Ako vybrať jedálenský set

Jedáleň je často jediným miestom v dome či byte, kde sa pravidelne schádza celá rodina. Aby ste sa v nej cítili dobre, dajte si pozor na to, aký jedálenský set si vyberáte.

Ako vybrať jedálenskú stoličku?

Výber materiálov, tvarov a farieb je dnes na trhu skutočne obrovský. Jedálenské stoličky sa dnes vyrábajú najčastejšie z dreva, preglejky, kovu, plastu alebo v kombinácii týchto materiálov. Individuálna je tiež voľba tvrdosti stoličky. Niekomu sa lepšie sedí na dreve, ale môžete dať prednosť mäkkému čalúneniu, poťahom alebo návlekom.

Poťahové látky na stoličky sa vyrábajú z materiálov odolných proti oderu a záťaži, často z kože, umelej kože či pevnej textílie. Poťahové látky stoličiek bývajú špeciálne povrchovo upravené proti škvrnám a tekutinám a dajú sa veľmi ľahko čistiť špeciálnymi penami a prostriedkami na poťahy. Dôležité je tiež konštrukčné riešenie stoličky. Kvalitná jedálenská stolička máva nožné spoje, ktoré zabraňujú jej rozkývaniu. Je dobré si overiť aj váhové zaťaženie stoličky, pretože niektoré typy stoličiek majú obmedzenú nosnosť.

Pri výbere jedálenských stoličiek je potrebné rozhodovať sa podľa priestoru. Je nutné uvedomiť si, či kupujete stoličku do malej kuchynky, či do veľkej jedálne. Do menšej kuchynky je lepšie zvoliť stoličky ľahšie, subtílnejšie alebo napríklad sklápacie, do priestrannej jedálne môžete vybrať stoličky masívnejšie s vyšším operadlom, podrúčkami aj celočalúnené. Počet stoličiek voľte podľa počtu rodinných príslušníkov. Jedálenských stoličiek je možné kúpiť ľubovoľný počet, pokojne aj nepárny. Koľko ich bude potrebné, napovie počet stravníkov. Môžete ale napríklad kúpiť o dve stoličky viac pre nečakané návštevy.

Ako vybrať jedálenský stôl?

Jedálenský stôl býva stredobodom celého bytu či rodinného domu. Pri výbere jedálenského stola by sme mali dbať na jeho dostatočnú veľkosť, tvar i materiál, z ktorého je vyrobený. Veľkosť stola by mala byť prispôsobená miestnosti, do ktorej má byť stôl umiestnený a tiež počtu stravníkov. Do menších miestností sú veľmi vhodné rozkladacie jedálenské stoly. Pre kvalitné stolovanie pamätajte pri vyberaní veľkosti stola aj na ďalšie potrebné veci, ktoré budete na stôl odkladať. Samozrejmosťou sú dochucovadlá, džbán s nápojom a dekorácie. Aj napriek týmto súčastiam stolovania by mal mať každý stravník ešte dosť miesta na odloženie pohára.

Tvar stola býva najčastejšie štvorec alebo obdĺžnik. Stoly štvorcové s rozmermi aspoň 80x80 alebo 90x90 centimetrov sa hodia aj do menších jedální napríklad v panelákových bytoch. Stoly obdĺžnikové s rozmermi 140x80 alebo 160x190 centimetrov sú najobľúbenejšie, keďže sú priestranné, ale nie zbytočne veľké. Oválne a okrúhle stoly sú vhodné najmä do priestrannejších jedální, pretože si okolo seba vyžadujú viac priestoru než stoly hranaté.

Materiál stola vyberáme s ohľadom na dve základné veci. Prvá je, aby bol jedálenský stôl príjemný a pohodlný, hrany nás netlačili do rúk, doska nebola nepríjemná na dotyk a bola dobre udržiavateľná, umývateľná a odolná. Druhý ohľad by sme mali brať na štýl zariadenia jedálne alebo jedálenského kúta, aby sa stôl do interiéru hodil a bol zladený s ďalším vybavením, napríklad stoličkami. Najobľúbenejším materiálom je drevo alebo jeho imitácie. V modernom interiéri sa tiež skvele vyníma jedálenský stôl so sklenenou doskou. Materiály možno samozrejme aj kombinovať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články