Ako vybrať power bank?

Power bank alebo aj powerbanka je prenosná externá nabíjačka navrhnutá na dobíjanie elektronických prístrojov, keď nie je v blízkosti elektrická zásuvka. Je dostupná v rôznych veľkostiach - od štíhlych, vreckových powerbánk až po väčšie, vysokokapacitné powerbanky. Vďaka univerzálnym powerbankám môžete dnes prostredníctvom správneho USB kábla nabiť mobil, notebook, tablet, prenosný reproduktor či kameru

Power bank môže vaše zariadenia nabíjať nielen cez kábel, ale vďaka Qi technológii je možné využívať bezdrôtovú powerbanku na pohodlné nabíjanie elektrických zariadení bez káblov.

Bezdrôtová powerbanka Samsung

Bezdrôtová power banka vám umožní pohodlné nabíjanie bez káblov

Ako funguje powerbanka a z čoho sa skladá?

Power banky sa skladajú z batérie nachádzajúcej sa v kryte so špeciálnym obvodom na riadenie toku energie. Powerbanky vám umožnia uložiť elektrickú energiu priamo v banke a neskôr ju použiť na nabíjanie iného zariadenia, čím energiu z banky odčerpáte.

Vnútorná časť Xiaomi power bank

Power bank je vlastne špeciálna batéria uložená v kryte so špeciálnym obvodom

Ako sa nabíja power bank?

Power bank nabijete jednoduchým zapojením do elektrickej zásuvky alebo pripojením do USB portu počítača/notebooku. Na powerbanke sa typicky nachádzajú kontrolky, ktoré signalizujú stav nabitia powerbanky.

Dnes však už môžete nabiť powerbanku aj vďaka slnečnej energii. Solárna powerbanka disponuje malými fotovoltaickými panelmi umožňujúcimi nabiť internú batériu banky. Obvykle sa nabíja veľmi pomaly, ale na cestách bez prístupu k elektrine môže byť veľmi užitočná. Solárnu powerbanku je stále možné nabiť aj klasicky zapojením prostredníctvom adaptéra do elektrickej zásuvky alebo notebooku.

Indikátor nabitia a USB porty power bank

Na power banke sa nachádzajú kontrolky, ktoré zobrazujú zostávajúcu kapacitu

 

Životnosť power banky

Často kladenou otázkou je, aká je životnosť powerbanky. Pri tejto otázke je potrebné adresovať dva faktory: cykly nabitia a vybitia a čas, za ktorý sa samotná powerbanka dokáže vybiť. V prípade cyklov nabitia a vybitia odporúčame power banky, ktoré zvládnu 500 a viac cyklov. Ideálny čas, za ktorý sa vybije samotná powerbanka bez jej akéhokoľvek používania, je 6 a viac mesiacov. Powerbanky, ktoré udržia energiu približne iba mesiac sú nižšej kvality.

Kapacita

Pri kúpe powerbanky sa zamerajte na jej kapacitu. Pri výbere správnej kapacity sa môžete rozhodovať buď na základe pravidla, kedy pozeráte na mAh klasifikáciu zariadenia, ktoré chcete nabiť a následne hľadáte power bank s rovnakou mAh klasifikáciou. Odporúčame však vždy zvoliť o niečo vyššiu mAh klasifikáciu powerbanky. Zjednodušený príklad: power bank, ktorej kapacita je 2000 mAh nabije približne naplno mobilný telefón 1x alebo tablet na 25 %. Powerbanka s kapacitou 5200 mAh nabije telefón naplno približne 2x alebo tablet na 50 %, zatiaľ čo powerbanka s kapacitou 10000 mAh nabije naplno mobil 4x alebo 1x tablet.

Mobilný telefón sa nabíja cez powerbanku

Čím vyššia kapacita powerbanky, tým bude väčšia aj jej veľkosť

Technológia

Všetky power banky používajú nabíjateľné batérie založené na lítiovej technológii. Existujú dva technologické typy powerbánk. Lítium-iónové a lítium-polymérové. Lítium-iónové dokážu uskladniť viac elektrickej energie, ale ich životnosť je vo všeobecnosti nižšia. Lítium-polymérové majú dlhšiu životnosť, ale sú drahšou voľbou.

Stanovanie či festival s nabitým mobilným telefónom

V prípade, že sa chystáte napríklad na festival a nechcete čakať v dlhom rade na voľnú elektrickú zásuvku, tak s powerbankou sa tomuto vyhnete. Takisto ju oceníte pri stanovaní alebo dlhších vychádzkach v prírode. Navyše power bank sa vám bude určite hodiť, pretože vďaka jej rozmerom šetrí nielen čas, ale nezaberá ani veľa miesta a môžete si byť istí, že s ňou sa vaše zariadenie tak skoro nevybije.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články