Ako vybrať mixér

Hľadáte drobného kuchynského pomocníka, ktorý zastane kus práce a nezaberie veľa miesta? Pred nákupom si najprv ujasnite, aké od mixéra očakávate výsledky, ako často ho chcete používať a aké pokrmy chcete pripravovať. 

Typ mixéra 

Vyberať môžete z niekoľkých typov mixérov. Jedná sa o tyčové mixéry, stolové mixéry a ručné šľahače. Každý z typov má samozrejme svoje klady a zápory a veľké rozdiely môžu byť aj v cene.

Tyčové mixéry 

Tyčové mixéry vynikajú medzi ostatnými hlavne jednoduchou manipuláciou. Tieto prístroje, ale nie sú vhodné pre dlhšiu prácu a mixovanie je nutné prerušovať. Dôvodom býva slabší motor, u ktorého hrozí prehriatie. Nevýhodou je aj to, že pre prácu prístroja je nutné stále držať stlačený gombík. Niektoré modely môžete používať iba s miskou, ktorú kúpite spoločne s mixérom. Tyčový mixér môže byť vyrobený z kovu alebo plastu. Plastové sú síce lacnejšie, ale zase sa neodporúča používať ich na mixovanie horúcich pokrmov, ako sú napríklad krémové polievky či omáčky. Ak si za mixér priplatíte, môžete očakávať väčšiu životnosť prístroja. Súčasťou drahších modelov bývajú tiež rôzne nástavce na šľahanie, drvenie alebo miešanie, takže vlastne získate multifunkčného pomocníka.

Stolné mixéry

Tento typ mixéra je dodávaný so samostatnou sklenenou alebo plastovou nádobou. Ako je známe, plast býva menej odolný a opäť by ste si mali dávať pozor na kontakt s horúcimi potravinami. Stolné mixéry majú veľkú výhodu v tom, že u nich nemusíte stáť a držať tlačidlo. Stačí uzavrieť nádobu, stlačiť gombík a nechať stolný mixér pracovať samostatne. Stolové mixéry navyše disponujú niekoľkými rýchlosťami a pracujú rýchlejšie a efektívnejšie. Navyše im nehrozí tak často prehriatie.

Ručné šľahače 

S týmito pomocníkmi najľahšie vyšľaháte sneh z bielkov, šľahačku alebo spracujete cesto. Mnohé ručné mixéry bývajú vybavené aj nástavcom, ktorý vám pomôže rozmixovať polievku alebo ovocný kokteil. Výkonné modely sú potraviny schopné aj sekať a krájať. Metlice a nástavce sú jednoducho odnímateľné, preto nie je problém umývať ich v umývačke.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články