Ako vybrať dobrý vreckový vysávač?

Vreckové vysávače zachytia všetky vaše nečistoty v domácnosti. Niekedy sa hovorovo nazývajú aj sáčkové vysávače. Nezáleží aký typ podlahy máte. I keď sa vám na prvý pohľad môže zdať prevádzka týchto vysávačov nákladná, nenechajte sa zmiasť. Táto “nákladnosť“ sa vám oplatí, pretože je oveľa hygienickejšie, keď naplnené vrecko nečistôt vyhodíte a nahradíte ho novým. Ak ste pri spomenutí vreciek do vysávača rozmýšľali, či nejakým spôsobom neuniknú nečistoty, nemusíte sa báť. V každom novom vysávači je zabudovaná automatická alebo manuálna záklopka, ktorá zaručí, že sa nečistoty z vysávača nevysypú. Navyše vrecká do vysávača vám určite vrásky na čele robiť nebudú, pretože sa vymieňajú len raz za čas.

Na ktoré vlastnosti by ste nemali zabúdať, keď si chcete vybrať vhodný vreckový vysávač?

Objem

Pri objeme vysávača by ste mali zohľadňovať veľkosť vášho bytu. Ak máte byt menších rozmerov, postačí vám vrecko s 2 – 2,5 l objemom. Pri byte strednej veľkosti, do 150 m2, siahnite po vysávači s vreckom 3 – 4 l. Pre byt veľkosti nad 150 m2, budete potrebovať 4 a viac litrový objem vrecka.

Príkon

Z údaju o príkone zistíte, koľko spotrebujete elektrickej energie. Bežne sa tento údaj pohybuje okolo 750 W. Čím je teda vyšší príkon, tým je i sací výkon vyšší. Sací výkon všeobecne predstavuje 25 % z príkonu.

Akčný rádius

Akčný rádius hovorí o dĺžke napájacej šnúry. Bežne sa stretneme s vysávačmi so šnúrou s dĺžkou 3,5 až 8 m. No niekedy sa oplatí nájsť dlhší kábel, ktorý dosahuje dĺžku 15 – 20 m. Takýto dlhý napájací kábel ocenia najmä ľudia z rodinných domov, ktoré majú schodisko. Pri dlhšom kábli by ste sa mali pozrieť, či daný vysávač je vybavený samonavíjacím mechanizmom.

Filter

Dôležitým faktorom pri výbere vysávača je druh filtrácie. Efektívna filtrácia poskytuje elimináciu roztočov a baktérií. Jej hodnota je zvyčajne 0,004 mg/m3, pričom tento údaj môže byť aj nižší. Samotná kvalita filtrácie je udávaná označením A – G, pričom označenie A predstavuje lepšiu účinnosť filtrácie než označenie G.

HEPA filter – najúčinnejší filter do vysávača, ktorý zachytáva 99 % alergénov. Delia sa do číselných tried od 10 do 13. Čím vyššie číslo bude za označením nasledovať, tým vyššia je jeho účinnosť filtrácie. Pôvodné označenie HEPA 10, 11, 12, 13 vystriedalo označenie EPAE10, 11, 12 a HEPA H13. Okrem toho sa môžete stretnúť s mikrofiltrom, ktorý sa používa u starších modelov vysávača.

HEPA filter

Hlučnosť

Tento parameter je uvádzaný len pre váš osobný komfort. Štandardná hlučnosť je okolo 67 dB až 82 dB. Najtichšie sú vysávače s hlučnosťou menšou než 78 dB.

Energetická trieda

Toto označenie predstavuje spotrebu energie. Označuje sa tak isto ako kvalita filtrácie, teda písmenami A – G, pričom označenie A je najlepšie z hľadiska úspornosti, naopak G je najhoršie.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články