Ako vybrať kuchyňu

Kuchyňa a jej vybavenie prechádza už niekoľko rokov revolúciou. Kuchyňa je právom považovaná za srdce domova. Je často využívanou časťou bytu a v mnohých prípadoch je dnes prepájaná s ostatnými obytnými miestnosťami v bytoch a domoch. Podľa akých pravidiel vybrať takú, v ktorej sa budeme cítiť dobre?

 

Príprava

Vkaždom prípade sa riaďte predovšetkým svojimi skúsenosťami s existujúcimi kuchyňami! Čo vám na vašej starej kuchyni najviac vadí? Je to usporiadanie linky, nedostatok priestoru na prípravu jedla alebo vám vadí poloha drezu? Nemusíte sa riadiť katalógmi predajcov, aby ste si vytvorili praktickú kuchyňu vašich snov! Kuchyňu budete používať vy, dajte na svoj inštinkt a na svoje potreby!

Priestor

Zásadným kritériom pri voľbe kuchyne je dispozícia domu či bytu. Podľa toho volíme veľkosť a usporiadanie celej kuchyne. Základom je rovná linka, ktorá nájde uplatnenie predovšetkým v panelových domoch a menších priestoroch. Ak máte šťastie a máte doma väčší priestor, môžete si vyberať z viacerých tvarov a usporiadania. Prim hrajú linky do tvaru písmena „L“, kde vzniká lepší priestor pre umiestnenie spotrebičov. Tí najšťastnejší z nás môžu vyberať aj veľkú kuchyňu usporiadanú do tvaru „U“, kde už nie sú žiadne starosti s umiestnením spotrebičov a s miestom pre úložné priestory.

Materiály

Ak zvolíte masív, budete mať síce luxusné riešenie vašej kuchyne, ale na druhú stranu siahnete hlboko do vrecka a pravidelná údržba kuchyne vám zaberie veľa času. Ak chcete ušetriť, voľte linky s fóliovanými dvierkami alebo dvierkami laminátovými. Ušetríte nejaké to euro a navyše si ušetríte nervy aj čas pri upratovaní. Ak ste priaznivcom skla, zvážte dobre, či presklené vitríny v kuchyni naozaj oceníte. Ak neprihliadame na bezpečnosť skla napríklad pre deti, tak pamätajte aj na to, že všetko na skle aj za sklom je vidieť.

Využitie kuchyne

Priobjednávke kuchyne prihliadajte na to, čo od novej kuchyne očakávate. Premyslite si, čím predovšetkým budete v kuchyni tráviť najviac času:

  • Vareniea príprava jedla - v tom prípade sa sústreďte na funkčnosť a praktickosť celej kuchynskej linky.
  • Stretnutie a zábava - uprednostňujete stretnutie s rodinou či priateľmi pri jedálenskom stole? Počítajte s tým, že veľkú časť priestoru vám zaberie jedálenský kút, na ktorý musíte mať dostatok priestoru.
  • Prítomnosť detí - máte malé deti? Berte pri plánovaní ohľady na bezpečnosť kuchynskej linky. Dobre plánujte prístup k varným doskám, rúram, šporákom, varným kanviciam, nožom a pod. verte, oplatí sa to!
  • Pracovný priestor - v kuchynskom priestore trávime viac času ako predtým. Do našich kuchýň sa tlačia aj malé pracovné kúty s počítačom a priestorom pre deti na písanie domácich úloh. Nepodceňujte tento priestor, ak vám to veľkosť vašej kuchyne dovolí.

Päť P (priestorov) v kuchyni

Ak plánujete v kuchyničasto variť, tak pamätajte na zóny, ktoré nesmiete zabudnúť ani ich podceniť.

  • Príprava jedla
  • Varenie / pečenie
  • Omývanie / umývanie
  • Úložné priestory
  • Zásoby potravín

Príprava jedla

Pracovná plocha by mala byť odolná a dostatočne veľká. Odporúčame, aby pracovná doska presahovala skrinky cca o 1-2 cm. Oceníte to, keď na linke niečo rozlejete. Výšku pracovnej plochy či polohu skriniek môžeme ergonomicky upraviť podľa našej výšky. Nezabudnite naplánovať priestor pre prípravu jedla do blízkosti chladničky a skrine so zásobami. Veľmi účelné je tiež umiestniť k tomuto priestoru úložné priestory pre kuchynských pomocníkov, vrátane dosiek a nožov. Klaďte dôraz na kvalitu osvetlenia pracovnej plochy.

Vareniea pečenie

Rastie popularita vstavaných spotrebičov. Vyzerajú v kuchyni lepšie a tvoria s linkou jednotný celok. Navyše sa ich využitím vyvarujete rôznym medzerám, ktoré vznikajú pri voľne stojacích spotrebičoch a kde tak rady zapadávajú zvyšky potravín. Varnú dosku umiestnite medzi priestor na prípravu jedla a medzi priestor na umývanie, pretože oboje je dobré mať pri varení po ruke. Varnú dosku nikdy neumiestňujte blízko ku dverám. Pamätajte aj na kvalitný digestor.

Umývanie

Kuchyňa sa nezaobíde bez kvalitného drezu, aj keď ste majiteľom umývačky riadu. Odporúčame drez umiestniť minimálne 30 cm od konca pracovnej dosky. Vedľa drezu dbajte aj na primerane veľký priestor pre odkladanie umytého riadu. Na trhu sa ponúkajú rôzne hĺbky drezov, my by sme volili hlboký drez v každom prípade. Je praktický, zmestia sa do neho aj väčšie nádoby pri napúšťaní vody a čím viac je tam miesta, tým viac riadu sa v ňom schová. Do drezovej skrinky môžete umiestniť odpadkový kôš a čistiace prostriedky. Sú vždy po ruke a nemusíte so zvyškami z drezu behať cez pol kuchyne.

Úložné priestory

Kuchyňa môže vyzerať krásne, ale ak si pre dosku alebo lis na cesnak musíte ísť do vedľajšej miestnosti, tak môžete mať varenie ako tréning na maratón. Nezabudnite na úložné priestory pre kuchynských pomocníkov. Majte ich blízko sporákov a priestoru na prípravu jedla. Oceníte, keď všetko bude na dosah ruky. Miesto tradičných skriniek voľte radšej výsuvné panely. Jednoducho a rýchlo máte prehľad, čo sa tu nachádza a nemusíte zložito nič prehrabávať a hľadať v zadných častiach skriniek. Posuvné kontajnery, otočné držiaky na nádoby, drôtené programy sú právom in.

Pozrite sa na kuchynské programy

Líbí se vám tento článek?

Podobné články