Ako vybrať domáce kino

Najmodernejšie televízory poskytujú skutočne nádherný obraz s najjemnejšími detailmi, avšak zvuk zabudovaných reproduktorov často kazí celkový filmový zážitok a dojem. Aj keď sa výrobcovia snažia osadiť televízory kvalitnými reproduktormi, žiadne vás nedostanú do deja filmu tak ako priestorový zvuk poskytovaný domácim kinom. Možno je vhodné upozorniť, že domácim kinom sa rozumie nielen zostava reproduktorov, ale vždy je reč o kompletu vrátane Blu-ray prehrávača.

Pri výbere domáceho kina sa stačí riadiť kritériami, ktoré si sami stanovíte. Za nás však dôrazne odporúčame vyberať predovšetkým podľa toho, čo budete na svojom domácom kine prehrávať. Ďalšími užitočnými kritériami pri výbere môže byť samozrejme aj priestor vašej obývacej izby, bezdrôtová technológia a ďalšie.

Čo budete na domácom kine sledovať?

Najčastejšie si doma prehrávam záznamy koncertov

Skôr než filmy si radšej púšťate záznamy vystúpení svetových umelcov a víkendové večery sa u vás nesú v znamení hudobných koncertov? V tom prípade vám odporúčame predovšetkým domáce kino s 2.1 zvukovými výstupnými kanálmi. Práve táto zostava je ideálna predovšetkým na počúvanie hudby. Dva samostatne stojace reproduktory sa postarajú o kvalitný stereokanálový zvuk a subwoofer zvýrazní basy. Vďaka tomu vás reprosústava v tomto zložení vtiahne priamo na koncert. Ničomu nevadí, že s danou konfiguráciou reproduktorov nedosiahnete takého priestorového zvuku ako s inými domácimi kinami, avšak hudobný pôžitok bude maximálny.

Chcete poradiť s výberom tovaru? Kontaktujte Profesora OKAY!

Domáce kino s 2.1 kanálovým zvukom

 

 

Chcem priestorový zvuk, ale nemám v byte veľa miesta

Aby ste dosiahli priestorový zvuk, potrebujete minimálne reproduktory v konfigurácii 5.1, teda päť reproduktorov a jeden subwoofer na zvýraznenie basov. Ak vo svojom obydlí nedisponujete prebytkom miesta, ale priestorového zvuku sa nechcete zbaviť, odporúčame vám predovšetkým konfiguráciu so satelitnými reproduktormi. Tie totiž môžete bez problémov umiestniť na poličky, prípadne zavesiť na stenu namiesto obrázkov. Majte však pri výbere domáceho kina na pamäti, že neoddeliteľnou súčasťou balenia je aj kabeláž a v úplnej väčšine prípadov budete po svojom byte musieť natiahnuť hneď niekoľko metrov káblov. Ak vám je to proti srsti, jednoznačne je výhodnejšie zvoliť niektorú z bezdrôtových variantov. 


Chcem mať pocit, že som vo víre akcie

Ste vášnivým fanúšikom svojho obľúbeného klubu a pri sledovaní zápasov chcete mať pocit, že ste priamo na tribúne štadióna? Chcete zažiť, aké to je, keď vám nad hlavou preletí vrtuľník na bojovom poli? Aký je pocit sedieť v kokpite F1? To všetko vám aspoň po zvukovej stránke ponúknu reproduktory s 5.1 kanálovým zvukom a stĺpovými reproduktormi. Veľkou výhodou stĺpových reproduktorov je, že v ich tele môže byť hneď niekoľko meničov, teda zariadenia zasluhujúce sa o reprodukciu zvuku. Vďaka tomu môžu z veľkej väčšiny pokryť aj oveľa širšie zvukové pásmo. Ich prostredníctvom sa tak stanete súčasťou premietaného obrazu.

Domáce kino s 5.1 reproduktormi

 

 

Chcem to najlepšie, čo sa dá kúpiť

Ak povieme, že existujú domáce kiná aj so 9.1 kanálovým zvukom, bude vám zrejme jasné, že nemôžu mať moc veľkú konkurenciu. Skutočne nič vás nedostane do deja tak veľmi ako domáce kino so 9.1 reproduktormi. Tento typ reproduktorov vás zvukom takmer obklopí a vďaka tomu zborí hranicu medzi vami a obrazovkou. Skrátka, ak chcete to najlepšie, čo je v ponuke, a nie ste ničím limitovaní, neváhajte. Tieto reproduktory vám zaistia najlepší možný zvukový zážitok.

Domáce kino s 9.1 kanálovým zvukom

 

 

Majú viackanálové reproduktory alternatívu?  

Odpoveď je viac než jednoduchá: Áno, majú! Ak máte skutočne málo priestoru a chcete niečo, čo je skladnejšie než reprosústavy a domáce kino. Prípadne i z finančných dôvodov, keď je domáce kino nad vaše možnosti, môžete využiť možnosť zaobstarať soundbar. Rovnako ako od systému 2.1 nemožno ani od SoundBaru očakávať plnohodnotný priestorový efekt. Najväčšia výhoda SoundBarov spočíva práve v ich rozmeroch. SoundBary kombinujú zosilňovač, reproduktory a niekedy aj prehrávač v tvare podlhovastej lišty. 

Soundbary

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

SONY BDV-E2100 - BDVE2100.CEL

289,00 

bez DPH 240,82 

Sony BDV-E4100 (BDVE4100.CEL)

369,00 

bez DPH 307,49