Ako vybrať fotoaparát

Pokiaľ uvažujete o kúpe digitálneho fotoaparátu a nechcete svoje snímky robiť mobilným telefónom, určite ste natrafili na celý rad ťažkostí. Vo svete fotoaparátov na vás z jednej strany vykúkajú lacné kompakty, z opačnej strany sa vystrkujú mimoriadne veľké objektívy a drahé zrkadlovky. Jeden kamarát vám radí kompakt, druhý odporúča zrkadlovku, a tretí podotýka, že ani drahý foťák nespraví dobrý záber sám.

Profesor OKAY radí, ako vybrať fotoaparát.

Ako to teda vlastne je? Ktorý fotoaparát vybrať, keď vám každý odporúča niečo iné?

Poradíme vám formou kvízu. Odpovedzte na otázky nižšie a my vás privedieme k ideálnemu fotoaparátu!

1. Čo chcem fotiť?

Áno, toto je absolútne kľúčová otázka, na ktorú si musíte odpovedať pri výbere fotoaparátu. Chcete hlavne zvečniť svojich príbuzných na rodinných oslavách a fotografie zdieľať na facebooku, následne ich doplniť o momentky z večierka a ráno sa podeliť o roztomilý záber malého psíka? Alebo sa chystáte do zoologických záhrad, číhať v poli na dravú zver či túlať sa nočnou krajinou a fotiť hviezdnu oblohu?

A - hlavne rodinu, priateľov, domáce zvieratá a zaujímavé miesta na výletoch

B - abstrakcia, portréty, divoké zvieratá, hmyz, šport alebo nočné scenérie

2. Ako chcem fotiť?

Ktorý prístup je vám sympatickejší? Radi rýchlo vytiahnete z vrecka fotoaparát, cvaknete snímku a ste spokojní? Alebo ste ochotní na jeden okamih čakať aj celé desiatky minút a kvôli vysnívanej fotografii bez zaváhania zbalíte celú tašku s výbavou? Je veľmi dôležité sa rozhodnúť, koľko času vlastne chcete fotografovaniu venovať. Je vždy škoda investovať desiatky tisíc do vybavenia, ktoré vám potom leží v skrini.

A - rýchlo, pohodlne a bez zbytočnej námahy

B - účelne, premyslene a hlavne vášnivo

3. Aké fotografie mi budú stačiť?

Dostávame sa k najťažšej otázke. Akú kvalitu vlastne od výsledných fotografií očakávate? Otázka je záľudná, pretože posúdenie fotografie je výhradne vecou vkusu. Ukážeme vám preto dve sady fotografií. Poriadne si ich prezrite.

  

Všetky fotografie skupiny A boli spravené kompaktným fotoaparátom na automatické nastavenie. Kompaktné fotoaparáty sú vybavené základnou veľkosťou snímača, takže neumožňujú precíznu prácu s hĺbkou ostrosti. Ich optické súčiastky a automatické systémy sa však dokážu popasovať s takmer všetkými podmienkami. Nikdy nemáte absolútnu kontrolu nad fotografiou, zato však získavate pohodlie. Pôsobia na vás tieto fotografie príjemne a bohato vám stačí, keď váš fotoaparát také zvládne?

  

Fotografie skupiny B naopak vznikli vďaka zrkadlovke a špecializovaným objektívom. Fotograf zvolil manuálne nastavenie, takže získal maximálnu kontrolu nad všetkými expozičnými hodnotami. Nastavil rýchlosť uzávierky, doladil hodnotu ISO a verne mu poslúžila i clona. Tým získal nad fotografiou absolútnu kontrolu. Zrkadlovka si lepšie poradí s hĺbkou ostrosti aj horším svetlom. Snímka mrakodrapov vznikala 30 sekúnd, mucha bola vyfotografovaná vďaka makroobjektívu, portrét vykreslil svetelný objektív a zvieratá boli zachytené teleobjektívom. Ľúbivo rozostrené pozadie vzniklo práve vďaka kresbe objektívov, ktoré môžeme nasadiť iba na zrkadlovky.

Ktoré fotografie by ste chceli?

A fotografie mi bohato stačia. Presne zodpovedajú mojim očakávaniam od nového fotoaparátu.

B fotografie sa mi ľúbia. Chcem na svojich fotografiách pracovať, aby vyzerali presne takto.

Tak ako ste dopadli?

 

Fotoaparát Olympus

Viac odpovedí A

Kúpte si kompaktný fotoaparát. Bude vám bohato stačiť. Na jednoduché a rýchle fotenie nič lepšie nenájdete. Nebudete musieť zápasiť so žiadnym zložitým nastavením a kvalita fotografie vás plne uspokojí. Na počet megapixelov nedbajte. Až tak na nich nezáleží.

Digitálne kompakty

Viac odpovedí B

Ničoho sa nebojte a vyskúšajte zrkadlovku. Možno si ešte úplne neveríte na manuálne nastavenie, ale snaha sa vám rozhodne vyplatí. Pretože už viete, čo budete fotografovať, môžete si kedykoľvek dokúpiť príslušný objektív a začať svoju tvorivú cestu. Držíme vám palce!

Digitálne zrkadlovky

 

Kúpte si kompaktný fotoaparát

 

Keď kompakt, tak ktorý?

Nebojte sa, už vás nechceme vyčerpávať. Ak ste sa rozhodli pre kompaktný fotoaparát, môže vám ešte napadnúť otázka, ktorý model z početnej skupiny zvoliť. Na trhu s kompaktmi nájdete ako miniatúrne modely do vrecka, tak aj väčšie, tzv. ultrazoomy. S výberom vám ľahko pomôže odpoveď na prvú otázku. Ak preferujete fotografovanie príbuzných alebo krajiniek, stačí vám akýkoľvek kompakt. Ak túžite po väčšom priblížení, môžete zvoliť ultrazoomový model. Dostanete tak väčšiu ohniskovú vzdialenosť a tým pádom aj väčší optický zoom.

Ultrazoomy

Teraz už viete, aký fotoaparát si kúpiť. A pokiaľ náhodou nie, napíšte profesorovi OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články