Ako vybrať notebook do každej domácnosti?

Notebook je v dnešnej dobe pre veľa ľudí naozaj nevyhnutnou vecou. Na rozdiel od počítača ho so sebou môžete brať na cesty, do školy, do práce. No skrátka kamkoľvek. Chcete si vybrať najvhodnejší notebook? Aby vydržal čo najdlhšie a mal dobrý výkon? V tom prípade sú nasledujúce riadky určené pre vás.

Dôležité parametre pri výbere

Po prvé si musíte rozmyslieť, kde a na aký účel budete chcieť notebook využívať.

Škola, domácnosť, práca...

Najideálnejší notebook z hľadiska veľkosti uhlopriečky pri týchto činnostiach, je 15 "-16" (väčšinou 15,4"-15,6"), ktorý je schopný dobre nahradiť stolový počítač a pri tom disponuje svojou príjemnou váhou okolo 2,5 kg.

Neustále na cestách a v teréne?

V tomto prípade, ako by sa dalo predpokladať, budete váš notebook mať neustále pri sebe a prenášať ho.

Musíte si vybrať notebook, ktorý vás bude čo najmenej zaťažovať svojou váhou a príjemne padne do ruky. Najvhodnejším kandidátom je mini notebook, ktorý však nie je pri väčšom pracovnom vyťažení veľmivhodný alebo notebook, ktorý má uhlopriečku max. do 13" - 14".

Notebook HP Spectre

Dôležitá výbava

Grafická karta - U výkonnejších a drahších notebookov spravidla nájdeme grafickú kartu samostatnú. Na druhú stranu pri lacných notebookoch nájdeme kartu zdieľanú. Ak však chcete hrať náročnejšie hry, pri ktorých je grafika dôležitá, potom je lepšie vybrať si výkonnejší herný notebook so samostatnou grafikou. Výhoda zdieľanej grafiky je, že dokáže byť energeticky úspornejšia.

Procesor - Pri využití v práci, v škole alebo na doma sú dostatočné na rovnakej úrovni dvojjadrové procesory AMD aj Intel (nie je dôležité si vyberať podľa značky). Najväčšiu pozornosť by ste mali určite venovať operačnej pamäti. V rovnakej cenovej relácii môžete naraziť spravidla na modely vybavené 2 GB pamäťou RAM, ale tiež aj na modely napr. s pamäťou až 16 GB RAM, čo je naozaj obrovský rozdiel. Ďalej si musíte dať pozor, na akej frekvencii pamäť pracuje a či ide o pamäť typu DDR3 alebo rovno DDR4 a nie staršiu DDR2. Čím vyššia kapacita pamäte a frekvencie, tým lepšie. Mali by ste si určite  vybrať notebook s frekvenciou najmenej 1006 MHz.

Samozrejme, ak budete chcieť notebook využiť skôr pre náročnú zábavu s počítačovými hrami, tak je potrebné sa pozrieť na výkon nielen procesora, ale aj operačnej pamäte. Pre kvalitný zážitok z moderných hier sa určite zamerajte na kapacitu operačných pamätí viac ako 8 GB. U procesora to potom bude minimálne 4-jadro typu Intel Core i7.

Pevný disk - Je veľmi dôležitý, pretože slúži na ukladanie všetkých užívateľských dát. Rozlišujeme dva varianty - HDD - pomalšie a náchylnejšie k poškodeniu, SSD - rýchle, odolné, ľahšie (čo sa výrazne prejavuje na celkovej hmotnosti notebooku). Problémom tohto disku býva však kapacita, za každý GB si totiž na rozdiel od HDD disku dosť priplatíte.

Operačný systém

Väčšina notebookov obsahuje predinštalovaný operačný systém Windows 10, ktorý síce pridáva na cene, avšak notebook môžete ľubovoľne používať ihneď po kúpe a vybalení. MacBooky, teda notebooky od značky Apple využívajú systém MacOS, ktorý v základe oproti Windows ponúkne lepšiu softvérovú výbavu, je lepšie zabezpečený a je plynulejší. Windows však oproti MacOS ponúka rozmanitejšie aplikácie a predovšetkým hry, ktoré MacOS nemá.

Výdrž batérie

V podrobnejšom rozpisu položiek, ktoré notebook obsahuje, nájdete okrem kapacity batérie vo Wh (watthodina) aj udávanú dobu výdrže, podľa ktorej sa dá dobre orientovať. Čím viac budete v danú chvíľu notebook využívať, tým viac energie samozrejme batéria spotrebuje.

Notebook Asus Zenbook

Líbí se vám tento článek?

Podobné články