Ako vybrať domáce kino

Aký by to bol filmový zážitok bez kvalitného ozvučenia, ktoré vás doslova vtiahne do deja? Existuje niekoľko druhov domáceho kina, oplatí sa venovať čas pri výbere toho správneho, aby ste mali z každého filmu skutočný zážitok.

Pri výbere domáceho kina sa stačí riadiť kritériami, ktoré si sami stanovíte. Hlavným parametrom pri výbere domáceho kina je veľkosť izby, ktorú chcete ozvučiť. Rovnako dôležité je aj to, čo budete na svojom domácom kine prehrávať. Ďalšími užitočnými kritériami pri výbere môžu byť rôzne funkcie prehrávania domáceho kina či možnosť bezdrôtového pripojenia.

Do menšej miestnosti postačí aj soundbar

Ak máte skutočne málo priestoru a chcete niečo, čo je skladnejšie než reprosústavy a domáce kino, tak vám bude stačiť aj takzvaný soundbar. Soundbar je v podstate podlhovastá lišta, ktorá kombinuje zosilňovač, reproduktory a niekedy aj prehrávač. Obvykle sa umiestňuje pod televízor. Soundbar oceníte aj z finančných dôvodov, keď je domáce kino nad vaše možnosti. Najväčšia výhoda soundbarov spočíva práve v ich rozmeroch. Zaberajú málo miesta a spĺňajú aj dizajnovú funkciu. Väčšinou sú aktívne, čo znamená, že majú vstavaný zosilňovač, teda stačí ich jednoducho prepojiť s televízorom a pripojiť do zásuvky.

Najčastejšie sa stretnete so stereo soundbarmi, ktoré reprodukujú klasický dvojkanálový stereo zvuk (konfigurácia 2.0). Pre posilnenie basov sa zvykne k soundbarom dodávať aj subwoofer, prípadne môže byť v soundbare zabudovaný (konfigurácia 2.1). V predaji nájdete aj 5.1 soundbary, ktoré obsahujú 5 reproduktorov a jeden subwoofer. 

Dnešné soundbary už ponúkajú kvalitný zvuk, dokážu dostatočne ozvučiť menšiu miestnosť vďaka technológii Dolby Atmos, ktorá využíva odrazy zvukových vĺn od steny z vybraných reproduktorov. Filmový divák tak nadobúda pocit, že zdroje tohto zvuku sa nachádzajú za ním.

Soundbar v obývačke

Soundbar sa hodí do malých izieb, kde bude zároveň aj dizajnovým prvkom

Domáce kino 2.1 alebo 2.0

Skôr než filmy si radšej púšťate záznamy vystúpení svetových umelcov a víkendové večery sa u vás nesú v znamení hudobných koncertov? V tom prípade vám odporúčame domáce kino s 2.0 zvukovými výstupnými kanálmi. Práve táto zostava je ideálna na počúvanie hudby. Dva samostatne stojace reproduktory - jeden ľavý a jeden pravý, sa postarajú o kvalitný stereokanálový zvuk. a subwoofer zvýrazní basy. Nedosiahnete ňou dokonalý priestorový zvuk, ak však chcete ozvučiť menšiu miestnosť a zvolíte výkonné a kvalitné stereo reproduktory s vhodným zosilňovačom, bude zvukový zážitok z filmov napriek tomu výborný. Pre lepšie podanie basov môžete zostavu doplniť o subwoofer a získate tak konfiguráciu 2.1. Vďaka tomu vás reprosústava v tomto zložení vtiahne priamo na koncert. 

Domáce kino 2.1 v interiéri

Domáce kino 2.1 je určené hlavne pre fanúšikov hudby a koncertov

Domáce kino 5.1

Ste vášnivým fanúšikom svojho obľúbeného športového klubu a pri sledovaní zápasov chcete mať pocit, že ste priamo na tribúne štadióna? Chcete zažiť, aké to je, keď vám nad hlavou preletí vrtuľník na bojovom poli? Aký je pocit sedieť v kokpite F1? To všetko vám aspoň po zvukovej stránke ponúknu reproduktory s 5.1 kanálovým zvukom.

Zostava piatich reproduktorov a jedného subwoofera je minimom pre priestorový zvuk. Reproduktory sú rozmiestnené vpredu vľavo, vpredu v strede, vpredu vpravo, vzadu vľavo a vzadu vpravo. Vzadu znamená priestor za divákom. Subwoofer, ktorý slúži na produkciu basov, sa štandardne umiestni na podlahu priamo pod televízor. Takéto domáce kino sa oplatí inštalovať do stredne veľkých izieb. V menších izbách je táto konfigurácia zbytočná, dokonca by sa mohol zvuk z toľkých reproduktorov „lámať“ a dosiahli by ste skôr opačný efekt ako kvalitné ozvučenie.

Domáce kino 5.1 v interiéri

Domáce kino 5.1 poskytne zážitok ako v kine, avšak musí byť naň dostatok priestoru

Bezdrôtové reproduktory

Sú to také reproduktory k TV, ktoré nemusíte pripojiť k televízoru či zosilňovaču káblom, avšak zvukový signál s dostatočným výkonom stále nie je možné v domácich podmienkach bezdrôtovo prenášať. Bezdrôtové reproduktory majú zabudovaný prijímač signálu a zosilňovač, ktorý ale potrebuje napájanie, takže reproduktory potrebujú pripojenie k elektrickej sieti či zásuvke. Existujú aj čisto bezdrôtové reproduktory na batérie, ktoré sa hodia skôr na ozvučenie menších miestností a musia sa nabíjať.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

LG SN4 Soundbar s bezdrátovým subwooferem

149,00 

bez DPH 124,16 

Soundbar JBL BAR 9.1 True Wireless Surround

999,00 

bez DPH 832,47 

Soundbar TCL TS7010

169,00 

bez DPH 140,83 

Soundbar TCL TS8111

219,00 

bez DPH 182,49 

LG SN6Y Soundbar s bezdrátovým subwooferem

336,90 

bez DPH 280,74 

Thomson SB200BT

114,90 

bez DPH 95,75 

Philips TAB8205

274,90 

bez DPH 229,07 

LG SN7Y Soundbar s bezdrátovým subwooferem

389,00 

bez DPH 324,15 

Soundbar TCL TS9030 Ray danz

379,00 

bez DPH 315,82 

JBL BAR 2.1 Deep Bass

299,00 

bez DPH 249,16