Ako vybrať mrazničku?

Prejdeme si spolu najdôležitejšie parametre, na ktoré by ste sa pri výbere mrazničky mali zamerať. Najskôr by ste si mali ujasniť, do ako veľkého priestoru mrazničku potrebujete umiestniť a koľko potravín v nej chcete uchovávať. Podľa toho si potom vyberiete typ a veľkosť. Odporúčame zamerať sa aj na energetickú triedu.

Aký typ mrazničky si vybrať?

Existujú dva základné typy mrazničiek: truhlicová a zásuvková. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Zásuvková mraznička je v domácnostiach bežnejšia. Potraviny sú v nej rozdelené do prehľadných zásuviek, takže môžete ľahko oddeliť mäso od zeleniny. Zásuvkové mrazničky navyše nezaberajú toľko miesta, pokiaľ ide o šírku a hĺbku spotrebiča. Takže ak potrebujete mrazničku umiestniť do úzkeho, ale vysokého priestoru, je pre vás zásuvková mraznička jasná voľba.

Truhlicové mrazničky sú častejšie k videniu v predajniach potravín. Mávajú lepšie izolačné vlastnosti a tým pádom sú energeticky výhodnejšie. Navyše ich kapacitu nerozdeľujú zásuvky, takže môžete naplno využiť celý objem mrazničky na uskladnenie potravín. Tento typ ale nie je vhodný pre starších ľudí a ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, pretože sa k nej človek musí ohýbať. Na druhú stranu sa pri otvorení potraviny nestačia zahriať, ležia totiž až na dne. Tým pádom sú lepšie konzervované a zmrazené vydržia dlhšie.

Akú veľkú mrazničku si mám vybrať?

Než si vyberiete konkrétny model mrazničky, zamerajte sa na kapacitu. V ponuke nášho e-shopu nájdete mrazničky s kapacitou 30-500 l. Snažte sa čo najpresnejšie odhadnúť, koľko litrov vám bude stačiť na uloženie potravín. Pamätajte na to, že plná mraznička funguje výrazne lepšie ako prázdna. Takže vám odporúčame nenechávať si pri odhade potrebnej kapacity prílišnú rezervu. Všeobecne by vám malo stačiť 40-60 l na osobu. Väčšia kapacita štandardne znamená vyššiu spotrebu elektriny na chladenie. Takže menšia, ale plná mraznička je výhodnejšia ako väčšia, ale poloprázdna. Pripravili sme pre vás tri kategórie mrazničiek: malé mrazničky - do 150 l, stredné - 150-250 l a veľké s kapacitou viac ako 250 l.

Aký vplyv má energetická trieda?

Rozhodne nepodceňujte energetickú triedu. Ponúkame mrazničky v triedach A+, A++ a A+++. Energeticky najvýhodnejšie sú samozrejme mrazničky s označením A+++. Rozdiel spotreby medzi energetickými triedami je približne 30 %. Aj keď majú najúspornejšie mrazničky vyššiu obstarávaciu cenu, oplatí sa do nich investovať. Myslite na to, že mraznička je zapnutá nepretržite, takže sa rozdiel v spotrebe elektriny naozaj prejaví.

Tipy navyše

Pamätajte na to, že aby mraznička fungovala správne, potrebuje miesto. To znamená, že by mala mať predovšetkým za zadnou stenou aspoň 30 cm miesta. Tým sa zabezpečí dostatočné odvetrávanie teplého vzduchu, ktorý vzniká pri chladení vnútra mrazničky.

Mrazničku držte čo najďalej od kúrenia. Pokiaľ bude mraznička blízko kúrenia, bude musieť potraviny vnútri chladiť oveľa častejšie. Tým pádom samozrejme spotrebuje viac energie a prejaví sa to na účte za elektrinu.

Pokiaľ môžete, dajte mrazničku do miestnosti, v ktorej nebýva horúco. Vyššia teplota v miestnosti znamená vyššie nároky na chladenie. A to znamená väčšiu spotrebu elektriny. Väčšina mrazničiek určených pre náš trh je navrhnutá pre okolie s teplotou 16-32 °C. To sa snažte dodržať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články