Ako vybrať elektrickú zubnú kefku?

Ústna hygiena je jedným z najzákladnejších denných návykov. Niekoľko minút ráno a večer, ktoré strávime čistením zubov, vie ušetriť nemalé množstvo peňazí neskôr v stomatologickej ambulancii. Pokrok neobišiel ani malé spotrebiče v rámci ústnej hygieny, a tak na trhu nájdeme veľký výber elektrických zubných kefiek. Vďaka ich špeciálnym nastaveniam sa tento proces urýchlil a aj niekoľkonásobne zefektívnil.

Deti a ich zúbky

Prvoradou otázkou je, pre koho je elektrická zubná kefka určená. Ak je odpoveď na túto otázku dieťa, určite sa budete ďalej zaoberať farebným vyhotovením či dizajnom elektrickej zubnej kefky pre deti, kde by nemala chýbať princezná či iný obľúbený rozprávkový hrdina. Čistenie zubov často nebýva obľúbenou detskou aktivitou, a preto je detský motív dobrým pomocníkom. Pokiaľ ide o zubnú kefku pre dospelých, je tu celý rad otázok, na ktoré si treba odpovedať.

Dievča si čistí zuby elektrickou zubnou kefkou pre deti

S detskou elektrickou zubnou kefkou môže byť čistenie zubov zábava

Guľaté vs. podlhovasté

Jednou z východiskových otázok je tvar hlavice, a to buď podlhovastý ako pri klasických kefkách, alebo guľatý. Guľatá elektrická zubná kefka, inak nazývaná aj rotačno-oscilačná, funguje na princípe, kde vlákna kefky počas čistenia rotujú v polkruhu alebo kruhu rýchlosťou až 40-tisíc kmitov za minútu, a preto kefkou nie je potrebné manuálne hýbať. Je skutočne účinná pri odstraňovaní zubného povlaku. Ak však máte citlivé ďasná, pravdepodobne to nebude najlepšia voľba. Podlhovastá hlavica naproti tomu kmitá pomalšie a povlak sa odstraňuje v kombinácii s manuálnym čistením. Niekedy sa môžete stretnúť aj s pomenovaním sonická kefka. Odporúčaná je najmä pre citlivé zuby a ďasná.

Typ napájania

Ďalšou otázkou je, aký preferujete typ napájania. Tie elektrické zubné kefky, ktoré majú vlastný akumulátor vydržia dlhšie. Na druhej strane sú tu zubné kefky na batérie, ktoré sú praktické aj na cestách, kde nie vždy musíte mať prístup k elektrickej zásuvke, kde by ste dali nabíjačku akumulátora.

Špeciálne funkcie

Elektrické zubné kefky ponúkajú aj doplnkové funkcie. Jednou z najbežnejších je časovač, ktorý vás upozorní na ideálnu dĺžku čistenia, cca. 2 minúty. Možno ste ešte nepočuli o 3D čistení založenom na vysoko efektívnom odstraňovaní zubného povlaku a proti zafarbeniu povrchu zubov. Zvláštnosťou nie je ani tlakový senzor na správnu intenzitu tlaku. Vybrané modely je dokonca možné pomocou funkcie Bluetooth prepojiť s mobilným telefónom. Na displeji sa zobrazujú štatistiky, kvalita čistenia a podobne.

Prepojenie elektrickej zubnej kefky so smartfónom

Niektoré elektrické kefky môžete prepojiť so smartfónom

Cena

Iným faktorom je cena. Tá vie príjemne prekvapiť a za relatívne malé peniaze sa dá kúpiť aj výkonná a kvalitná zubná kefka. Počet kmitov za minútu je od 10-tisíc po spomínané najvýkonnejšie kefky so 40-tisíc kmitmi za minútu. Tu si však treba priplatiť. Vedeli ste, že pri používaní elektrickej zubnej kefky sa šetrí aj so zubnou pastou?

Nájsť správnu elektrickú zubnú kefku je v dnešnej dobe skutočne veľmi jednoduché. Široký sortiment, skvelé funkcie a cenová dostupnosť, a to všetko na dosah ruky. Stačí si len vybrať.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články