Ako vybrať notebook

Notebooky, niekedy označované aj ako laptopy, dnes predstavujú najčastejšiu podobu počítačov. Čím ďalej, tým viac užívateľov upúšťa od voľby stolových počítačov a požadujú prístroj, ktorý môžu ľahko prenášať. Bez notebookov a všadeprítomného Wi-Fi pripojenia si dnešný život nedokážu predstaviť ani pracujúci študenti.

Zaujímavé však je, že aspoň tretina domácností notebook používa ako neprenosný počítač. Notebook stojí stále na jednom mieste a rodina jeho potenciál dostatočne nevyužíva. Pritom stolný počítač vyjde, čo sa rozpočtu týka, stále o čosi lacnejšie. Ale pokiaľ svoj počítač chcete aspoň občas prenášať alebo s ním jednoducho len relaxovať na gauči, ste tu správne.

V tomto článku vám pomôžeme vybrať správne notebook. Položíme vám jedinú otázku: Čo od notebooku očakávate?

Na domáce používanie

Spravodajstvo, e-maily, diskusné fóra, facebook, filmy, jednoduché hry - očakávate od počítača len toto? Ak áno, nemusíte míňať desiatky tisíc za drahý a skvelo vybavený notebook. Ak počítač používate na jednoduchú relaxáciu i zábavu, môžete sa bez obáv riadiť cenou. Aj ten najlacnejší notebook zvládne prehrať video, utiahnuť webový prehliadač či rozhýbať online hry. V domácnosti s notebookom nikam necestujete, takže nie je potrebné sa zaoberať odolnosťou ani hmotnosťou prístroja. Naopak, väčší notebook (napríklad aj s uhlopriečkou 17") vám môže spríjemniť relaxáciu a spraví na notebooku miesto aj na numerickú klávesnicu.

Na štúdium a školské projekty

Len ťažko dnes nájdeme študenta bez vlastného notebooku. Ceny prenosných počítačov stále klesajú, takže nie je problém zaobstarať pre stredoškoláka lacný, jednoduchý notebook. Študenti na tom svojom väčšinou hľadajú zdroje, píšu seminárne práce či referáty, ale samozrejme sa zaujímajú aj o zábavu. Výkonnostne sa notebook pre študenta nemusí výrazne líšiť od notebookov pre domácnosť, ale niekoľko rozdielov tu nájdeme. Pretože študenti s notebookom neustále cestujú, je veľmi žiaduce kúpiť im ľahší notebook, ktorý sa jednoducho prenáša. Celkom teda stačí uhlopriečka 15", no nemal by ani škaredo vyzerať, keď už má na ňom žiak prezentovať svoju prácu.

Na náročné hry a grafiku

Hoci notebooky vznikli hlavne na pracovné účely, časy od prvých modelov sa zmenili. Ak máte radi počítačové hry alebo radi pracujete s grafikou, základný notebook vám stačiť nebude. Notebooky na štúdium a pre domácnosť totiž nie sú vybavené samostatnou grafickou kartou a využívajú grafický čip v procesore. Oproti tomu herné notebooky používajú dedikovanú (inokedy tiež diskrétnu) grafickú kartu, ktorá má vlastné jadro i pamäť. Len tak je možné docieliť správny výkon, ktorý vyžadujú nielen moderné hry. Herné notebooky sú o niečo drahšie ako základné modely. Ale ak si na nich pustíte modernú počítačovú hru, budete nadšení. Herné notebooky sa navyše nenechajú zahanbiť ani dizajnom, takže medzi nimi nájdete štýlové kúsky s podsvietenými klávesnicami a netradičnou konštrukciou.

Na každodennú prácu

Opusťme hry a vráťme sa do pracovného prostredia. Posolstvo notebookov plniť práve úlohu prenosného pracovného nástroja našťastie zo sveta nezmizlo. Nielen v podnikovej sfére sú pracovné notebooky veľmi žiadané. Manažéri si ich berú na pojednávania a študenti vysokých škôl s nimi cestujú na stáže. Od plnohodnotného pracovného notebooku by sme mali očakávať práve slušný výpočtový výkon, aby si poradil s tabuľkami aj analytickými nástrojmi. Nemenej dôležitou vlastnosťou pracovných notebookov je takisto kvalitná, pokiaľ možno kovová konštrukcia, ktorá vašim dátam poskytne bezpečie pri náročnom cestovaní. Nie je nič horšie, ako stratiť na služobnej ceste drahocenné dáta. Na cestovanie sú ideálne notebooky s uhlopriečkou 15". Pozornosť venujte tiež kvalite servisu. Práve seriózni výrobcovia si na nej veľmi zakladajú.

Na kreatívne prezentovanie

V pracovnom prostredí však nenájdeme iba klasické konzervatívne prístroje s vysokou odolnosťou a slušným výkonom. Každé zameranie si vyžaduje trochu odlišný notebook. Pokiaľ často komunikujete s ľuďmi, predvádzate im svoje výtvory a chcete to robiť efektne, je pre vás ideálnou voľbou notebook s dotykovým displejom. Aktívni študenti, fotografi, výtvarníci - skrátka všetci kreatívni ľudia často využívajú počítač na vlastnú prezentáciu. Nič nepôsobí tak profesionálne ako špeciálny notebook určený na prácu, zábavu aj slušné prezentovanie sa. Takýto notebook by mal byť skôr malý, ľahký a takisto kompaktný, aby sa vošiel aj do elegantnej kabelky. Mnoho dotykových notebookov je vybavených plne otočným displejom, takže z nich môžeme rýchlosťou blesku urobiť tablet, ktorý ľahko postavíme na stôl ako kalendár. A to sa hodí!

Na všetko, ale hlavne štýlovo

Žijeme v dobe, keď ľudia používajú notebook aj ako módny doplnok. Patríte k nim? Potom sa pri výbere zamerajte hlavne na svoj vlastný vkus. Každý výrobca pristupuje k dizajnu notebookov práve inak. Myslite na to, aby notebook vzbudil čo najviac pozornosti a bol dobre zapamätateľný. Ak si obyčajný prístroj okrášlite detskými nálepkami, najskôr tým nikoho neokúzlite. Moderný dizajn je pre štýlový notebook základom. Hlavne pozor na lesklé plochy, pretože notebook posiaty škaredými odtlačkami môže váš zámer rýchlo pochovať. Osvedčené štýlovky medzi notebookmi vyrába hlavne spoločnosť Apple, takže takým MacBookom rozhodne nič nepokazíte.

Výber notebookov sa môže poooriadne natiahnuť. Chvíla premýšľania sa však oplatí. Akonáhle získate notebook, ktorý je špecializovaný na vašu obľúbenú činnosť, už sa s ním nikdy nebudete trápiť. Áno, každý notebook sa občas môže pokaziť, ale pri takto zložitej elektronike s tým musíme skratka počítať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články