Ako vybrať pamäťovú kartu

Výber vhodnej pamäťovej karty je dôležitý predovšetkým pre fotografov, ale aj pre majiteľov tabletov a mobilných telefónov. Na záznam potrebujete rýchlosť, na ukladanie dát zasa dostatočnú kapacitu. Veľkosť kapacity záleží čisto na užívateľoch, ale čo zvyšné vlastnosti kariet? Aby ste si v zložitej alchýmii pamäťových kariet namiešali správnu kombináciu, prinášame vám tento článok.

Je dôležité vedieť, aký typ karty potrebujete

Nie s každou kartou môže vaše zariadenie pracovať. Pamäťových kariet existuje niekoľko typov. Na trhu však dominujú hlavne dva typy kariet - SD karta a microSD karta. Pred samotným nákupom je nutné zistiť, ktorú z nich vaše zariadenie podporuje. S výberom vám veľmi pomôžu dve základné otázky:

1. Do čoho kartu potrebujete?

Fotoaparát

Fotoaparáty využívajú pamäťové karty SD. Pod touto skratkou sa skrýva pojem Secure Digital. Bez preháňania môžeme povedať, že tieto karty ovládli fotografický svet. Výrobcovia aj užívatelia si ich veľmi obľúbili. Keď sa povie pamäťová karta, každému sa vybaví jej charakteristický tvar. Ich súčasný vývoj sa odráža iba vo zvyšovaní kapacity. SDHC a SDXC karty stále patria do tejto kategórie. Kapacitu karty si môžete vybrať podľa potreby.

Smartfón alebo tablet

Mobilné telefóny prevažne využívajú pamäťové karty microSD. Tieto karty vynikajú svojimi kompaktnými rozmermi. Prakticky ide o zmenšenú verziu obľúbených SD kariet. Na trhu sa prvýkrát objavili v roku 2009 a od tej doby sa používajú v prevažnej väčšine mobilných telefónov, tabletov, GPS navigácií, MP3 prehrávačov a ďalšej elektronike. Predchodcom tejto karty bol typ miniSD z roku 2003. Rovnako ako u SD kariet sa vysokokapacitné microSD karty označujú ako microSDHC a microSDXC. Kapacita karty tiež záleží čisto na vás.

Každá karta má rychlostnú triedu

Než sa dostaneme k druhej otázke, musíme si pamäťové karty rozdeliť podľa rýchlosti. Podľa rýchlosti sú karty delené do tried 2, 4, 6, 10 atď. Označenie triedy (C) nájdete na štítku karty. Číselná hodnota udáva minimálnu prenosovú rýchlosť karty v MB/s. Hodnota 2 v céčku znamená Class 2, teda že karta patrí do druhej triedy a jej prenosová rýchlosť je minimálne 2 MB/s. U desiatej triedy je prenosová rýchlosť aspoň 10 MB/s.

2. Na čo chcete pamäťovú kartu využívať?

Trieda 2

 • len na príležitostné fotenie
 • pre najlacnejšie prístroje
 • vhodná kapacita do 8 GB

 

Trieda 4

 • na bežné fotografovanie
 • pre kompakt či bežný mobil
 • vhodná kapacita 8 - 16 GB

 

Trieda 6

 • sériové snímanie i video
 • pre smarfóny a zrkadlovky
 • vhodná kapacita 8 - 64 GB

 

Trieda 10

 • profi fotenie a Full HD video
 • vysoko výkonné zariadenia
 • vhodná kapacita od 16 GB

Nepodporuje vaše zariadenie SD ani microSD karty?

Neprepadajte panike! Pravdepodobne vlastníte digitálny fotoaparát, ktorý podporuje takzvané Compact Flash karty, ktoré sú ešte rýchlejšie ako SD karty triedy 10. Existujú tiež karty zvané Memory Stick (vo verziách Micro, Pro, Duo), ktoré vyvinula spoločnosť Sony. Oba druhy kariet doteraz ponúkame.

Teraz už viete, podľa čoho si pamäťovú kartu vybrať. Stačí len správne určiť typ a potom si vybrať triedu karty podľa vašej potreby. Kapacita záleží čisto na vás.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články