 100% polyuretán, podklad 100% bavlnený úplet. Sú veľmi vhodné pre alergikov, dajú sa veľmi ľahko čistiť vlažnou vodou s prímesou saponátu.

Koža

Je prírodný materiál, ktorý sa prispôsobuje klimatickým podmienkam v interiéri a časom získava na kvalite. Býva zárukou exkluzivity, pôsobí elegantne, komfortne a zmyselne. Ľahko sa udržiava a to je nespornou výhodou tohto prírodného materiálu. Z žiadneho iného materiálu neodstránite škvrnu tak jednoducho ako práve z kože.
Ak máte malé deti, výrobcovia odporúčajú zvoliť zalakovanú, vysoko chránenú kožu. Na údržbu koženej sedacej súpravy potom stačí voda so saponátom, ktorú zotriete dosucha. Aj napriek tomu, že je sedacia súprava zalakovaná, zachováva si svoje pôvodné vlastnosti vrátane odolnosti proti tekutinám a škvrnám. Najpríjemnejšia na dotyk a najluxusnejšia je prírodná koža, ktorá je mäkká a poddajná, zároveň je ale veľmi náchylná na poškodenie. Nemusíte sa obmedzovať len na klasické varianty v hnedej alebo čiernej farbe, koženú sedaciu súpravu môžete mať aj v bielej, krémovej, pastelovej, dokonca aj červené, ružovej alebo fialovej farbe.

Účel sedacej súpravy

Pred samotnou kúpou sedacej súpravy by ste si tiež mali rozmyslieť, na aký účel budete sedaciu súpravu využívať. Na neformálne sedenie a ležanie si vyberte inú sedaciu súpravu ako na formálnejšie použitie. Sedacia súprava na neformálne sedenie a ležanie: nízka sedacia súprava s hlbším sedením než u formálnejších sedacích súprav, voľne položené vankúše. Doplnenie sedacej súpravy o taburetku umožňuje sedenie s nohami hore. Sedacia súprava na formálnejšie použitie: vyššia výška sedacej súpravy umožňuje ľahšie zdvíhanie zo sedacej súpravy. Klasická hĺbka by mala byť okolo 58-60 cm. Odporúča sa tvrdšie čalúnenie.

Priestorové možnosti na umiestnenie sedacej súpravy

Priestor obývacej izby je tiež jedným z hlavných faktorov, ktorý musíte zvážiť pri výbere sedacej súpravy. Musíte si vopred zistiť, ako veľká sedacia súprava sa vám do miestnosti zmestí. Náročnejšie na miesto sú sedacie súpravy zložené z viacerých rôznych dielov. Tieto sedacie súpravy sú v dnešnej dobe čoraz viac žiadané. Je to dané najmä výhodou, že si zákazník môže vybrať len tie diely sedacej súpravy, ktoré mu vyhovujú.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články