Ako vybrať mobilný telefón

Profesor OKAY radí, ako vybrať mobilný telefón.

Mobilný telefón je prístrojom dvadsiateho prvého storočia. Dnes už ťažko natrafíme na niekoho, kto by ho nepoužíval. V súčasnej hektickej dobe to snáď bez neho ani nie je možné. Mobilné telefóny používajú už aj deti veľmi nízkeho veku. Ľudia vo vlakoch, električkách či autobusoch si počas cesty krátia mobilom dlhý čas. Telefónov je na trhu neuveriteľné množstvo a výber správneho telefónu môže byť celkom náročný.

Paradoxne, mobilný telefón je jediné zariadenie, ktorého výber sa neodvíja od primárnej funkcie. Telefonovať či posielať SMS a MMS totiž môžete s každým mobilom a rovnako ako na väčšine prístrojov sa pripojíte na Wi-Fi alebo bluetooth. Výber mobilného telefónu teda skôr závisí od ostatných vlastností telefónov akými sú odolnosť, dizajn, rýchlosť či či schopnosť fotografovať. Tento článok vám pomôže nájsť cestu k najvhodnejšiemu mobilnému telefónu pre vás.

Princíp je opäť jednoduchý. Čo okrem telefonovania od mobilu očakávate? Jeden mobilný telefón samozrejme môže mať viac uvedených kľúčových vlastností - je len na vás, ktorý z kategórie sa vám najviac zapáči.

 

 

Základní telefon

Chcem klasické tlačidlá a nízku cenu

Ak vyberáte mobilný telefón pre seniorov, odporúčame vám tento článok.

Mobilné telefóny ovládla dotyková technológia. Väčšina ľudí si pritom na nový druh ovládania už zvykla, výrobcovia však našťastie doteraz myslia aj na nepriateľov dotykových displejov. Ak skrátka nechcete mobil, ktorého prednú strana úplne zaberá displej, poobzerajte sa po klasickom dizajne. Tieto telefóny sú vybavené displejmi s nižším rozlíšením - technicky nejde o inteligentné telefóny, ale inak ponúkajú celý rad moderných funkcií. Niektoré podporujú aj dve SIM karty a nie je problém sa s nimi pripojiť na internet. Veľkou výhodou týchto telefónov je ich nízka cena, ktorá oproti moderným smartfónom nijako nezaťaží rozpočet.

Klasické mobilné telefóny

 

Odolný telefónChcem odolnosť a výdrž

Potrebujete mať mobil za každú cenu pri sebe, a to aj keď sa pohybujte v náročných podmienkach? Nech už ste dobrodruhovia, alebo profesionáli, nezaobídete sa bez mobilu, ktorý skrátka niečo vydrží. Našťastie, existujú telefóny, ktoré sú ako stvorené pre náročné podmienky. Nerozhodí ich tvrdý pád na zem, neprenikne do nich prach a dokonca ani voda. Sklá ich displejov sú často tvrdené technológiou Gorilla Glass, povrch pogumovaný a precízne utesnený. Vyššie modely odolných telefónov sú testované proti vysokému tlaku i kyslému prostrediu. Táto kategória telefónov ponúka klasické modely s tlačidlami i dotykovými displejmi. Môžete si teda vybrať podľa svojich nárokov na ovládanie. Aj ceny príjemne prekvapia a zaraďujú sa skôr k nižšiemu priemeru.

Pokiaľ máte o odolnosti týchto telefónov pochybnosti, skúste toto video.

Odolné telefóny

 

Smartphone

Chcem dotykový displej a moderné aplikácie

Najväčší podiel na trhu s mobilnými telefónmi zaberajú štýlové smartfóny. Ide o anglicizmus, ktorý slúži na označenie tzv. inteligentných telefónov. Inteligentným mobilom sa označuje každý telefón, ktorý poskytuje moderné funkcie, dotykovú technológiu a jednoduchý prístup na internet nielen cez Wi-Fi, ale aj cez mobilné siete. Väčšina smartfónov používa operačný systém Android, niektoré potom systém Windows Phone (telefóny iPhone samozrejme používajú iOS od Applu). Operačné systémy sa koniec-koncov zas až tak nelíšia. Dôležitý je však výkon, ktorý zaručujú až štvorjadrové procesory. Ak však od inteligentného telefónu neočakávate zázraky, môžete si ho zaobstarať za veľmi nízku cenu. Dostanete tak veľký a pomerne výkonný mobil, na ktorom si užijete hry, zábavné aplikácie i seriály.

 

 

Dual SIM

Chcem účinnú pracovnú aj osobnú komunikáciu

Nepatríte k tým, ktorí mobil využívajú len na zábavu, ale chcete prostredníctvom neho hlavne komunikovať? V tom prípade potrebujete mobilný telefón podporujúci Dual SIM, teda dve SIM karty súčasne. Môžete tak efektívne oddeliť pracovné hovory od súkromných a prehľadne spravovať až tisíce kontaktov. Väčšina mobilných telefónov s Dual SIM patrí medzi smartfóny a okrem kvalitnej komunikácie samozrejme podporujú aj moderné aplikácie, pripojenie na internet a všadeprítomné hry. Nezískate tak len nepostrádateľného pomocníka, ale tiež prístroj na surfovanie po internete a počúvanie hudby.

 

 

Fotomobil

Chcem fotoaparát s možnosťou volania

Možno zavádzajúce označenie, ale skutočne to tak je. Stále viac užívateľov od mobilného telefónu vyžaduje nekompromisný výkon vstavaného fotoaparátu. Veľkosť snímača digitálnych fotoaparátov v telefónoch síce nepresahuje veľkosť väčšej tabletky, ale na optickom vykone výrobcovia poriadne zapracovali. Preto na trhu nájdeme vynikajúce fotomobily, ktoré si dokážu poradiť aj s horším svetlom. V istom zmysle niet divu, že fotomobily v podstate vytlačili z trhu bežné kompaktné fotoaparáty. Okrem tvorby snímok s až 20 megapixelmi totiž dokážu úplne všetko, čo zvládnu ostatné smartfóny. Dokonca nemajú problém ani s full HD videom a dokážu zo seba dostať aj slušný optický zoom. Obrovskou výhodou je celková konektivita, ktorá vám umožní fotografie okamžite zdieľať na sociálnych sieťach. Na zahodenie nie je ani predný fotoaparát, ktorým si urobíte populárne selfie.

 

Stylové notebooky

Chcem skrátka to najlepšie

Pretože smartfón za sedemdesiat eur pochopiteľne neposkytuje až taký komfort pri ovládaní, maximálnu konektivitu, ani ohromujúci výkon, musia sa najnáročnejší užívatelia porozhliadnuť po skutočných majstroch v oblasti. Tými sú skutočne výkonné telefóny s pripojením LTE (4G). To znamená, že sú plne pripravené na vysokorýchlostné pripojenie k internetu, a to takmer kdekoľvek. Súčasne ponúkajú luxusný vzhľad, špičkový displej a tiež výkon pre najnáročnejšie aplikácie a hry. Tieto telefóny často podporujú aj dual SIM režim, a hoci nejde nutne o fotomobily, nechýba im ani výkonný fotoaparát. Patria sem všetky vlajkové lode veľkých výrobcov, akými sú Samsung, LG, Sony a, samozrejme, aj Apple so svojím legendárnym iPhonom. Špičkové mobily nie sú len skvelými nástrojmi pre prácu a prvotriednu zábavu, ale tiež nepostrádateľnými módnymi doplnkami. Vlastniť takýto telefón je výsadou a prestížou.

 

 

Phablet

Chcem veľký a krásny displej

Nie každý nosí mobilný telefón vo vrecku, a tak môžeme v ponuke mobilov nájsť aj skutočne veľké kúsky. Mobilné telefóny s uhlopriečkou displeja cez 5,5 " sú označované ako phablety. Názov je zložený zo slov phone (telefón) a tablet - tieto zariadenia teda spájajú vlastnosti mobilných telefónov a tabletov. Z každého si berú to najlepšie, takže podporujú všetky možnosti mobilnej komunikácie a bez problémov si na nich pozriete aj filmy vo vysokej kvalite. Technicky vzaté, ide o plnohodnotné výkonné mobily s veľkými displejmi. Síce ich pravdepodobne do vrecka neschováte, ale obraz bude rozhodne stáť za to. Len pripomíname, že ani so zvukom na tom nie je žiadny mobilný telefón vôbec zle a môžete ho pokojne používať aj ako hudobný prehrávač. Pokiaľ teda túžite po najlepšom možnom obraze, ktorý prináša skvelé zážitky aj z mobilných hier, vyberte si phablet. Rozlíšenie displeja najlepších phabletov dokonca presahuje Full HD.

 

 

Snáď okrem najlacnejších telefónov je vysoko pravdepodobné, že mnohé mobily v sebe kombinujú viac zásadných funkcií. Po prečítaní nášho článku si ale môžete ihneď stanoviť priority a ďalej sa riadiť cenou a hlavne vlastným vkusom. Užite si výber!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články