Ako vybrať posteľ, matrac a rošt

Výber postele

Posteľ pre priemerne vysokého človeka (175 cm) by mala byť minimálne 195 cm dlhá a 50 cm vysoká, aby sa z nej ľahko vstávalo. Pri kúpe novej postele myslite tiež na to, že pre pohodlné spanie potrebujete aspoň 80 až 100 cm široký priestor. Ak vám vadí prievan, vyberte posteľ s čelom. Čelo postele pred prievanom ochráni a dá sa o neho tiež pohodlne oprieť. V nohách postele nie je čelo tak dôležité, v menších spálňach môže naopak prekážať. Veľmi kvalitné bývajú postele z masívu, buď z mäkšieho dreva (smrek, borovica) alebo vysoko kvalitné z tvrdého dreva (dub, buk, breza). Drevené postele sú výhodné aj pre svoju zdravotnú nezávadnosť. Povrchová úprava postelí je vo väčšine prípadov riešená vodou riediteľnými lakmi.

Ceny pri väčšine postelí sa uvádzajú bez matraca a bez roštu, aby si zákazník mohol vybrať príslušné vybavenie, ktoré bude vyhovovať jeho osobe a požiadavkám. Napríklad polohovateľný rošt je výhodný na čítanie alebo na zabezpečenie lepšieho krvného obehu vyvýšením nôh. Hoci trendom sú skôr ľahké a vzdušné postele, kde máme možnosť voľby matraca a roštu, stálicou na trhu sú čalúnené postele, kde je matrac pevne spojený s lôžkom. Čalúnené postele sa síce horšie udržiavajú a sú menej vhodné pre alergikov, ale výhodou pri väčšine z nich je veľký úložný priestor a hlavne cenová dostupnosť.

Výber roštu

Rošt vyberajte spoločne s matracom, aby sa k sebe hodili. Nebojte sa investovať do polohovacieho roštu. Ak ste celý deň na nohách alebo veľa športujete, bude sa vám lepšie spať s vyvýšenými nohami. Možnosť zdvihnutia hlavovej časti oceníte aj pri čítaní knihy alebo sledovaní televízie. Odborníci tvrdia, že zatiaľ čo životnosť matraca je asi desať rokov, kvalitný rošt môže vydržať aj celý život.

Rošt preberá od matraca zaťaženie a rovnomerne ho rozkladá. Ak je však matrac silnejší, na rošt moc práce nezostane, pretože väčšinu váhy nesie matrac sám. Veľmi dôležitý rošt býva, najmä ak je matrac tenší ako sedem centimetrov. Rošt tiež odvádza vlhkosť, čím sa lôžko spoľahlivo odvetráva. Pri nedostatočnom odvetrávaní vzniká v matraci ideálne prostredie pre plesne a roztoče.

Rošt môže byť pevný latový alebo zložený z pružných lamiel. Pevné latové rošty sa väčšinou vyrábajú zo smrekového dreva a môžu byť súčasťou nových postelí. Najlepšie sa hodí pod penové matrace s vyšším jadrom alebo pod matrac s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, pretože tie sa dobre tvarujú. Medzery medzi latami roštov nesmú byť väčšie ako 4-6 cm inak môže dochádzať k deformovaniu matraca. Polohovateľný rošt je vhodný ak máte ohybnejší matrac, ktorý bude dobre kopírovať jeho pozíciu. Jednoduchší polohovací rošt má polohovanie len pre hlavu alebo nohy, zložitejší umožňuje viac polôh.

Výber matraca

Pri výbere matraca myslite predovšetkým na svoj chrbát. Chrbtica má mať v spánku oporu v čo možno najväčších plochách a povrch má byť mäkký, ale pevný, aby bol zaistený dobrý krvný obeh. Ak sa do matraca pri zaľahnutí zaborí rameno a bok tak hlboko, aby bola chrbtica vo vodorovnej polohe, máte správne tvrdý matrac.

Príliš mäkký matrac

Chrbtica sa ohýba do oblúka rovnako ako vo visiacom lôžku. Priestory medzi stavcami sú jednostranne tlačené a nemôžu prijímať žiadne tekutiny potrebné pre ich regeneráciu po celodennom zaťažení.

Príliš tvrdý matrac

Podopiera naše telo len v niekoľkých miestach - cievky sú nadmerne stlačené, čo zabraňuje správnemu obehu krvi a spôsobuje napr. strnulosť pri nohách. Tento typ matraca sa nehodí najmä pre staršie osoby a pre všetkých, ktorí majú problémy s krvným obehom. Pri dlhodobejšom používaní môže dôjsť k deformácii chrbtice.


Starostlivosť o matrac

Kvalitný matrac by mal mať snímateľný a prateľný poťah, ktorý zadrží väčšinu potu a prachu. Pre matrac je veľmi dôležité kvalitné odvetrávanie, pretože ak sa matrac neodvetráva, začne zvnútra plesnivieť. Ak snímateľný prací poťah chýba, dá sa nahradiť matracovým chráničom, ktorý je možné prať. Pri každej výmene obliečky by sa matrac mal otočiť, aby sa spodná časť dostala hore. Lepšie sa z neho tak odvetrá vlhkosť a rozloží sa únava materiálu. V priebehu noci vypotíme až 5 decilitrov potu, ktorý zmizne v plachte a matraci. Preto je dobré chrániť matrac ešte podložkou, ktorá absorbuje vlhkosť a ktorú môžete kedykoľvek vyprať v práčke.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články