Ako vybrať filtračnú kanvicu?

Filtračné kanvice si za posledné roky našli stále miesto v mnohých domácnostiach. Voda z vodovodu má na Slovensku síce v porovnaní s väčšinou ostatných krajín sveta dobrú kvalitu, avšak je tu jednoduchá možnosť, ako piť ešte čistejšiu vodu. Áno, správnou odpoveďou je filtračná kanvica. Primárnym cieľom filtračnej kanvice je odstránenie nežiaducich látok v podobe chlóru a jeho zápachu, ťažkých kovov a zároveň zachovanie prospešných látok.

Vďaka filtračnej kanvici si môžete dopriať zdravšiu pitnú vody každý deň. Navyše, je to veľmi ekologické riešenie

Technológia filtrácie

Každá filtračná kanvica obsahuje filter. Ten treba meniť približne raz za mesiac, resp. po prečerpaní 150 l vody. Dobrou správou je, že takmer každý typ filtračnej kanvice má ukazovateľ životnosti filtra. To znamená, že túto informáciu nemusíte držať v hlave, pretože ukazovateľ upozorňuje na potrebu blížiacej sa výmeny. Výmena filtra je naozaj hračkou. Náhradné filtre do filtračnej kanvice sú vo väčšine prípadov jedinečné a nedajú sa použiť pri iných modeloch od iného výrobcu. Samotný filter má niekoľko častí a postupne, ako ním voda preteká, dochádza k zvyčajne 4-stupňovej filtrácii vody.

Filtre do filtračných kanvíc sú unikátne a každý z nich disponuje inou technológiou

Štyri stupne filtrácie

  • 1.stupňom je filtrácia cez sieťový filter, ktorý zachytáva väčšie nečistoty a usadeniny.
  • 2. tzv. iónová technológia, má za úlohu odbúravať vodný kameň. Prospešné minerály ako vápnik či horčík zostávajú a nie sú filtrované.
  • V 3. stupni sa pomocou aktívneho uhlia znižuje obsah látok, ktoré negatívne pôsobia na chuť vody.
  • Posledným 4. stupňom filtrácie voda prechádza veľmi jemným filtrom, ktorý zachytí i tie najmenšie nečistoty a usadeniny.
  • Niektoré filtre majú aj 5. stupeň filtrácie, ktorý zabraňuje množeniu baktérií.

Tvar a rozmery

Každá filtračná kanvica na vodu okrem XXL modelov sa zmestí aj do dverí chladničky, odkiaľ si už môžete vychutnávať zdravší chladený nápoj. Filtračné kanvice majú aj svoju podobu, ak ste práve mimo domu a cestujete. Kompaktné filtračné fľaše sú pohodlnou verziou pre všetkých športovcov, turistov či cestujúcich. Iným riešením sú filtračné karafy, obľúbené v domácnostiach a kanceláriách, nakoľko sú vkusným doplnkom na stole.

Väčšina filtračných kanvíc sa pohodlne zmestí do dverí chladničky. Budete mať tak stále k dispozícii chladenú vodu

Objem vody

Filtračná kanvica sa skladá z 2 častí: hornej, kde sa voda nalieva a dolnej, do ktorej preteká cez filter. Z tohto dôvodu sa stretnete aj s 2 objemami: celkovým, zvyčajne 2,4 l a objemom prefiltrovanej vody, teda 1,4 l. V ponuke sú samozrejme aj filtračné kanvice s väčším objemom.

Filtračné kanvice majú niekoľko výhod. Je to skutočne lacný a jednoduchý systém ako upraviť vodu, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Ako sme spomínali, vodu odoberá o mierny zápach spôsobeným chlórom, chuť vody je takisto lepšia, nakoľko je čistejšia. Ušetríte nemalé množstvo času, peňazí a energie, ktoré by ste inak vynaložili na nákup balenej vody v PET fľašiach.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články