Ako vybrať kvalitný matrac?

Chcete sa ráno prebudiť svieži a plní energie? V tom prípade by ste mali spať na matraci, ktorý vám poskytne spanie v prirodzenej polohe a dostatočnú oporu chrbtice.

Za akým účelom matrac kupujete?

Matrac by sa mal meniť pravidelne po 5 až 10 rokoch. Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní Váš nasledujúci výber je ten, ako často budete na matraci spať.

  • Hľadáte matrac s dlhou životnosťou na každodenné spanie? V tom prípade siahnite po matracoch latexových, taštičkových alebo tých z pamäťovej peny.
  • Budete na matraci spať len príležitostne napríklad na chate alebo sa jedná o matrac pre hosťov? V tom prípade môžete vyberať z lacných matracov. Medzi lacnejšie sa radia rozkladacie matrace, pružinové matrace alebo lacnejšie varianty penových PUR či HR matrací.

Pre koho matrac kupujete?Matrac Ares 90 x 200 cm

Výber matraca podriaďte tomu, pre koho je primárne určený.

  • Detské matrace nesmú byť zónované. Odporúčajú sa výrobky z prírodných kokosových vlákien s jedinou tuhosťou. Horná časť sa odporúča obaliť nepriepustným matracovým chráničom, ktorý zabráni vsiaknutiu tekutín.
  • Matrace pre dospelých sa vyznačujú zónovaním. Čím viac zón, tým lepšie by sa Vám na matraci malo spať. Každá časť tela bude ležať na optimálne vystuženom úseku matraca. Výber matracov pre dospelých je najširší.
  • Pre seniorov sú vhodné mäkšie a vyššie matrace. Lepšie sa z nich vstáva a tiež sa líha. Vhodné sú aj špeciálne antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú vzniku preležanín.

Dôležitú úlohu hrajú tiež špecifické požiadavky alebo zdravotné obmedzenia spáča. Pokiaľ patríte medzi osoby s vyššou váhou, odporúčame tvrdšie matrace. Ľudia trpiaci bolesťami chrbta a kĺbov ocenia špeciálne ortopedické matrace.

Aká by mala byť nosnosť a priedušnosť matraca?

U nosnosti všeobecne platí, že by mala byť aspoň o 5 kg vyššia, ako je váha osoby, ktorá na nej bude spať.

Priedušnosť je dôležitým parametrom pre osoby, ktoré sa viac potia. Priemerný človek za noc vypotí až 1 l potu, ktorý sa vsiakne do matracu. Zle odvetrávaný matrac je teda ideálnym miestom pre vznik roztočov a plesní. Matrac by preto vždy mal ležať na lamelovom rošte a mal by mať priečne prierezy či medzery medzi jednotlivými vrstvami matracu.

Aké rozmery má mať správny matrac?

Dĺžka matracu by spáča mala presahovať o 20-30 cm, šírka by sa mala (na jednolôžko) pohybovať okolo 90 cm. Medzi najpredávanejšie matrace na jednolôžko teda patria tie s rozmerom 90 x 200 cm, matrace na dvojlôžko sú väčšinou dostupné v rozmeroch 180 x 200 cm. Jeden a pol lôžko môže vyžadovať matrac s rozmermi 140 cm alebo 160 x 200 cm. Ideálna výška sa pohybuje okolo 15 cm, v prípade pevného roštu by však výška mala byť ešte vyššia. Všeobecne platí, že čím vyšší matrac si kúpite, tým komfortnejší spánok si užijete.

Aký tvrdý matrac zvoliť?       

Matrace sa rozdeľujú do štyroch skupín tvrdosti od mäkkých až po extra tvrdé. Tvrdosť vyberte podľa Vašej hmotnosti. Pokiaľ vážite ako pierko, siahnite po mäkkom matraci, pokiaľ však máte nejaký ten kilogram naviac, vyberte radšej tvrdší matrac. Tvrdší matrac poskytne dobrú oporu Vašej chrbtici. Medzi najčastejšie kupované matrace patria tie so stupňom tvrdosti 2 a 3.

Stupne tvrdosti

Označenie tvrdosti

Hmotnosť človeka

Spôsob spania

Pre koho je vhodná

Veľmi mäkká (1)

do 70 kg

na boku

ženy, staršie osoby

Mäkká (2)

70-100 kg

na boku a striedanie polôh počas spánku

ženy

Tvrdá (3)

do 120 kg

na bruchu alebo striedanie polôh počas spánku

mužov

Veľmi tvrdá (4)

do 150 kg

na chrbte

mužov

 

Výrobné materiály matracov a ich vlastnostiThermo Adptive Matrac 90 x 200 x 25 cm, poťah Termo

Na trhu sa môžete stretnúť s najrôznejšími materiálmi, ktoré matracom prepožičiavajú iné vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie patria predovšetkým tieto materiály a výrobné prvky:

  • Latex

Latexové matrace patria k mäkším matracom, najčastejšie stupne tuhosti sú 1-2. Je pre nich charakteristická vysoká elasticita, čo má za následok dobré prispôsobenie sa Vášmu telu. Medzi ich výhody patrí dlhá životnosť. Do stredu matraca sa vkladá doska z kokosových vlákien, PUR alebo HR peny, čím matrac získava tuhosť.

Nie je vhodné ho používať vo vlhkom prostredí a kvôli menšej priedušnosti sa neodporúča ľuďom trpiacim alergiou ani osobám s nadmerným potením. Latexové matrace sa nesmú ukladať na pevný rošt, najvhodnejší je rošt lamelový.

  • Pružiny

Pružinové matrace sa vďaka novým postupom spracovania dobre prispôsobia tvaru tela a rozhodne sa nepretláčajú na povrch tak, ako to bolo pri predchádzajúcich typov pružinových matracov.

Jadro môžu tvoriť bonellové pružiny, ktoré sú spojené prídavnými pierkami. Vďaka tomu vytvárajú pevnú a odolnú plochu. Spanie na týchto matracoch je tvrdšie ako na penových, ale nemusíte sa obávať preležania.

Ďalším typom sú taštičkové matrace, ktoré tvorí niekoľko stoviek pružín. Každá z nich je zašitá zvlášť do vzájomne prepojených textilných puzdier. Taštičkové matrace sú odolné proti preležaniu, lepšie rozkladajú váhu, vytvárajú potrebnú oporu a efektívne kopírujú tvar tela. Siahnuť by po nich mali osoby s vyššou hmotnosťou.

Jadro môžu tvoriť aj mikrotaštičkové pružiny, ktorých matrac s veľkosťou 90 x 200 cm obsahuje okolo tisícky. Každá z nich má pritom vlastné textilné púzdro. Medzi hlavné pozitíva mikrotaštičkových matracov patrí dobre rozložená hmotnosť a prispôsobenie sa postave. Pretože je mäkšia ako prvé dve menované, nehodí sa pre osoby s vyššou váhou.

Penové matrace

Penové matrace sa vyrábajú väčšinou z rôznych druhov pien. Každá z nich má iné vlastnosti a ich veľkou výhodou je možnosť kombinácie. Vďaka tomu sa dajú zohnať v rôznych tvrdostiach a v kombinácii s rôznymi vlastnosťami. Je možné ich položiť ako na pevné, tak na lamelové rošty.

PUR pena

PUR pena je najobľúbenejším materiálom na výrobu matracov. Je možní ich zohnať v najrôznejších stupňoch tvrdosti. Pýšia sa elasticitou a tvarovou stálosťou. Jadro je tvorené odolnejšou penou, čo predlžuje životnosť matraca. Sú vhodnou voľbou pre osoby s vyššou hmotnosťou.

Bio pena

Horúcim trendom je v poslednej dobe bio pena a všeobecne bio materiály. Na výrobu sa používajú prírodné oleje, čím priemysel šetrí životné prostredie. Bio matrace sú elastické, odolné a majú dobré ortopedické vlastnosti. Sú rezistentné proti mikróbom, plesniam aj hubám, či ich predurčuje na používanie obzvlášť pre alergikov.

HR – studená pena

HR pena sa od PUR peny líši väčšími pórmi. Tie jej zaisťujú lepšiu priedušnosť, matrac je elastickejší a tvarovo stály. Väčšia priedušnosť sa podpisuje na lepšej cirkulácii vzduchu, čím dochádza k eliminácii výskytu roztočov a baktérií. Na výrobu matraca sa môžu používať rôzne tuhosti peny, z čoho vzniká zónovanie. Ideálna je kombinácia HR peny s PUR alebo lenivou penou.

Lenivá pena

Po lenivej pene vo veľkej miere siahnu osoby citlivé na otlačky alebo trpiace bolesťami chrbta a kĺbov. Matrac dokáže svoju tvrdosť zmeniť na základe teploty. V kontakte s ľudským telom mäkne. Vďaka tomu sa maximálne prispôsobí telu ležiacej osoby. Dostatočnú oporu poskytuje chrbtu a má pozitívny vplyv na krvný obeh. Je ideálnou voľbou pre osoby s preležaninami.

Sendvičové matrace, matrace so zónami, zdravotné a ortopedické matrace

Ako už názov napovedá, sendvičový matrac sa skladá z viac druhov materiálov. Vďaka tomu je možné si vybrať presne také vlastnosti matraca, ktoré potrebujete.

Matrac so zónami má v každej časti inú tuhosť. Väčšiu tvrdosť a zároveň väčšiu oporu nájdete v častiach pri hlave, ramenách a bokov. Zvyšok tela nepotrebuje tak veľkú oporu, teda sú ďalšie časti mäkšie. Matrac je možné kúpiť s rôznym počtom zón, ale platí, že čím viac tým lepšie. Nezabudnite však, že matrac so zónami nesmú používať malé ani odrastenejšie deti. Ich telo ešte nie je dostatočne vyvinuté a matrac by mohol mať neblahý vplyv na vývoj oporného systému.

Nepleťte si pojmy ortopedický a zdravotný, neznamenajú totiž to isté. Ortopedický matrac poskytuje správnu oporu kostrovému systému tým, že rovnomerne rozkladá váhu. Zdravotné matrace väčšinou majú certifikáty na hypoalergénnosť a sú určené pre osoby pripútané dlhodobo na lôžko.

Na našom e-shope www.okay.sk nájdete matrace, ktoré budú presne spĺňať Vaše požiadavky. Dostupné sú v niekoľkých rozmeroch, takže si pohodlne vyberiete matrac na jedno aj dvojlôžko. K nemu odporúčame dokúpiť aj vhodný posteľový rošt. Niektoré matrace si môžete osobne vyskúšať v kamenných predajniach s logom OKAY elektro&sofa, kde sa Vám bude venovať tím našich profesionálov.

 

 

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články