Ako vybrať mobil pre babku a dedka?

Vybrať správny mobil pre vašich starých rodičov je pomerne jednoduchá záležitosť. Pri výbere si ale dajte pozor na niekoľko špecifík. Väčšia veľkosť displeja a tlačidiel je samozrejmosťou, zďaleka sa ale nejedná o jediný špecifický parameter mobilného telefónu pre seniorov. V súčasnosti stále mnoho seniorov dedí mobily po svojich deťoch alebo vnúčatách. Vzhľadom k tomu, že na trhu dnes existuje mnoho zariadení, ktoré sú pre starších ľudí omnoho užívateľsky príjemnejšie, bola by škoda ich prarodičom nedopriať. Poradíme vám, na čo sa pri nákupe zamerať.

Veľké tlačidlá sú základ

Mnoho ľudí vo vyššom veku trápi zhoršená pohyblivosť kĺbov. Je preto nutné vyberať mobilné telefóny s veľkými tlačidlami a zreteľnými popismi. Tlačidlá by mali byť od seba vzdialené tak, aby nedochádzalo k nechceným preklepom. Výraznou pomocou je i jasná zvuková odozva stisnutia tlačidla.

Prehľadný displej

Jednou z priorít pri výbere mobilu musí byť i čitateľnosť symbolov na displeji. Mobil by preto mal mať dobrý kontrast i podsvietenie displeja. Nezabudnite ani na nastavenie optimálnej veľkosti zobrazovaných znakov.

SOS tlačidlo

Mobily určené pre seniorov disponujú oproti ostatným modelom špeciálnym tlačidlom pre prípad núdze. Jedným stiskom tohto tlačidla dokáže senior v prípade potreby rýchlo privolať pomoc. Telefón v tomto prípade vytočí dopredu nastavený kontakt, ak už sa jedná o rodinných príslušníkov, záchrannú službu alebo políciu. V prípade nedostupnosti volaného, automaticky začne vytáčať ďalšie číslo v poradí. Tiež môže odoslať dopredu nastavenú SMS, ktorá obsahuje informácie o aktuálnej polohe. Niektoré modely po stisnutí vydávajú prenikavý zvuk a upozornia okolie, že sa niečo deje. SOS tlačidlo je iste veľmi užitočné a dokáže bez zveličenia zachrániť život.

Jednoduché menu

Zložitá orientácia v menu je častým dôvodom, prečo seniori nechcú používať mobilné telefóny. Pokiaľ kvôli odoslaniu jednej SMS musia prejsť niekoľkými položkami v menu, často ich to úplne odradí. Pri telefóne pre starších teda platí viac než kde inde, že jednoduchosť je základ. Seniori spravidla vyžadujú od prístrojov len ponuku volania a posielania SMS. Je teda žiaduce, aby tieto dve položky boli dostupné hneď v prvej úrovni ponuky. Zásadná funkcia telefónu ako telefónny zoznam, SMS, budík či baterka sa často dajú ovládať bočnými tlačidlami. 

Hlasitosť nadovšetko

Seniori si často sťažujú na to, že vyzváňanie telefónu nepočujú, aj keď to už je nastavené na maximum. Tento problém špeciálne mobily pre seniorov riešia, pretože poskytujú nadštandardnú hlasitosť vyzváňania.

Súhra s ušným zosilňovačom zvuku

Mnoho starších ľudí používa vo svojom veku ušný zosilňovač zvuku. Pri súbežnom užívaní mobilu dochádza často k problémom, ktoré sa prejavujú nepríjemným pískaním a nemožnosťou pokračovať v hovore. Mobily pre seniorov môžu byť vybavené špeciálnou technológiou, ktorá obmedzuje nepohodlnú spätnú väzbu. V režime handsfree navyše umožňujú veľmi hlasité odpočúvanie a zosilňovač tak mnohokrát nie je ani potrebný.

Pochopiteľný manuál

Niektorí výrobcovia zanedbávajú zrozumiteľnosť návodu k použitiu. Pritom užívanie cudzích slov a nadbytok technologických pojmov seniorov len odradí a znepríjemní im ďalšie užívanie. Pri vyberaní konkrétneho mobilu sa teda sústreďte i na to.

Výdrž batérie

Pre seniorov je dôležité, aby mobil vydržal nabitý viac než jeden deň. Praktickým príslušenstvom je nabíjacia kolíska, kam vaši prarodičia len mobil posadia a nemusia sa zložito triafať nabíjačkou do úzkych dierok.

Ponuka mobilov pre seniorov

Líbí se vám tento článek?

Podobné články