Ako vybrať monitor

Počítačové monitory sú stále nepostrádateľnou súčasťou domácností aj kancelárií. Dokonca aj užívatelia notebookov radi využívajú externý monitor napríklad na sledovanie filmov alebo seriálov. Ale ako sa v obrovskej ponuke orientovať a podľa čoho vlastne vyberať?

Je to jednoduché! Stačí si len vopred určiť, na akú činnosť budete monitor najviac používať.

Monitory pre nenáročných

Relaxácia a základné práce

Využívate bežnú kancelársku prácu a vo voľnom čase čítajte on-line spravodajstvo, relaxujete pri oddychových hrách alebo sledujete videá na YouTube? Potom máte výber najjednoduchší, pretože vám stačí v podstate akýkoľvek monitor. Nenáročné používanie počítača nevyžaduje nijako rýchlu odozvu ani monštruózny dynamický kontrast. V tomto prípade sa pokojne môžete riadiť cenou. Aj ten najlacnejší monitor dokáže solídne zobraziť internetovú stránku alebo akúkoľvek nenáročnú hru. Na tieto účely vám bohato vystačí ľahko dostupné HD Ready rozlíšenie na uhlopriečke od 19 palcov vyššie. A na značke tentoraz skutočne nezáleží.

Monitory pre nenáročných

 

Herné monitory s Full HDPre vášnivých hráčov

Patríte k tým, ktorí okupujú prvé miesta v herných rebríčkoch alebo jednoducho radi "drvíte" hry, až sa vám parí z hlavy? Potom je vo vašom záujme vybrať si monitor s veľmi rýchlou odozvou. Odozva je obnovovacou frekvenciou monitora a vyjadruje, ako rýchlo sa na displeji mení obraz. Čím rýchlejšiu odozvu dosiahneme, tým plynulejšie pohyby nám monitor zobrazí. Hráčskej vášni teda najlepšie poslúžite poriadne rýchlym monitorom s odozvou nižšou ako 5 milisekúnd. Hranie totiž nie je len o vašich reflexoch!

Pri hrách je nemenej dôležité takisto vysoké rozlíšenie. Kvalita grafiky vám pri hraní môže výrazne pomôcť. Kto by si chcel kaziť zážitok rozmazanými textúrami? Odporúčame preto monitory aspoň s Full HD rozlíšením.

Herné monitory s Full HD

 

Monitory pre filmových nadšencov

Na filmy a seriály

Stále viac z nás miluje sledovanie filmov a seriálov. Nie každý má napriek tomu možnosť užiť si najnovšie trháky na "nadupanom" televízore. Prehrávanie filmov na počítači je stále veľmi populárne, takže je potrebné prispôsobiť im aj monitor. Ak často a s nadšením sledujete filmy a seriály na PC monitore, nenechajte sa ničím obmedzovať. Blu-ray kvalita potrebuje vysoké rozlíšenie, takže bez Full HD alebo vyšších modelov to skrátka nepôjde. Takisto veľkosť monitoru je v tomto prípade dôležitá. Odporúčame zvoliť uhlopriečku minimálne 22", aby na obrazovku všetci dobre videli. Všetky filmové monitory v našej ponuke sú montovateľné na stenu podľa štandardov VESA.

Monitory pre filmových nadšencov

 

IPS Monitory pre prácu a grafiku

Fotografovia a pracanti

Zaobstarali ste si novú zrkadlovku a chcete kvalitne upravovať fotografie? Potom vedzte, že bez absolútne presnej farebnej kalibrácie to nepôjde. Ak holdujete akémukoľvek fotografovaniu, počítačovým ilustráciám alebo kreatívnemu dizajnovaniu, potrebujete hlavne precízne zobrazenie farieb. Na takú prácu sú úplne ideálne monitory s IPS displejom. Tie oproti bežným TN panelom vynikajú takisto výbornými pozorovacími uhlami. Typický kontrastný pomer IPS monitorov je číselne podobný ako pri lacnejších TN displejoch, ale vyspelejšie technológie im dovolia všetko zobrazovať vernejšie.

Pri práci s monitorom je veľmi dôležité tiež vaše pohodlie. Niektoré monitory sú priamo prispôsobené najnáročnejším požiadavkám pre efektívnu prácu. Sú totiž vybavené podstavcom Pivot, vďaka ktorému celé telo ľahko otočíme o 90° a môžeme pohodlnejšie pracovať na výšku.

IPS Monitory na prácu a grafiku

 

Monitory a TV v jednom

Pre televíznych divákov

Otravuje vás neustále otáčanie sa od monitora k televízii? Ak áno, nové technológie vám umožnia mať všetko pekne pokope. Mnohé monitory sú vybavené TV tunerom, ktorý vám dovolí prezerať internet a súčasne sledovať televízne vysielanie. V prípade, že vypnete počítač, môžete pokojne nechať monitor zapnutý a využívať ho ako klasickú televíziu. TV monitory sa pýšia zabudovanými reproduktormi, slušným kontrastom aj solídnou odozvou, takže sa nemusíte vzdať kvalitného obrazu. Tieto dvojité monitory sa skrátka oplatia všetkým televíznym fanúšikom.

Monitory a TV v jednom

Na čo nezabudnúť

Máte vybrané? Ak áno, môžeme prejsť k niekoľkým posledným detailom. Okrem parametrov venujte pozornosť aj typu konektora, ktorý monitor používa. Nechceme, aby sa vám stalo, že monitor k svojmu počítaču vôbec nepripojíte. Analógové VGA pripojenie pripája staršie a lacnejšie grafické karty. Kvalitnejšie monitory podporujú DVI a HDMI pripojenia. Kým DVI využijeme s novšími grafickými kartami stolových PC, HDMI je masovo podporované práve pri notebookoch. Najkvalitnejšie monitory už podporujú konektor DisplayPort - ten ponúka úplne špičkový obraz.

Stále si nemôžete vybrať? Napíšte profesorovi OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články