Ako vybrať rošty do postele?

Máme vybranú správnu posteľmatrac. Poslednou dôležitou súčasťou postele je výber správneho roštu. V podstate sa jedná o malé puzzle, kde musí sedieť každý jeden kúsok, aby bola vaša posteľ kompletná a vy ste si mohli užívať 100% zdravý spánok. Kúpou roštu investujete do veci, ktorá vám môže vydržať doživotne. Preto treba byť pri výbere veľmi opatrný a venovať mu dostatočnú pozornosť.

Akú funkciu predstavuje rošt?

V prvom rade napomáha odvetrávaniu a tým zabraňuje množeniu baktérií, plesní a roztočov, ktoré môžu mať negatívny dopad na vaše zdravie. V druhom rade rošt napomáha rozkladaniu hmotnosti vášho tela na matrac a tým pádom predlžuje životnosť matraca.

Netreba sa určite riadiť heslom: „čím drahší, tým lepší.“ Treba zohľadniť vlastnosti ako hmotnosť vášho tela, zdravotný stav, prostredie, druh matraca a podobne.

Ak trpíte vážnymi problémami chrbtice je pre vás ideálnym riešením polohovateľný rošt, ktorý vám zaručí komfort a prispôsobí sa vašim požiadavkám. Zvyčajne tento typ volia starší ľudia.

Čo vybrať skôr? Rošt alebo matrac? Najprv by sme mali vybrať kvalitný rošt a až potom mu prispôsobiť výber matraca. Keď už náhodou matrac máte, treba individuálne prispôsobiť rošt, aby matrac mohol plniť 100% funkciu.

Pevné rošty

Na pevný rošt sa najlepšie hodia penové alebo pružinové matrace. Jednotlivé latky roštu by mali byť medzi sebou najviac 4 centimetre. Ak by bola vzdialenosť väčšia, mohlo by dôjsť k zdeformovaniu matraca.

Lamelové rošty

Lamelové rošty alebo aj latkové rošty sa už podľa názvu skladajú z lamiel. Lacnejšie varianty majú okolo 28 lamiel, tie luxusnejšie až 42. Čím viacej lamiel, tým lepšie sa dokáže matrac dostať do správnej polohy vyhovujúcej vášmu telu.

Tanierové rošty

Jedná sa o najdrahšie rošty na trhu, zároveň však i o najkomfortnejšie a najluxusnejšie. Segmentové rošty sa skladajú z pružných tanierov, ktoré sú pohyblivé v troch smeroch. To zapríčiňuje výborné rozloženie matraca. Jednotlivé taniere majú rozdielnu mäkkosť, čo ideálne zaistí správne rozloženie váhy pre jednotlivé časti tela.

Čo sa týka rozmeru roštov, výrobcovia ich vyrábajú presne na daný rozmer postele. Pri rozmere postele 200 x 90 cm sa vyrába rošt s veľkosťou 195 x 89 cm. Nemusíte sa tak báť, že by vám rošt po zakúpení nepasoval.

lamelový rošt

Líbí se vám tento článek?

Podobné články