Ako vybrať kuchynského robota?

Kuchynský robot je kombináciou funkcií viacerých malých domácich spotrebičov. V kuchyni najčastejšie nájdete týchto pomocníkov:

  • Ručný šľahač – je vhodný predovšetkým na šľahanie, ale v jeho výbave nájdete aj háky na miesenie cesta. Držíte ho v ruke, čo môže byť pri dlhšom používaní únavné. Jeho hmotnosť nie je najmenšia a miešanie hustejšieho cesta môže byť celkom namáhavé. Veľkou výhodou je rýchle zostavenie a tiež  dobrá skladovateľnosť. Je ideálnou voľbou pre nadšených pekárov.

  • Tyčový mixér – využijete ho predovšetkým na prípravu polievok, omáčok alebo detskej výživy. Je skladný a ľahko sa udržiava. Nie je však vhodný na prípravu cesta a pri práci musíte neustále držať bezpečnostný spínač. Je ideálnou voľbou pre rodičov malých detí.

  • Stolný mixér – patrí medzi najuniverzálnejších kuchynských pomocníkov špecializujúcich sa na sekanie, mixovanie a drvenie. Zvládnete s ním teda prípravu koktejlov, omáčok a polievok. Poradí si aj s prípravou lístkového cesta. Siahnuť by po ňom mala každá nadšená gazdinka.

  • Smoothie maker – je špeciálnym druhom kuchynského pomocníka, ktorý sa hodí predovšetkým na prípravu koktejlov a smoothie. Jeho prednosťou sú malé rozmery, skladovateľnosť, malá hmotnosť a nízka cena. Pripravíte v ňom predovšetkým nápoje, takže na varenie polievok, sekanie alebo drvenie je rozhodne lepšie vybrať si iný kuchynský spotrebič.

  • Kuchynský robot – jedná sa o kombináciu mixéra a šľahača, ktorý navyše väčšinou nevyžaduje vašu asistenciu. V závislosti na funkciách a vybavení vám v podstate nahradí všetky vyššie popísané kuchynské spotrebiče a spravidla ponúka ešte niečo naviac. Musíte však počítať s jeho väčšími rozmermi. Je jasnou voľbou do všetkých kuchýň, v ktorých sa plnohodnotne varí.

Na aké parametre sa pri výbere zamerať?

Príkon

Príkon odráža to, aký bude mať prístroj výkon. Pri tomto parametri platí čím viac, tým lepšie. Hraničnou hodnotou je príkon 500 W. Rozhodne neodporúčame kupovať výrobky s nižším príkonom. Ideálne hodnoty sú od 600 W a vyššie. Na trhu nájdete aj výrobky s príkonom 1 500 W, ktoré sú ideálne do reštauračných zariadení, ale pre obyčajnú domácnosť sú zbytočné. Do vašej kuchyne tak bude ideálnym kuchynským robotom ten s príkonom 1 000 W.

Objem misy

Objem misy odráža to, koľko surovín sa do nej zmestí. Tento parameter je dôležitý predovšetkým pre nadšených pekárov. Misa by mala byť dostatočne veľká, aby ste v nej cesto pripravili naraz. Do misy by sa teda mal zmestiť najmenej 1 kg múky. Určite totiž cesto nechcete pripravovať na etapy, čo by bolo zdĺhavé a často aj problematické.
Malým rodinám s 3 členmi vystačí misa s objemom 3 litre. Väčším rodinám však odporúčame vybrať si misu s objemom najmenej 4 litre.

Rozmery spotrebiča

Aj rozmery hrajú pri výbere dôležitú úlohu. Pred nákupom si dobre rozmyslite, kde robota budete skladovať. Počítajte s tým, že má väčšiu hmotnosť, preto by ste ho mali uložiť tam, kde ho budete mať poruke. Určite sa vám nebude chcieť ho pre každú kuchársku činnosť prinášať až zo špajze. Nezabudnite, že robot má kvôli svojej multifunkčnosti väčší počet kusov príslušenstva, ktoré bude potrebné tiež niekam upratať. Ideálne je, ak môžete robota nechávať na kuchynskej linke, prípadne ho uložiť do skrinky kuchynskej linky.

Výrobný materiál a údržba

Na trhu najčastejšie narazíte na kombináciu kovu a plastu. Tie najkvalitnejšie kuchynské roboty bývajú celokovové z nerezu, čo sa odráža na dlhej životnosti a jednoduchosti údržby. Musíte však počítať s vyššou cenou. Čím viac plastových častí výrobok má, tým bude lacnejší. Výrobné materiály musia byť dostatočne odolné, aby vydržali aj umývanie v umývačke. To, či je možné prístroj umývať v umývačke si pred kúpou dobre overte. Ušetrí vám to totiž veľa času. V našej ponuke nájdete kuchynské roboty, ktoré môžete bez problémov umývať v umývačke.

Povrch robota by mal byť čo najviac hladký, v každej škáročke sa totiž udržujú nečistoty, ktoré je potom ťažké odstrániť.

Pohon

Robot môže disponovať horným alebo spodným pohonom. V súčasnej dobe je najrozšírenejší pohon zhora, pre ktorý je charakteristické sklopné rameno. Vďaka tomu môže robot pracovať s objemnejšími nádobami a jeho údržba je oveľa jednoduchšia. Rameno je spravidla multifunkčné, takže umožňuje pripevnenie rôznych typov nástavcov.

Za zastaraný sa považuje pohon zospodu. Misa sa nasadí na špeciálny podstavec, ktorý ju uvedie do pohybu. U tohto typu pohonu ste obmedzení veľkosťou misy a aj čistenie je namáhavejšie. Pri poškodení tesnenia navyše môže dôjsť k úniku tekutiny z nádoby.

Kuchynský robot Bosch MUM4875EU

Funkcie kuchynského robota

Kuchynský robot zvláda najdôležitejšie úlohy pri varení a väčšinou disponuje ešte ďalšími špeciálnymi funkciami. Zistite, čo všetko robot dokáže.

Miesenie a šľahanie

Tieto funkcie využijete predovšetkým pri pečení. Štandardným vybavením robota sú hákové metličky na miesenie cesta, oblé metličky na šľahanie snehu a pevné metličky na miešanie.

OKAY rada: Vyberte si kuchynský robot s planetárnym spôsobom miesenia. Vďaka nemu dôjde k dokonalému premiešaniu všetkých surovín, čo je maximálne efektívne. Nestane sa tak, že by niektoré suroviny zostali na okraji nádoby nespracované.

Krájanie a strúhanie

Niektoré prístroje disponujú aj nástavcami na krájanie a strúhanie, ktoré majú spravidla dva stupne hrúbky: jemné a hrubé. Hodia sa predovšetkým na spracovanie zeleniny.

Mletie a mixovanie

S kuchynským robotom môžete dokonca mlieť aj mäso. Je však potrebné, aby bol vybavený mlynčekom na mäso. Mletie vyžaduje výkonný motor prístroja.

Lisovanie a odšťavovanie

Kuchynský robot vám môže poslúžiť aj pri príprave domácich zeleninových a ovocných štiav. Buďte však pripravení na to, že výsledok väčšinou nie je porovnateľný so šťavami priamo z odšťavovača. Veľmi dobré výsledky na poli odšťavovania dosahujú kuchynské roboty značky Kenwood, ktoré nájdete aj v našej ponuke.

Príslušenstvo

Pred samotným nákupom si premyslite, aké technologické postupy prípravy pokrmov budete chcieť s robotom robiť. Podľa toho si vyberte príslušenstvo. Zamerajte sa tiež na to, aké príslušenstvo je možné si po čase dokúpiť. Odporúčame, aby základné príslušenstvo bolo čo najbohatšie, pretože postupné dokupovanie ďalšieho vybavenia môže byť finančne náročné.

Funkcie naviac

Okrem toho, že vám robot uľahčí prácu, ponúka tiež niekoľko funkcií, ktoré vám prácu spríjemnia.

  • Bezpečnostná poistka sa postará o to, aby sa prístroj nezapol, pokiaľ nie je správne zostavený.

  • Protišmykové nožičky zaistia, že robot bude pevne stáť na svojom mieste, čím predídete jeho pádu z linky.

  • Poistka proti prehriatiu motora chráni robota pred preťažením. K prehriatiu motora môže dôjsť spravidla pri dlhej práci bez prestávky.

  • Pulzný spínač a regulácia rýchlosti. Pulzným spínačom robota zapnete na krátku chvíľu, počas ktorej však podá vysoký výkon. Používa sa predovšetkým pri sekaní. Plynulá regulácia zase šetrí motor prístroja.

  • Displej umožňuje nastavenie času miesenia alebo tepelnej úpravy. Na displeji môžete kontrolovať fázy prípravy v časových úsekoch, ktoré je možné podľa potreby upraviť.

V našom e-shope aj v kamenných predajniach môžete vyberať zo širokej ponuky kvalitných kuchynských robotov značiek Bosch, Electrolux, Kenwood, Tefal a mnohých ďalších. S výberom vám pomôže tím našich odborníkov, ktorí sú pripravení odpovedať na všetky vaše otázky a nákup vám tak maximálne uľahčiť.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Kuchynský robot Bosch MUM5XW40

489,00 

bez DPH 407,48 

Kuchynský robot Bosch MUM58258

319,00 

bez DPH 265,82 

Kuchynský robot Bosch MUM4880

169,00 

bez DPH 140,83 

Kuchynský robot ProfiCook KM 1188

190,10 

bez DPH 158,41 

Kuchynský robot Bosch MUM4405

55,90 

bez DPH 46,58 

Kuchynský robot Electrolux Assistent EKM4200

334,00 

bez DPH 278,32 

Kuchynský robot Kenwood Chef XL KVL4140S

499,00 

bez DPH 415,82 

Kuchynský robot ProfiCook KM 1096

329,00 

bez DPH 274,16 

Kuchynský robot Gorenje SBR1000BE

104,00 

bez DPH 86,66