Ako vybrať pánsky holiaci strojček?

Elektrické holiace strojčeky sa tešia stále väčšej obľube. Ich hlavnou výhodou je úspora času a pohodlie, ktoré svojim užívateľom prinášajú. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť značke, holiacemu systému, systému napájania, vodotesnosti holiaceho strojčeka a takisto náročnosti čistenia.

Stavte na overené značky

Pri výbere holiaceho strojčeka odporúčame vyberať z dôveryhodných a serióznych značiek, ktorých produkty sú známe vďaka ich vysokej kvalite a dlhej životnosti. Na trhu s elektrickými holiacimi strojčekmi k týmto značkám patria holiace strojčeky Philips, Braun, Panasonic a Remington. Odborníci sa ale zhodujú, že lídrom na trhu s rotačnými holiacimi strojčekmi je Philips, zatiaľ čo Braun je jednotkou na trhu s planžetovými holiacimi strojčekmi.

Rotačný či planžetový holiaci strojček?

Všetky elektrické holiace strojčeky patria do jednej z dvoch kategórií: rotačné alebo planžetové.

Planžetový alebo aj fóliový holiaci strojček je vyrobený z tenkej zakrivenej kovovej fólie, ktorá pokrýva jeho čepeľ. Pri pohybe tam a späť sa fólia kĺže po kontúrach tváre, pričom čepeľ cez perforovanú fóliu zastriháva chĺpky. Planžetové holiace strojčeky sú tou pravou voľbou ak máte kratšie, tenšie fúzy a každý deň chcete byť dokonale oholený. Tento holiaci systém je založený na vibrácii nožov pod planžetami, ktorých pohybom dochádza k holeniu. Planžetové systémy môžu mať aj niekoľko planžiet a veľmi zjednodušene môžeme tvrdiť, že čím viac planžiet holiaci strojček má, tým dôkladnejšie a rýchlejšie je výsledné oholenie. Planžetový holiaci strojček je skvelou voľbou pre citlivú pokožku. Ak máte jemnú a citlivú pokožku na tvári, dbajte na správnu techniku holenia a investuje do kúpy kvalitnej peny na holenie.

Muž sa holí planžetovým holiacim strojčekom

Planžetový holiaci strojček oceníte, ak máte citlivú pokožku

Rotačný holiaci strojček má tri alebo štyri okrúhle hlavice, ktoré sa ľahko pohybujú krúživým pohybom okolo kontúr tváre. Čepele sú v tomto prípade pri holení skryté pod hlavicami. Rotačné holiace strojčeky sa zvyčajne hodia pre pánov s mierne dlhšími fúzmi a bradou, ktorí sa nechcú holiť pravidelne každý deň. Aby bolo oholenie lepšie, bývajú u drahších modelov holiace hlavy výkyvné, čo umožňuje dokonale kopírovať obliny a tvar každej tváre. Tým sa znižuje tlak na pokožku a predchádza sa tak aj nepríjemnému podráždeniu a začervenaniu pokožky.

Muž sa holí rotačným holiacim strojčekom

Rotačný holiaci strojček dokonale kopíruje kontúry tváre

S nabíjateľným holiacim strojčekom sa oholíte kdekoľvek

Elektrické holiace strojčeky môžu byť napájané zo siete, z batérie alebo nabíjateľné. Možnosť, ktorú hľadáte, bude pravdepodobne závisieť od vášho životného štýlu.

Sieťový holiaci strojček vyžaduje pre svoje správne fungovanie permanentné pripojenie k elektrine. Ak vám nevadí, že by ste sa museli holiť vždy niekde v dosahu zásuvky, pokojne si vyberte sieťový holiaci strojček; nie je potrebné ho nabíjať a vždy po zapojení do siete je pripravený pracovať.

Nabíjateľné akumulátorové strojčeky sú ideálne na použitie na cestách, poskytujú flexibilitu a pohodlie pri holení kdekoľvek. Akumulátorový holiaci strojček môže fungovať bez pripojenia do elektrickej siete, ale je možné ho kedykoľvek k zásuvke pripojiť. Ak by sa vám teda stalo, že by sa počas holenia strojček vybil, neznamenalo by to koniec začatej práce. Naopak, strojček stačí len pripojiť do elektrickej siete a smelo pokračovať ďalej. 

Batériové holiace strojčeky sú skôr okrajovou záležitosťou a príliš často na ne nenarazíte. Ich prevádzku na baterky oceníte predovšetkým pri ďalekých výletoch mimo dosahu elektrickej siete, napr. pod stanom. Výdrž batérie je však veľmi dôležitým aspektom pri výbere holiaceho strojčeka na batérie. Holiace strojčeky s lítiovo-iónovou batériou sú kompaktnejšie a majú väčšiu kapacitu batérie. Lacnejšie strojčeky používajú niklovo-kadmiové batérie, ktoré sú lacnejšie, ale ich výdrž je nižšia. Všeobecne platí, že čím drahší strojček, tým lepšia batéria.

Nabíjateľný holiaci strojček

Akumulátorový holiaci strojček poskytuje flexibilitu pri holení

Holenie v sprche? Žiaden problém

Suché holenie je extra rýchle, čisté a je to najjednoduchší spôsob holenia. Veľa mužov uprednostňuje rýchlosť a pohodlie suchého holiaceho strojčeka. Niektoré elektrické holiace strojčeky sa dajú používať aj za sucha, ako aj za mokra alebo spolu s holiacim gélom alebo penou. Ak sa rozhodnete pre vodoodolný holiaci strojček, tak ten môžete vziať so sebou aj do sprchy. Spoločnosť Panasonic ponúka vynikajúce vodoodolné holiace strojčeky, ako aj strojčeky na kombinované suché a mokré holenie.

Čistenie

Čistenie je dôležitou súčasťou údržby holiaceho strojčeka a strojček by ste mali po každom použití vyčistiť. Ak to robíte pravidelne, tak je to rýchla práca a nie je to žiadna veľká vec. Väčšinou je so strojčekom dodávaný štetec slúžiaci práve na odstránenie oholených fúzov z útrob strojčeka. Pri lacnejších modeloch je nutné zložiť planžetu alebo odklopiť kryt rotačných hláv. Ak je váš holiaci strojček vodotesný, môžete ho pohodlne vypláchnuť prúdom teplej vodyPokročilejšie modely holiacich strojčekov sa však dodávajú s vlastnými zabudovanými čistiacimi a nabíjacími stanicami, aby sa mohli čistiť sami. Stačí vložiť holiaci strojček do stanice a vyčistí sa sám. Je ale potrebné do čistiacej stanice dopĺňať čistiacu kvapalinu alebo občas vymeniť čistiace kazety.

Umývanie vodotesného holiaceho strojčeka

Vodotesný strojček ľahko vyčistíte pod tečúcou vodou

Ďalšie užitočné funkcie holenie spríjemňujú

Rýchle nabíjanie oceníte, ak holiaci strojček používate veľmi často a nechcete ho príliš dlho nabíjať. Ak si vytvárate svoj osobitý štýl a so svojimi fúzy sa radi vyhráte, celkom iste oceníte zastrihávač fúzov, s ktorým vytvarujete bokombrady alebo briadku.

Ak máte tvrdé fúzy a rozhodli ste sa pre rotačný strojček, venujte pozornosť tiež rýchlosti otáčok. Pokiaľ udržujete fúzy v určitej požadovanej dĺžke, iste oceníte nástavec, pomocou ktorého fúzy ľahko upravíte do požadovanej dĺžky.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články